«

»

Nis 13 2012

System Center Virtual Machine Manager 2012(SCVMM) Kurulumu

Yeni bir System Center makalesi  ile sizlerle  beraberiz. Bu makalemizde, Microsoft?un System Center Ürünü Ailesi tarafındaki sanallaştırma ürünlerinden birisi olan System Center Virtual Machine Manager 2012 ürünü hakkında  sizlere bilgi veriyor olacağım. Bundan bir önce ki  makalemizde , System Center Service Manager 2012 (SCSM) kurulumu ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmıştım. İlgili makaleyi incelemek isteyen arkadaşlarımız, aşağıdaki adreste bulunan makaleyi inceleyebilirler.

http://www.yavuztasci.com/system-center-service-manager-2012-kurulumu/

Evet, hatırlatmalarımızı da yaptıktan sonra, System  Center Virtual Manager 2012 makalemize giriş yapabiliriz. Kurulum ile ilgili kurulum adımlarına geçiş yapmadan önce, System Center 2012 Virtual Machine Manager nedir, VMM 2012 ile beraber gelen yenilikler ve özellikler nelerdir, bunlara bir göz atalım.

System Center 2012 Virtual Machine Manager Nedir?

18

System Center 2012 Virtual Machine Manager (VMM), organizasyonunuz içerisinde sanal makinalar yaratmak ve yönetmek için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. System Center 2012 Virtual Manager kullanmanın bize sağlayacağı faydaları maddeler halinde sıralayacak olursak bunlar;

System Center 2012 Virtual Machine Manager Kullanım Avantajları

·         Veri tabanı sunucusu içerisindeki kaynakların ortak bir havuz içerisinde toplanması

·         Çoklu Hipervizör Desteği ve Yönetimi

·         Kullanımı Kolay Uygulama Yönetimi

·         Organizasyonunuz İçerisinde Bulunan Diğer System Center Ürünleri İle Uyumlu Bir Şekilde Çalışma

·         Özel Bulut Yapısı

System Center 2012 Virtual Machine Manager İle Beraber Gelen Özellikler

features

System Center 2012 Virtual Machine Manager ile beraber birçok özellik de beraberinde geldi. Bu özelliklerden de kısaca bahsedecek olursak;

·         Infrastructure Ehancements

·         Fabric Management

·         Cloud Management

·         Service Management

 

 

Infrastructure Ehancements

Sanal bir ortam için yönetim alt yapısının, temel olarak günümüz koşullarına uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle, System Center Virtual Machine Manager 2012, yüksek işlem hacmi gerektiren veri merkezlerinde kullanılabilmektedir.

Fabric Management

System Center Virtual Machine Manager 2012, Hyper- V , VMware, XEN ve  bunun gibi daha fazla sanal makine denetleyicilerinin kullanılmasına ve yönetilmesine izin vermektedir. Ayrıca, System Center Virtual Machine Manager (SCVMM), uzaktan yönetim araçları ile de entegre bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunların yanında, SCVMM ile beraber, Hyper- V hostlarının dağıtımı, depolama ve network kurulumu  gibi işlemlerde otomatikleştirilebilmektedir.

Cloud Management

System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) cloud sunucuları içerisinde ,  ağ ve depolama kaynakları , kullanıcılar için  kota kontrolü ile, özel bulutlar içerisine erişim imkanı sağlamaktadır. Bunların yanında, uygulama yöneticileri için self-servis kullanımı sağlamak, uygulama dağıtmak, ve yönetmek oldukça kolay olmaktadır.

Service Management

System Center Virtual Machine Manager 2012 ile beraber, sanal sunucular oluşturmak, yönetmek, uygulama paketleri oluşturmak için hizmet şablonları tanımlanabilmektedir.  Evet, SCVMM 2012 ile beraber gelen özelliklerden de kısaca bahsettikten sonra System Center Virtual Machine Manager 2012 Sistem Gereksinimlerine geçiş yapabiliriz.

System Center Virtual Machine Manager 2012 Sistem Gereksinimleri

Virtual Machine Management Server  Donanım  Gereksinimleri

Donanım Bileşeni

Minimum

Tavsiye Edilen

İşlemci

Pentium 4, 2 GHZ (x64)

Dual-Processor, Dual-Core, 2.8 GHz (x64)

RAM

 2 GB

4 GB

Sabit Disk Alanı (vmm veritabanı olmadan)

2 GB

40 GB

Sabit Disk Alanı (SQL Server Sürümü Dahil)

80 GB

150 GB

 

Virtual Machine Management Server Yazılım Gereksinimleri

Desteklenen İşletim Sistemleri

Yazılım Gereksinimleri

Windows Server 2008 R2 /Standart

Windows Remote Management (WinRM) 2.0

Windows Server 2008 R2 /Enterprise

Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1 (SP1)

Windows Server 2008 R2 / Datacenter

Windows Automated Installation Kit (AIK) for Windows 7

 

Desteklenen Bir SQL Server Sürümü

 

