«

»

Tem 02 2012

VMware ESXi Server 5.0 Kurulum Bölüm-1

Yeni bir makale ile tekrar merhabalar. Bu makalemizde, VMware firmasının çıkarmış olduğu, VMware Esxi 5.0 kurulum aşamalarından bahsediyor olacağız. Kurulum aşamalarına değinmeden önce genel bir bilgi olması açısından VMware Workstation  hakkında kısaca bilgi vererek makalemize devam ediyor olalım.

VMware Workstation Nedir?

VMware Workstation,  fiziksel sistemlerimiz üzerinde, birden fazla sanal makine (Virtual Machine) oluşturarak , sonrasında bu sanal makinaları yönetmemizi sağlar.  VMware Workstation, aynı zamanda, oluşturmuş olduğumuz bu sanal makinalar üzerinde, USB, CD-ROM, mikrofon, ve ağ adaptörleri gibi donanımsal aygıtları da kullanabilmekteyiz.  Yine VMware sayesinde, birden fazla işletim sistemi kurarak, mevcut işletim sisteminizin gerektirmiş olduğu uygulamaları kullanabilirsiniz. VMware Workstation ürününün  desteklemiş olduğu işletim sistemi türlerine de değinecek olursak bunlar;

Windows İşletim Sistemi Türleri

·         Windows Vista

·         Windows 7

·         Windows XP

·         Windows 2000

·         Windows 2003

 

Linux İşletim Sistemi Türleri

·         Ubuntu desktop 7.0

·         Ubuntu server 8.10

·         SUSE Linux Eterprise Server 10 SP3

·         SUSE Linux Enterprise Desktop 10 SP3

·         OpenSUSE  11.3 GA

VMware Workstation ürünü incelemek isteyen arkadaşlarımız aşağıdaki adresten ürünü download edebilirler.

https://my.vmware.com/web/vmware/info/slug/desktop_end_user_computing/vmware_workstation/8_0

Evet, VMware Workstation  ürününün ne olduğu ve niçin kullanıldığı hakkında  kısaca bilgi verdikten sonra, makalemizin de ana konusunu oluşturan VMware Esxi 5.0 kurulumuna geçiş yapabiliriz.

VMware Esxi 5.0

VMware Esxi 5.0, VMware firmasının sunucu işletim sistemi tarafında çıkarmış olduğu bir işletim sistemi olarak adlandırılmaktadır. VMware Esxi 5, kullanıcılara sanallaştırma platformlarında  bulut yapısı oluşturulması, uygulamalarını hızlı ve güvenilir bir biçimde kullanabilmelerini sağlamaktadır. VMware Esxi 5.0 ?ın alt yapı hizmetlerini kısaca özetleyecek olursak;

 

·         Storage (Depolama)

·         Networking (Ağ)

·         VMware vCenter Server

Storage

DRS Depolama Özelliği

Bu depolama özelliği, depolama yönetimini geliştirmek, etkinleştirmek ve daha fazla depolama kaynaklarını gruplandırma yolu ile , kaynakların verimli ve etkileşimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Profil Tabanlı Depolama

 Sanallaştırma platformları üzerinde çalışan sanal makinalar için, hizmet düzeyine uygun depolama alanı belirleme sonucunda aerodinamik yaklaşımlar sağlar.

vStorage API?leri

VCenter , sanallaştırma platformlarında, sanal makine oluşturulmasını kolaylaştıran ve sanal makinalara uygun depolama diskinin seçilmesi için gerekli olan depolama aygıtı özelliklerinin algılanmasını sağlayan, yeni bir dizi API içermektedir. Bu nedenle RAID disk yapıları üzerinde, replikasyon işlemleri VCenter  Server üzerinde gerçekleştirilebilir.

VMFS5

VMFS5 , geliştirilmiş dosya sistemi yapısı ile, yüksek ölçeklenebilirlik ve performans sunmaktadır. VMFS5 ile tek bir seferde  64 TB veri deposu oluşturulabilmektedir. VMFS5 , ayrıca vStorage  API ?lerine de destek vermektedir.

iSCSI UI Desteği

VSphere Client, tek bir iletişim bağlantı noktası ile birlikte, donanım ve yazılım bağımlı İscsı adaptörler kullanarak network yapılandırması yapılabilmektedir.

