«

»

Haz 29 2012

Windows 8 Developer Preview Kurulumu

Yeni bir makale tekrar sizlerle beraberiz.Bu makalemizde, Microsoft?un Client işletim sistemi tarafında çıkarmış olduğu, Microsoft?un en gözde işletim sistemi ile adlandırabileceğimiz Windows 8 Developer Preview ile beraber gelen yeniliklerden ve hemen akabinde Windows 8 Developer  kurulumundan bahsediyor olacağız.  Makalemize Windows 8 işletim sistemi ile beraber gelen yeniliklerden bahsederek devam edelim.

Windows 8 Developer Preview

Microsoft, Windows 8 Consumer Preview sürümünü 29 Şubat 2012 tarihinde Barselona da duyurdu. Windows 8 Consumer Preview sürümü ile beraber, artık son kullanıcılar, yeni Windows 8 Metro arayüzünü, hem tablet bilgisayarlarda hem de masaüstü bilgisayarlarında rahatlıkla kullanabilir hale gelmiş oldu.  Microsoft, Windows 8 Consumer Preview sürümünü duyurduktan sonra ise, 1 Temmuz 2011 tarihinde RC sürümünü piyasaya sundu. Şu anda halihazırda bulunan Windows 8 versiyonu ise, Windows  8 Developer Preview sürümüdür. Windows 8 işletim sistemi ile beraber gelen yeniliklerden kısaca bahsedecel olursak , bunlar;

·         Metro User Interface (Metro UI)

·         Metro Style Apps

·         Windows Live Hesabı İle Logon Olma

·         Internet Explorer 10

·         Windows Store

Metro User Interface (Metro UI)

Windows 8 ?e logon olduğumuzda, diğer işletim sistemlerinde görmüş olduğumuz klasik masaüstü yerine Metro User Interface (Metro UI) ismini verdiğimiz  değişik bir desktop ile karşılaşıyoruz.  Windows 8 ile beraber gelen bu yeni özellikle  birlikte, eğer Metro UI özelliğini destekleyen bir donanımımız varsa , ister dokunarak , istersek mause  yardımı ile istediğimiz işlemi gerçekleştirebiliyoruz.  Aşağıdaki şekil üzerinde de örnek bir Metro UI arayüzü görülmekte.

16

Metro UI ile birlikte, şekil üzerinde de görmüş oduğunuz gibi, Internet Exploer, Windows Explorer , Control Panel ve Metro UI ile gelen diğer servislerine hızlı bir şekilde erişim gerçekleştirebiliyoruz.

Metro Style Apps

Klasik masaüstü uygulamalarının dışındaki  ekstra uygulamalara erişim gerçekleştirilmesini sağlar.

metro apps

Yukarıdaki şekilde de görmüş olduğunuz gibi, Metro Style Apps uygulamaları sayesinde Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara da erişim gerçekleştirebiliyoruz.

Windows Live Hesabı İle Logon Olma

Windows 8 ile beraber gelen yenililerden diğer bir tanesi de, Windows Live hesabımızı kullanarak oturum açabilmemiz .  Evet, yanlış duymadınız, artık Windows 8 ile beraber Hotmail hesabımızı kullanarak da Windows 8 ?e login olabiliyoruzJ

windows_live_ID

Internet Explorer 10

Windows 8 ile beraber, Internet Explorer 10 ?da beraberinde geliyor. Internet Explorer 10, diğer explorer sürümlerinin yanısıra, kullanıcılara eşsiz bir web deneyimi sunuyor. Metro UI özelliğinde kullanmış olduğumuz dokunarak işlem yapma özelliğini, Internet Explorer 10 ile de kullanabiliyoruz.

explorer 10

Windows Store

Windows Store, Windows 8 uygulamalarının satışının yer aldığı online bir platformdur. Kullanıcılar diledikleri taktirde Windows Store üzerinden istedikleri uygulamaları satın alabileceklerdir.

wıindows store

Evet, Windows 8 ile beraber gelen yeniliklerden kısaca bahsettikten sonra, Windows 8 ?i kullanmak için sistemimizin ne gibi gereksinimlere ihdiyacı var, bunlara bir bakalım.

