«

»

Mar 29 2012

System Center Service Manager 2012 Kurulumu

Merhabalar;

Bu makalemizde, Microsoft?un System Center Ürün Ailesi tarafındaki ürünlerinden birisi olan, System Center Service Manager 2012 ürününün kurulumu hakkında bilgi sahibi olmuş olacağız. Ürün ile ilgili kurulum aşamalarına geçiş yapmadan önce, System Center Service Manager ile ilgili genel bir bilgi vererek makalemize giriş yapıyor olalım.

System Center Service Manager 2012 Nedir?

System Center Service Manager, IT içerisindeki iş akışlarını takip etmek için kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmakla birlikte, BT ihtiyaçlarının ve hizmet yönetimi uygulamalarının birbirleri ile entegreli  bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. System Center Service Manager ile beraber gelen hizmet  yöneticisi özelliği, IT ortamı içerisindeki maliyetleri azaltmak ve organizasyon  içerisindeki verimliliği artırmak için IT yöneticilerine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

System Center Service Manager 2012 Faydaları

System Center Service Manager ?in bizlere sağlamış olduğu faydaları maddeler halinde sıralayacak olursak, bunlar;

·         Merkez Odaklı Kullanıcı Desteği

·         Datacenter Yönetimi  Verimliliği

·         İş Uyumu

·        Gelişmiş BT Yönetimi ve Risk Uyumluluğu

 

Merkez Odaklı Kullanıcı Desteği

System Center Service Manager 2012, diğer System Center ürünleri ile bütünleşik bir şekilde çalışarak, self ?servis deneyimleri ile maliyetleri azaltarak, kullanıcı verimliliği ve kullanıcı memnuniyetini artırabilmektedir.  Ayrıca System Center Service Manager 2012, BT süreçlerini bütünleşik bir platform üzerinden sorunları analiz ederek hızlı bir şekilde çözmenize yardımcı olmaktadır.

Data Center Yönetim Verimliliği

System Center Service Manager 2012, veri merkeziniz içerisinde çalışan BT servislerinin güvenirliliğini artırtırken , merkezi bir sorun ve olay karşısında yönetimi kolaylaştıran bütünleşik bir platform sayesinde daha hızlı hizmet sunarak geri yükleme süresini azaltmanıza yardımcı olmaktadır. Bunların yanında System Center Service Manager 2012, iş hedefleri uyumu ve sürekli değişen iş şartlarına uyum sağlamak için kuruluşunuzun kaynaklarını  optimize etmektedir.

İş Uyumu

System Center Service Manager 2012, BT organizasyonlarının faaliyetleri bakımından, verimli bir BT yönetimi , Risk ve Uyum sorumluluklarına entegre çözümler sunmaktadır.

Gelişmiş BT Yönetimi ve Risk Uyumluluğu

System Center Service Manager 2012, IT GRC Process Management Pack (Süreç Yönetimi Paketi) masaüstü ve veri merkezli bilgisayarlar için , uçtan uca uygunluk yönetimi ve otomasyon sağlamaktadır.

Evet, System Center Service Manager 2012 ?nin bizlere sunmuş olduğu faydalardan da kısaca bahsettikten sonra, System Center Service Manager 2012 kurulumu için sistemimizin ne gibi gereksinimlere ihtiyacı var, bunlara bir göz atalım.

 

SCSM Yazılım Gereksinimleri

System Center Service Manager 2012 ?nin ve beraberinde gelen diğer yönetim bileşenlerine ait yazılım gereksinimlerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

·         İşletim sistemi olarak, Windows Server 2008 R2 sp1 (Standart veya Enterprise Sürümü)

·         Microsoft .NET Framework 3.5

·         ADO.NET Data Services Update for .NET Framework 3.5 SP1

·         Windows PowerShell 2.0

·         Microsoft Report Viewer Redistributable

 

SCSM Veri Tabanı Sunucusu Gereksinimleri

·         Windows Server 2008 R2 SP1 , SP2

·         SQL Server 2008 R2 (64 bit)

·         SQL Server Reporting Services

 