Virtual Machine Manager Konsol Sistem Gereksinimleri

Virtual Machine Manager Konsol Donanım Gereksinimleri

Donanım Bileşeni

Minimum

Tavsiye Edilen

İşlemci

Pentium 4, 550 MHZ

Pentium 4.1 GHZ veya Daha Üstü İşlemci

RAM

512 MB

4 GB

Sabit Disk Alanı

512 MB

40 GB

Virtual Machine Manager Konsol Yazılım Gereksinimleri

Yazılım Gereksinimi

Notlar

VMM Konsolu İçin Desteklenen Bir İşletim Sistemi

Desteklenen İşletim Sistemlerini Buradan

Windows PowerShell 2.0

 

Microsoft.NET Framework 3.5 SP1

 

 

 

Virtual Machine Manager Database Donanım  Gereksinimleri

Donanım Bileşenleri

Minimum

Tavsiye Edilen

İşlemci

Pentium 4, 2.8 GHz

Dual-Core 64-bit, 2 GHz

RAM

2 GB

4 GB

Sabit Disk Alanı

 

80 GB

 

150 GB

 

Desteklenen SQL Server Sürümleri

SQL Server 2008 R2 Datacenter (64-bit)

SQL Server 2008 R2 Enterprise (64-bit)

SQL Server 2008 R2 Standard (64-bit)

SQL Server 2008 Enterprise (64-bit)

SQL Server 2008 Standard (64-bit

 

System Center Virtual Machine Manager 2012 (SCVMM) yazılımına ait sistem gereksinimlerinde de kısaca bahsettikten sonra, SCVMM yazılımını sistemimize kurmadan önce dikkat etmemiz gereken bazı noktalar mevcut. Bunlar;

·         SCVMM 2012 yazılımı kurulacak olan sunucunun Active Directory Domain? ine üye bir sunucu olması gerekmektedir.

·         SCVMM 2012 kurulacak olan sunucunun bilgisayar ismi 15 karakterden fazla olmamalıdır.

·         Kurulum yapılacak olan sunucu bilgisayarının ismi özel karakter içermemelidir.

·         Eğer, SCVMM 2012 yazılımı highly available olarak kullanılacak ise, sunucu üzerinde,Windows Server 2008 R2 Datacenter veya Enterprise sürümlerinden birisi olması gerekmektedir.

SCVMM kurulumuna başlamadan önce dikkat edeceğimiz noktalardan da kısaca bahsettikten sonra, sizlere SCVMM kurulumunu gerçekleştireceğim mevcut yapı hakkında da kısaca bilgi vermek istiyorum. Mevcut topoloji olarak ortamda;

·         Windows Server 2008 R2 Enterprise işletim sistemi ile çalışan Active Directory Sunucusu (SCVMM 2012 Active Directory Sunucusu üzerinde konumlandırılmıştır)

·         Windows Server 2008 R2 Ent. İşletim sistemine sahip ve Active Directory Domain?ine dahil edilmiş SQL Server 2008 R2 sunucusu.

System Center Virtual Machine Manager 2012 (SCVMM) Kurulumu

SCVMM 2012 kurulumuna başlamak için aşağıdaki adresten SCVMM 2012 kurulum dosyalarını bilgisayarımıza download ediyoruz.

 https://www.microsoft.com/betaexperience/pd/SCDC/enus/default.aspx

Kurulum dosyaları download ettikten sonra, ilgili klasör içerisine girip setup kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. Bu işlemlerin ardından, karşımıza aşağıdaki gibi bir kurulum ekranı çıkacaktır.

01

SCVMM 2012 kurulumuna başlamak için, Install tuşuna basıyoruz.

03

Select features to ınstall ekranında ise, VMM 2008 R2 sürümünde olduğu gibi karşımıza bazı features seçenekleri çıkmakta. Bunlar;

·         VMM management server

·         VMM console

·         VMM Self-Service Portal

VMM management server

SCVMM 2012 için kurulması zorunlu bileşenlerden bir tanesidir. VMM management server bileşeni ile beraber, ortamdaki mevcut durumda bulunan sanal makinaların, VMM veritabanı sunucusunun yönetim işlemleri gerçekleştirilmektedir.

VMM Console

Ortamdaki VMM sunucusuna merkezi bir noktadan erişim gerçekleştirerek, mevcut durumda bulunan, sanal makinaların ve kaynakları görüntülememizi ve yönetmemizi sağlayan bir bileşendir. VMM console bileşeni, istenildiği taktirde, network üzerindeki bir client bilgisayar üzerine de kurulabilmektedir.

VMM Self-Service Portal

Veri merkezli kaynakları ve ortamdaki sanal sunucuların yönetimini, web tabanlı olarak yönetebilmemizi sağlamaktadır. Self-Service Portal bileşeni sayesinde, organizasyonunuz içerisinde, BT  maliyetlerini azaltabilir, diğer  System Center ürünleri ile entegreli bir şekilde kullanabilirsiniz.

04

Product registration information ekranında ise, kuruluma devam etmek için bir isim, yazarak next diyoruz.

05

License Agreement ekranında, Lisans Anlaşmasını kabul ediyor ve next diyoruz.

06

Microsoft Geliştirme Programına katılmayacağım için No I am not wiling to participate seçeneğini seçiyor ve next diyorum.