Depolama ve  I/O Control NFS Desteği

VSphere 5.0, NTFS dosya sistemi ile şifrelenmiş veri depoları için geniş küme paylaşımları ve veri depolama limitleri için kontrol mekanizması sağlamaktadır.

Depolama API?leri  ve Dizi Entegrasyonu

Bu depolama yöntemi ile, sanal bir disk içerisindeki silinmiş olan verilerin LUN blokları kullanılarak  geri getirilebilmektedir.  Ayrıca LUN blokları üzerinde veri deposu maksimum seviyeye geldiği zaman, kullanıcıyı bilgilendirmek amacı ile, gelişmiş uyarı ve hata iletileri sunulmaktadır. Bunların yanısıra, LUN blokları üzerinde yeni bir blok açılmak istendiğinde, sadece sanal makinanın durdurulması, yeni bir blok oluşturma işleminde yeterli olmaktadır.

Host Değiştirme

Vkernel zamanlayıcısı, ESXİ takas bellek limitini en aza indirir ve performans artışı sağlar ve Lokal network üzerindeki SSD cihazların kullanım alanlarını genişletir.

2TB+ LUN Desteği

vSphere 5.0, en az 2 TB ve en çok  64 TB LUN desteği vermektedir.

vMotion snapshot Ve Depolama Desteği

vSphere, snapshot modunda çalışan bir sanal makina üzerinde,  snapshot vMotion özelliği ile depolama imkanı sağlamaktadır. vSphere 5.0, migration geçişleri esnasında, yüksek performans ve depolama kapsitesi yönetimi sunarak, sunucuların daha verimli bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır.

Networking

ESXi Güvenlik Duvarı 

vSphere 5.0 ?ın yönetim arabirimi, vSphere client kullanılarak yapılandırılabilmektedir. ESXİ güvenlik duvarı servis tabanlı bir yapıya sahip olup, stateless güvenlik duvarı ile korunmaktadır.

VMware vCenter Server

vSphere Web İstemcisi

vSphere Web Client, yeni bir tarayıcı tabanlı bir kullanıcı arayüzü sunmaktadır. vSphere 5.0, Windows ve Linux platformlarına da destek verecek şekilde tasarlanmıştır. vSphere , 5.0 sürümünde Web Clientve Web Access ürünlerinin yerine geçmektedir.

vCenter Server Araçları

Önceden yapılandırılmış bir vCenter Server uygulaması, bir sanal makine üzerinde çalışıyor ise, bu sanal makine , vCenter Server için gerekli olan önemli servisleri dağıtmak için gerekli olan süreyi kısaltır ve Windows tabanlı vCenter Server uygulamaları için düşük maliyetli bir alternatif sunar.

Geliştirilmiş Oturum Desteği

VMware vCenter Server içerisindeki  tüm iletiler, ve yerel mesajlar syslog tarafından üretilir ve yerel veya uzakta merkez de bulunan sunucular üzerinde depolanabilmektedir. Bir sunucu üzerinde, birden fazla bilgisayardan gelen iletiler kaydedilebilmektedir. Giriş mesajları, güvenli yuva katmanı (SSL) veya TCP/IP bağlantıları kullanılarak kaydedilebilir.

Evet, makalemizin bu bölümüne kadar, vSphere ESXİ 5.0 ile beraber gelmiş olan yeniliklerden kısaca bahsettik. Makalemizin bundan sonraki kısımlarında ağırlıklı olarak ESXİ 5.0 kurulumuna değiniyor olacağız, fakat kurulumuna geçiş yapmadan önce, ESXİ 5.0 kurulumunu gerçekleştireceğimiz sunucunun donanımsal yönden ne gibi gereksinimlere ihtiyacı var, bunlara bir göz atalım. ESXİ 5.0 ürününün gerektirdiği sistem gereksinimlerini maddeler halinde sıralayacak olursak,

1.     ESXİ 5.0 kurulumu yapılacak sunucu üzerinde en az çift çekirdekli  (64 bit) destekli işlemci

2.     En az 2GB RAM

3.     1 adet veya daha fazla , 1 Gigabit  hızında Ethernet kartı

4.     SCSI, RAID, SATA ve SAS denetleyicileri

vSphere ESXİ 5.0 Kurulumu

vSphere ESXİ 5.0 kurulumuna başlamak için ilk önce yapmamız gereken,  http://vmware.com adresinden vSphere 5.0 ürününü download ediyoruz.  Download sonucunda elde edeceğiniz ISO formatındaki  kurulum dosyasını ister boş bir CD?ye yazdırarak, isterseniz VMware Workstation yazılımı üzerinden, indirmiş olduğunuz kurulum dosyasını mount ederek de kuruluma başlayabilirsiniz.