SCSM Hizmet Yöneticisi Konsolu Gereksinimleri

·         Windows Server 2008 R2 SP1 veya SP2

·         Windows Server 2003 R2

·         Windows 7 Professional

·         Windows 7 Ultimate RTM veya SP1

·         Windows Vista Ultimate veya Enterprise sürümleri

·         Windows PowerShell 1.0

·         Microsoft Report Viewer Redistributable

·         ADO.NET Data Services Update for .NET Framework 3.5 SP1

 

SCSM Self Service Portal İçin Sistem Gereksinimleri

·         Windows Server 2008 R2 RTM veya SP1

·         Internet Information Services (IIS 7.5)

·         ASP.NET 2.0

·         Microsoft .NET Framework 4.0

·         Microsoft. NET Framework 4.0

·         Microsoft Analysis Management Objects

·         Microsoft SharePoint Foundation 2010

·         Veya Microsoft SharePoint Server 2010

 

SCSM Donanım Gereksinimleri

Service Manager Management Sunucusu için;

·         Quad Core 2.66 GHZ CPU

·         8 GB RAM

·         80 GB boş disk alanı

Server Manager Veritabanı Sunucusu için;

·         Quad Core 2.66 GHZ CPU

·         8 GB RAM

·         10 GB boş disk alanı

Data Warehouse Management Sunucusu için;

·         Dual Core 2.66 GHZ CPU

·         8 GB RAM

·         10 GB boş disk alanı

Data Warehouse Veri Tabanı Sunucusu için;

·         Dual Core 2.66 GHZ CPU

·         8 GB RAM

·         400 GB boş disk alanı

Service Manager Konsol için;

·         Dual Core 2.66 GHZ CPU

·         2 GB RAM

·         10 GB boş disk alanı

Self-Service Portal için;

·         Dual Core 2.0 GHZ CPU

·         8 GB RAM

·         10 GB boş disk alanı

 

Evet, System Center Service Manager 2012 kurulumu için gerekli olan sistem gereksinimlerinden de kısaca bahsettikten sonra kurulum aşamalarına geçiş yapabiliriz. Kuruluma başlamak için ilk önce https://www.microsoft.com/betaexperience/pd/SCDC/enus/ adresinden System Center 2012 bileşenlerini indiriyoruz (İndirmiş olduğunuz paket içerisinde SCSM 2012 paketi mevcuttur..)

System Center Service Manager 2012 kurulum dosyalarını ilgili adresten download ettikten sonra SCSM 2012 RC  klasörü içerisine giriş yapıyoruz ve setup dosyasına çift tıklayarak kurulum sihirbazını çalıştırıyoruz.

01 

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, kurulum sihirbazının çalıştırılmasının ardından karşımıza System Center 2012 kurulum sihirbazı ekranı çıkmakta. Kurulum ekranı üzerinde şekilde de görmüş olduğunuz gibi  bazı kurulum seçenekleri mevcut. Bu seçeneklerden de kısaca bahsedecek olursak,

Service Manager Management Server

Bu seçenek ile kuruluma devam edildiği taktirde, sistemimize Service Manager Management Server ve Service Manager Data Warehouse Management Server, ve  Server Manager Console bileşenlerinin kurulumu gerçekleştirilmiş olacaktır.  Bunun haricinde, eğer Service Manager Data Warehouse Management Server  ve diğer bieşenlerin  kurulumunu ayrı sunucular üzerine kurmak isterseniz opsiyonel kurulum seçeneklerini kullanabilirsiniz. Şunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim ki  System Center Service Manager 2012 kurulumuna gerçekleştirmeden önce, sisteminiz üzerine önceden SQL Server kurulumunu gerçekleştirmenizdir.  Ben kurulum seçenekleri arasından Service Manager Management Server ve Service Manager seçeneğine tıklayarak kuruluma devam edeceğim.

02

Product Registration ekranında ise, diğer bileşenlerin kurulumlarında olduğu gibi Lisans sözleşmesine ait bilgiler karşımıza çıkmakta. Kuruluma devam edebilmek için, Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz ve next diyoruz.

03

Installation Location ekranında, System Center 2012 Service Manager kurulum dosyalarının depolanacağı lokasyon bilgileri karşımıza çıkmakta. Kurulum için önerilen disk boyutu şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi 1 GB olarak görülmekte. Next diyerek bir sonraki adıma geçiş yapıyoruz.