07

Yukarıdaki ekran üzerinde ise bize, Microsoft ve diğer Windows yazılımları için güvenlik güncelleştirmelerini yapmak isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Ben tüm updateler?in yapılmasını istediğim için On (recommended) seçeneğini seçiyorum ve next diyorum.

08

Installation Location ekranında ise, Virtual Machine Manager kurulum dosyalarının hangi klasör ve partition içerisine kayıt edileceğini belirliyoruz. Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, kurulum dosyaları default olarak, C:\Program Files\Microsoft System Center 2012\ Virtual Machine Manager klasörü içerisine kayıt edilecektir. İstenildiği taktirde, Browse tuşu ile kurulum dosyalarının kayıt edileceği lokasyon değiştirilebilir.

waik

Installation cannot contiune ekranında, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, Windows Automated Installation Kit (AIK) uygulamasının sistemimiz üzerinde kurulu olmadığına dair bir uyarı mesajı aldık. Makalemizin giriş bölümlerinde, SCVMM 2012 kurulumuna başlamadan önce, Windows Automated Installation Kit (AIK) uygulamasının sisteminiz üzerinde kurulu olması gerektiğinden de bahsetmiştik. AIK uygulamasını ise, yine bu ekran üzerindeki link üzerinden download etme imkanına da sahibiz. AIK uygulamasını sistemimize kurduktan sonra next diyoruz.

10

Database configuration ekranında, SQL Server bilgisayarımıza ait bilgileri tanımlayacağımız kısımlar mevcut.  SQL Server bilgisayarınızı ister Server Name bölümüne SQL Server bilgisayarınızın ismini yazarak, veya Browse tuşuna basarak da, açılan liste içerisinden SQL Server bilgisayarınızı seçerek SQL Server bilgisayarınıza bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. Credentials tarafında ise, mevcut domain ismini ve domain kullanıcısını belirliyoruz.  Credentials tarafında, Active Directory Domain?i içerisinde bulunan bir kullanıcıyı seçebildiğiniz gibi, SQL Server üzerinde tanımlamış olduğunuz bir kullanıcıyı da bu kısımda belirleyebilirsiniz.

SQL Server kurulumunu, System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) kurulumunu gerçekleştireceğiniz sunucu üzerinde konumlandırabileceğiniz gibi, ayrı bir sunucu üzerinde de konumlandırabilirsiniz.  Ben SQL Server kurulumunu ayrı bir sunucu üzerinde konumlandırmış bulunmaktayım.

11

Configuration service account and distributed key management ekranında ise, kurulumunu yapacağımız  Virtual Machine Manager sunucusu için bir kullanıcı hesabı tanımlamamız gerekmektedir. Kullanıcı hesabı tanımlama işlemini ise, Local System Account  hesabını kullanarak veya Domain Account hesabını kullanarak gerçekleştiriyoruz.  Ben kuruluma, COZUMPARK domain?i içerisinde oluşturmuş olduğum yavuz isimli kullanıcıyı seçerek devam ediyorum. Burada dikkat edeceğimiz nokta ise, kullanacağınız domain account hesabının, SCVMM kurulumunu yapacağınız makinanın Local Administrators grubuna üye yapılması gerektiğidir.

12

Port Configuration tarafında ise, VMM featuresleri?nin kullanmış olduğu port numaralarını görmekteyiz.  Bu kısımda herhangi bir değişiklik yapmayacağımız için next diyoruz.

13

Library configuration ekranında, Library Server ?a ait konfigürasyon tanımlamalarını gerçekleştiriyoruz. Library Server ?in ne işe yaradığını kısaca açıklayacak olursak; VMM sunucusu üzerinde oluşturmuş olduğumuz sanal makinalara ait profile bilgilerinin ve  o sanal bilgisayarın ihtiyaç halinde kullanabileceği kaynakların depolandığı bir sunucudur, tanımını verebiliriz.

14

Installation Summary ekranında ise, şu ana kadar gerçekleştirmiş olduğumuz işlemlerin bir özeti bize sunulmakta. Ve Install komutunu vererek VMM 2012 kurulumuna start veriyoruz.

15

Featuresler?in  kurulumu yapılıyor?

16

SCVMM kurulumunun Setup completed successfully penceresinde başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Eğer, Close komutunun akabinde, VMM Console penceresinin açılmasını istiyor iseniz, Open the VMM console when this wizard closes seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Ve Close diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

17

Connecto Server ekranında ise, gerekli kullanıcı adı ve parola bilgilerini girerek VMM sunucumuza Login olmak için Connect tuşuna basıyoruz. Bakalım bundan sonra bizi nasıl bir ekran karşılayacakJ)

19

Ve karşımıza SCVMM 2012 yönetim konsolu?

Evet, bu makalemizde, Microsoft System Center Ürün Ailesi tarafındaki yazılımlardan birisi olan, System Center Virtual Machine Manager (SCVMM 2012) ile beraber gelen yenilikler ve SCVMM 2012 kurulumu hakkında bilgi sahibi olmuş olduk. Bir daha ki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>