Windows 8 Sistem Gereksinimleri

·         1 GB veya daha üzeri RAM

·         16 GB kullanılabilir sabit disk alanı

·         1 GHZ veya daha üzeri işlemci

·         WDDM 1.0 veya daha yüksek sürücülü aygıt

Evet, makalemizin bu bölümüne kadar  Windows 8 işletim sistemi ile beraber gelen yeniliklerden ve Windows 8 işletim sistemi için gerekli olan sistem gereksinimlerinden bahsettik. Makalemizin bundan sonraki kısımlarında ise, Windows 8  kurulumunu ele alıyor olacağız.

Windows 8  Developer Preview Kurulumu

Windows 8 Developer preview kurulumuna başlamak için ilk önce aşağıda vermiş olduğum adresten  ,  Windows 8 Developer Preview sürümünü download ediyoruz.

http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/apps/br229516.aspx

Indirmiş olduğumuz ISO dosyasını ister boş bir cd ye yazdırarak, istersek de, VMware Workstation üzerinden boot ederek  de kullanabilirsiniz. Ben Windows 8 kurulumunu Vmware üzerinden gerçekleştireceğim için bu yöntemi kullanacağım. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, Windows 8 kurulumunu Vmware Workstation üzerinden gerçekleştirecek olan arkadaşlarımız, Vmware üzerinde Floppy özelliğini devre dışı bırakmaları gerekmektedir. Aksi taktirde, Product Key hatası ile karşılacaklardır. Evet, sistemimizi Windows 8 ISO imagesi ile boot ettiğimiz de karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

01

02

Yukarıdaki şekil üzerinde, Klavye ve Dil ayarlarını yapıyoruz ve ardından Next diyoruz.

03

Kuruluma başlamak için Install Now diyoruz

04

Please read the license terms ekranında ise, Lisans Sözleşmes ini kabul ediyoruz ve next diyoruz.

05

Which type of installation do you want ? ekranında ise Windows 8 kurulumu için kurulum seçenekleri mevcut. Upgrade seçeneği  ile kuruluma devam edildiği taktirde, mevcut işletim sistemi üzerinden Windows 8 ?e yükseltme yapılır. Eğer, mevcut işletim sisteminizi Windows 8 ?e yükseltmeyi planlıyorsanız bu seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Eğer, sıfırdan bir Windows 8 kurulumu gerçekleştirmek isterseniz, Custom seçeneğini seçerek kuruluma devam etmeniz gerekecektir. Ben de sıfırdan bir Windows 8 kurulumu gerçekleştireceğim için Custom seçeneği ile kuruluma devam ediyorum.

06

Bu ekran üzerinde ise, Windows ?u kuracağımız diski formatlama  ve yeni bir bölüm oluşturma işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

07

Ve kurulum başladı..

09

10

Personalize ekranında ise, bilgisayarımız için bir isim girip next diyoruz.

11

Settings ekranında ise, kişisel ayarlarımızı gerçekleştiriyoruz. Use express settings tuşu ile ister önceden tanımlanmış olan ayarları seçebilir, Customize  tuşu ile de, kendimizin belirleyebileceği özel ayarlarda tanımlayabiliriz.

12

Log on ekranında, makalemizin başlangıç bölümlerinde belirtmiş olduğumuz gibi Windows Live ID hesabımızı kullanarak da  Windows 8 ? log on olabiliyoruz.

13

14

15

16

Ve karşımızda Windows 8 Metro UI arayüzü..

17

Windows 8 Desktop ekranı

18

Windows 8 Control Panel ekranı..

Evet, bu makalemizde, Windows 8 Developer Preview ile beraber gelen yeniliklerden ve Windows 8 Developer Preview kurulumundan bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>