«

»

Tem 05 2012

VMware vSphere Client 5.0 Kurulumu ve Yapılandırılması

Yeni bir ESXi Server makalesi ile tekrar sizlerle beraberiz. Bundan bir önceki makalemizde, VMware  ESXi Server 5.0 ürünün ne işe yaradığından. ESXi 5.0 ile beraber gelen yeni özelliklerden ve hemen akabinde ESXi 5.0 ?ın kurulum aşamalarından bahsetmiştik.  İlgili makale hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlarımız buradan bilgi alabilirler. Bu makalemizde ise, yine VMware firmasının bir ürünü olan vSphere Client 5.0  hakkında  bilgi veriyor olacağız. Diğer makalelerimiz de olduğu gibi, bu makalemize de inceleyeceğimiz ürün hakkında  genel bir bilgi vererek makalemize devam ediyor olalım.

vSphere Client 5.0

vSphere Client , VMware firmasının , sanallaştırma platformları tarafında kullanılmak amacı ile çıkarmış olduğu bir sanallaştırma ürünüdür. vSphere Client 5.0 ürünü ile beraber, birden fazla sanal makine oluşturup, aynı zamanda oluşturmuş olduğumuz bu sanal makinaları yönetebiliyoruz. vSphere Client 5.0 ?ın genel özelliklerinden de kısaca bahsedecek olursak, Bunlar;

·         Birden çok dil desteği

·         Uyumluluk ve Kolay Kurulum

·         ESXi 5.0 için Donanım Uyumluluğu

·         ESXi İçin Konuk İşletim Sistemi Uyumluluğu

·         ESXi Sunucular İçin Sanal Makine Uyumluluğu

·         ESXi vCenter Server ve Vsphere Client uyumluluğu

NOT: vSphere Client tarafından desteklenen ürünler hakkında aşağıdaki adresten bilgi alınabilir.

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

vSphere Client 5.0 Sistem Gereksinimleri

vSphere Client Donanım Gereksinimleri

·         500 MHZ veya daha hızlı İntel veya AMD işlemci (Önerilen işlemci miktarı 1 GHZ)

·         1 GB RAM

·         Kurulum için 1.5 GB boş disk alanı

Evet, vSphere Client 5.0 sistem gereksinimleri hakkında da bilgi verdikten sonra, kurulum konusuna geçiş yapabiliriz.

vSphere Client 5.0 Kurulumu

vSphere Client  yazılımını ister Vmware sitesinden manuel olarak, isterseniz, network ortamınızda bulunan bir ESXi sunucunuza erişim gerçekleştirerek de download edebilirsiniz. Ben vSphere Client kurulumunu ESXİ sunucum üzerinden gerçekleştireceğim. vSphere Client ürününü ESXİ sunucumuz üzerinden download etmek için ilk önce ESXi sunucumuza erişim gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bunun için, kullanmış olduğumuz Explorer tarayıcısını açıyoruz ve adres satırına ESXi sunucumuzun IP adresini yazıyoruz.

Image00001

Explorer adres satırına ESXİ sunucusunun IP adresi yazıldığında karşımıza VMware ESXİ 5 hoşgeldiniz ekranı çıkmakta.   Bu ekran üzerinde, vSphere Client yazılımının yanında, VMware vCenter ürününü de download edebiliyoruz.  vSphere Client yazılımını indirmek için Download vSphere Client butonuna tıklıyoruz. Download işleminin bitmesinin ardından, ilgili klasöre giderek VMware-viclient-all  kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

Image00002

Image00003

English (United States) seçeneğini seçip OK diyoruz.

Image00004

Image00005

Welcome to the Installation Wizard ekranını next diyerek geçiyoruz.

Image00006

Image00007

License Agreement ekranında ise, Lisans Sözleşmesini kabul ediyoruz ve next diyoruz.

Image00008

Customer Information ekranında ise, ilgili boşluklara  User Name ve Organization Name yazıp next diyoruz.