NOT: ESXİ kurulumuna başlamadan önce, sunucunuzun BIOS ayarlarında CPU özelliklerinden Virtualization Technology,Hyperthreding, İntel VT-d özellikleri aktif durumda olmalıdır.

esxi 5.0

Gerekli hatırlatmaları da yaptıktan sonra artık ESXİ 5.0 kurulumuna başlayabiliriz. Sistemimizi ESXİ 5.0 kurulum CD ?si üzerinden boot ettikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran  çıkacaktır.

esxi_01

Boot Menu ekranın da ESXİ 5.0 seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

esxi_02

Loading ESXi Installer ekranında ise, ESXİ için gerekli olan dosyaların kopyalanması işlemi gerçekleştirilmektedir.

esxi_03

esxi_04

Welcome to the VMware ESXİ 5.0 Installation ekranında,  ESXİ kurulumuna başlamadan önce, sunucumuzun donanımsal bakımdan VMware Compatibility Guide tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol etmemiz istenmektedir.  Enter ?a basarak kurulumu başlatıyoruz.

esxi_05

End User License Agreement (Lisans Sözleşmesi) ekranında, kuruluma devam edebilmek için Lisans Sözleşmesini F11 tuşuna basarak kabul ediyoruz.

esxi_06

Scanning penceresinde ise, sunucumuz üzerindeki mevcut donanımlar için tarama işlemi gerçekleştirilmekte.

esxi_07

Select a disk to ınstall or Upgrade penceresinde, sunucumuz üzerinde mevcut durumda bulunan 60 GB disk alanına sahip bir storage bulunmakta. İstersek (F1) tuşuna basarak da disk yapısı hakkında bilgi alınabilir.

esxi_08

Yukarıdaki şekil üzerinde, ESXİ kurulumunu gerçekleştireceğimiz storage diskimiz hakkında, Capacity ve diskimizin bağlı olduğu partition bilgileri mevcut. Enter tuşuna basarak bir önceki kurulum penceresine dönüş yapıyoruz.

esxi_07

Enter diyerek bir sonraki  pencereye geçiş yapıyoruz.

esxi_09

Please select a keyboard layout ekranında, dil ayarları mevcut. Ben bu kısımdaki ayarları default (varsayılan) olarak bırakarak Enter diyorum.

esxi_10

Bu kurulum ekranında, ESXi sunucumuz için root parolası oluşturacağız. Oluşturulacak olan şifrenin ise, 7 karakter uzunluğunda olması gerekmekte. Aksi takdirde olası bir hata ile karşılaşmanız muhtemel. Şifre oluşturulduktan sonra da Enter diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

esxi_11

Bu adımda ise, sistemimiz hakkında bilgi toplanmakta.

esxi_12

Confirm Install ekranında, (F11) tuşuna basarak kurulumu başlatıyoruz.

esxi_13

Ve ESXi 5.0 kurulum işlemi başladı..

esxi_14

Yukarıda ki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, ESXi kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.  Bununla birlikte, ESXİ 5.0 ?ın 60 (altmış) gün boyunca, evaluation (deneme) modunda çalışacağı ve 60. Gün sonunda lisanslı bir ürün almamız gerektiği konusunda bilgilendirme yapılmakta. Enter tuşuna basarak sunucumuzu restart ediyoruz.

esxi_15

Sunucu yeniden başlatılıyor..

esxi_16

Sunucumuzun restart edilmesi işleminden sonra yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.  Şekil üzerinde kullanmış olduğumuz ESXi server versiyonu, CPU ve RAM miktarı hakkında bilgiler mevcut.

Evet, bu makalemizde, ESXi 5.0 ürünü ile beraber gelen özellikler ve ESXi 5.0 kurulum aşamalarından bahsetmiş olduk. Bir sonraki ESXi makalemizde ise, ESXİ 5.0 ?ın yönetimsel işlemlerinden bahsediyor olacağız. Bir sonraki makalemde görüşünceye dek hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>