04

Prerequsites ekranında ise, System Center Service Manager kurulumunu gerçekleştirmek için gerekli olan bileşenlerin sistemimizde var olup olmadığı test edilmekte. Eğer, kurulum için sistemimiz de eksik bir bileşen mevcut ise, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmamız muhtemel.

05

System check results ekranında ise, sistemimizin kurulum için bazı gereksinimleri karşılamadığı görülmekte. Eğer, sisteminiz üzerinde Microsoft SQL Server 2008 Analysis Management Server Objects ve Microsoft Report Viewer bileşenlerinin kurulumunu gerçekleştirmediyseniz ilgili bileşenlerin sisteminizde eksik olduğuna dair bir mesaj alabilirsiniz.

İlgili bileşenlerin kurulumunu ise, yine bu ekran üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Ben ilgili bileşenlerin kurulumunu daha önceden gerçekleştirdiğim için, bileşenlerin eksik olduğuna dair bir mesaj almadım. Kurulum için gerekli olan bileşenleri sistemimize kurduktan sonra next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

06

Configuration the Service Manager database ekranında ise, SQL Server bilgisayarımızı ve SQL Server instance ismini belirliyoruz.  SQL Server kurulumunu SCSM kurulumunu gerçekleştirdiğiniz sunucu üzerinde konumlandırabildiğiniz gibi, SQL Server ?i ayrı bir sunucu üzerinde de konumlandırabilirsiniz. Ekran üzerinde, SQL Server bilgisayarının ve instance bilgilerinin yanı sıra ,  veritabanı dosyalarının ve log dosyalarının kaydedileceği partition bilgilerini de görebilmekteyiz.

07

Configure the service Manager Management Group ekranında ise, SCSM kurulumu için bir grup ismi belirlememiz gerekmektedir. Management group name bölümüne kurulum için bir grup ismi yazıyoruz. Management group administration kısmında ise, SCSM için bir yönetici hesabı belirmememiz gerekmekte. Benim kurulumu gerçekleştirdiğim sunucu üzerinde Active Directory Domain yapısı bulunduğu için kullanıcı hesabını COZUMPARK\Administrator olarak belirliyorum.

08

Configure the account for service manager services ekranında, Service Manager için yine bir account belirlememiz gerekmekte. Kullanıcı hesabını Local kullanıcı hesabı olarak belirleyebileceğiniz gibi Domain account hesabı kullanarak kuruluma devam edebilirsiniz. Kullanıcı hesabını belirledikten sonra ise, Test Credentials tuşuna basarak onaylama işlemini gerçekleştiriyoruz.

09

Bu kurulum ekranında ise, System Center iş akışlarını kontrol edebilmemiz için bir account oluşturuyoruz. Oluşturulacak olan kullanıcı hesabını  Local system account olarak belirleyebileceğimiz gibi domain içerisindeki bir kullanıcıyı da yine bu ekran üzerinde belirleyebiliyoruz.

10

Yukarıdaki ekran üzerinde ise, System Center Service Manager için kullanıcı deneyimi programına katılmak isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Ben bu programa katılmak istemediğim için No I am not willing to participate seçeneğini seçiyor ve next diyorum.

11

Bu ekran üzerinde ise, System Center Service Manager kurulumundan sonra updateler?in  kurulumunu gerçekleştirmek isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Ben gerekli güncelleştirmelerin yapılmasını istediğim için ilk seçenek olan Use Microsoft updates when I check for updates (recommended)seçeneğini seçiyor ve next diyorum.

12

Installation Summary ekranında ise, bu ana kadar ki gerçekleştirmiş olduğumuz işlemlerin bir özeti bize sunulmakta. Gerekli incelemelerin de ardından Install tuşuna basarak SCSM kurulumunu başlatıyoruz.

13

Ve kurulum işlemi başlamış durumda..

14

Kurulum dosyaları kopyalanıyor.

15

16

Management Pack ?ler import ediliyor.

17

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi kurulum başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.

18

Ve System Center Service Manager konsolumuz.

Evet, bu makalemizde, Microsoft?un System Center Ürün Ailesi tarafındaki yazılımlarından birisi olan System Center Service Manager 2012 kurulumu hakkında bilgi sahibi olduk. Bir daha ki System Center makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>