Image00009

Destination Folder ekranında ise, kurulum dosyalarının kopyalanacağı partition ve klasör bilgileri mevcut. İstenildiği taktirde Change butonu ile de, kurulum dosyalarının kopyalanacağı partition değiştirilebilir.

Image00010

Ve Install tuşuna basarak vSphere Client kurulumunu başlatıyoruz.

Image00011

Kurulum dosyaları kopyalanıyor..

Image00012

Şekilde de görüldüğü gibi kurulumuz başarılı bir şekilde tamamlandı. Finish diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

Image00013

Finish işleminin ardından ise, yukarıdaki şekil üzerinde görüldüğü üzere karşımıza VMware vSphere Client Login ekranı çıkmakta.  Ekran üzerinde IP adress /Name bölümüne ESXİ Server bilgisayarımızın IP adresini, User Name ve Password kısmına ise, yine ESXİ Server sunucumuz üzerinde tanımlamış olduğumuz kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz ve ardından Login butonuna basıyoruz.

Image00014

Login işleminin ardından ise, karşımıza vSphere Client 5.0 yönetim konsolu ve vSphere Client ürününü 60 gün süre ile kullanabileceğimize dair uyarı mesajı verilmekte. OK diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

Image00015

vSphere Client yönetim konsolu üzerinde Summary başlığı altında,  işlemcimiz ve  kullanmış olduğumuz vSphere Client ile ilgili versiyon bilgilerine ulaşıyoruz. 

Image00016

Virtual Machine tabı altında ise, adından da anlaşıldığı gibi vSphere Client üzerinde, oluşturmuş olduğumuz Sanal Bilgisayarlarımız bulunmakta. Şekil üzerinde de görüldüğü gibi, benim daha önceden oluşturmuş olduğum,  bir adet Windows Server 2012 isimli sanal bilgisayarımız mevcut.

Image00017

Sanal Bilgisayarımız üzerinde sağ tuş yaptığımız zaman bir takım yönetimsel işlevlerin yer aldığı bir pencere karşımıza çıkmakta. Power seçeneği ile, sanal bilgisayarımızı On/Off konumuna getirebilir, Edit Settings seçeneği ile de, sanal makinamızın sahip olduğu işlemci, ekran kartı, harddisk, Ethernet kartı ve Memory gibi bir çok donanım bileşenleri hakkında bilgi alabiliyoruz.

Image00018

Image00019

Performans tabına geçiş yaptığımız zaman ise, vSphere Client üzerinde çalışan sanal makinamızın CPU, RAM, Harddisk, Storage, Ethernet ve vSphere Replication işlemleri hakkında bilgi alabiliyoruz.

Image00020

Configuration bölümü, Donanım ve Yazılım olmak üzere iki kısıma ayrılmış durumda. Donanım bölümünde, sanal makinamızın üzerinde bulunan donanımlar hakkında bilgi alabildiğimiz gibi,  yazılım tarafında ise, lisans özellikleri gibi bir çok konu hakkında bilgi alabiliyoruz.

Image00021

Local Users & Groups  bölümünde, vSphere Client üzerindeki kullanıcı ve gruplar yer almakta.

Image00022

Events kısmında, vSphere Client sunucusu üzerinde, gerek sanal makine tarafında, gerekse network tarafında meydana gelmiş olan error mesajları mevcut.

Image00023

Permissions tarafında ise, vSphere Client üzerindeki, kullanıcı ve gruplara atanmış olan izinler yer almakta. Şekil üzerinde de görüldüğü gibi, bütün kullanıcı ve gruplara Administrator yetkisi verilmiş durumda. Kullanıcı üzerinde yetki değişikliği yapmak için ise, yetkilendirilecek olan kullanıcı üzerine gelip çift tıklamanız yeterli.

Evet, bu makalemizde, vSphere Client 5.0 kurulumu ve gerekli konfigürasyon yapılandırmalarından bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>