«

»

Tem 13 2012

VMware vCenter Server 5.0 Üzerinde Windows Server 2012 Kurulumu

Bu makalemizde sizlere,  VMware vCenter Server 5.0 üzerinde, Windows Server 8 Beta kurulumundan bahsediyor olacağım. Makalemiz, iki ana kısımdan oluşacaktır. Birinci kısımda, mevcut sistemimiz üzerinde, vCenter Server 5.0 ürününün kurulumunu gerçekleştirip, ikinci kısımda ise, yine vCenter Server 5.0 üzerinde Windows Server 8 Beta kurulum aşamalarından bahsederek makalemizi sonlandırıyor olacağız.  Makalemize , vCenter Server 5.0 hakkında kısaca bilgi vererek başlıyor olalım.

VMware vCenter Server 5.0

VMware vCenter Server, sunucu sanallaştırma yönetiminin temel yapı taşlarını oluşturan ve BT yöneticilerine, ölçeklenebilir ve genişletilebilir bir sanallaştırma alt yapısı sunan bir sanallaştırma platformudur. VMware vCenter Server ,  fiziksel çevreler  ile entegrasyonlu bir şekilde çalışarak özel bir bulut alt yapısı sunmaktadır.  VMware vCenter Server 5.0 ile beraber gelen özelliklerden de kısaca bahsedecek olursak, bunlar;

·         vSphere Web Client

·         Envanter Çıkarma

·         Donanım İzleme

·         Depolama Haritaları

·         Geliştirilmiş Uyarı ve Bildirimler

·         Geliştirilmiş Performans Grafikleri

·         Geliştirilmiş Büyük Ölçekli Yönetim

vSphere Web Client

vSphere Web Client özelliği ile, uzak lokasyon üzerinde bulunan bir bilgisayar üzerinden, vSphere Server bilgisayarına erişim gerçekleştirilerek bu bilgisayar üzerindeki mevcut durumda bulunan, yönetim fonksiyonlarının kullanılması sağlanmaktadır.

Envanter Çıkarma

vCenter Server, Envanter Çıkarma özelliği ile, vCenter veya vSphere bilgisayarı üzerinde bulunan sanal  bilgisayarlar, veri tabanları ve kullanmış olduğunuz network alt yapısı hakkında envanter çıkarmanızı sağlamaktadır.

Donanım İzleme

vCenter Server 5.0 ile beraber gelen özelliklerden diğer bir tanesi de Donanım İzleme özelliği.  Donanım İzleme özelliği ile, network ortamınız da bulunan fiziksel ve sanal sunucular üzerindeki donanım aygıtları hakkında detaylı bilgi almanızı sağlar. Bunun yanında, vCenter Server, içerisinde barındırdığı  CIM SMASH özelliği ile, sanal ve fiziksel sunucularınız üzerinde herhangi bir hata meydana gelmesi durumunda kullanıcıyı uyarmaktadır.

Depolama Haritaları

Özelleştirilebilir topoloji görünümleri ,  depolama altyapısı izlenebilirliği ve depolama sorunları hakkında tanı geliştirme ve sorun giderme konularında yardımcı olmaktadır.

Geliştirilmiş Uyarı ve Bildirimler

vCenter Server , geliştirilmiş uyarı ve bildirim özelliği ile, sanal veya fiziksel sunucular üzerinde meydana gelen hatalar sonucunda, kullanıcıyı uyararak, meydana gelen sorunların daha sağlıklı bir şekilde belirlenmesine yardımcı olmaktadır

Geliştirilmiş Performans Grafikleri

Sanal bilgisayarlar  ve kaynak havuzları hakkında, gerçek zamanlı veya belirli bir zaman aralığı boyunca , ayrıntılı grafikler içeren durum istatistikleri almamızı sağlamaktadır.

Geliştirilmiş Büyük Ölçekli Yönetim

Büyük organizasyonlu BT ortamlarında, sıfırdan bir sanallaştırma platformu hazırlamak vCenter Server ile gerçekleştirilebilmektedir. vCenter Server, önemli ölçüde ölçeklenebilirlik iyileştirmeleri sağlayan, x64 tabanlı bir yazılımdır. vCenter Server, 1000 host ve 10000 sanal makine desteği ile kullanıcılara hizmet vermektedir.

Not: vCenter Server 5.0 ile beraber gelen diğer yeni özellikler hakkında bilgi almak için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

Link : http://www.vmware.com/products/vcenter-server/features.html

Evet, vCenter Server ile beraber gelen özellikler hakkında  da kısaca bilgi verdikten sonra, sunucularımız üzerine, vCenter Server kurulumunu gerçekleştirmek için ne gibi sistem gereksinimlerine ihtiyacımız var, bunlara bir göz atalım.

vCenter Server 5.0 Sistem Gereksinimleri

Minimum Donanım Gereksinimleri

İşlemci

İki veya daha fazla çekirdekli AMD veya  Intel  x86 işlemci (2.2 GHZ ve üzeri)

Not: Intel Itanium (IA64) işlemciler desteklenmemektedir.

RAM

 4GB RAM

Not: Veritabanı yazılımı aynı makine üzerinde çalışıyor ise, RAM gereksinimleri yüksek olabilir.

 

Depolama

 

 

 

 4 GB

Not: vCenter veritabanı aynı sunucu üzerinde ise, depolama gereksinimleri yüksek olabilir. vCenter Server günlükleri için varsayılan veritabanı dosyası boyutu 450 MB dir.

1 Gigabit Ethernet Kartı

 

vCenter Server İçin Önerilen Donanım Gereksinimleri

Not : Aşağıdaki tablodaki donanım gereksinimleri , sanal makinalar üzerinde minimum 50, maksimum 500 host bulunan bir yapı içindir.

Ürün

Çekirdekler

Hafıza

Disk

vCenter Server

2

4 GB

5 GB

vSphere Client

1

200 MB

1.5 GB

vCenter Server 5.0 İşletim Sistemi Gerekinimleri

Not: vCenter Server 64-bit işletim sistemi gerektirir. 32 bit işletim sistemi desteği  yoktur

İşletim Sistemleri

Windows Server 2003 R2 x64

Windows Server 2008 R2 X64

Windows Server 2008 R2 SP1 X64

Windows Server 2008 R2 SP2 x64

 

vCenter Server Yazılım Gereksinimleri

·         Microsoft .NET Framework 3.5 SP1

·         Microsoft  SQL Server 2008 R2 (Veritabanına bağlantı için gereklidir.)

·         Windows Installer 4.5

Evet, makalemizin bu bölümüne kadar, vCenter Server nedir, vCenter Server ile beraber gelen özellikler ve vCenter Server ?in sistem gereksinimlerinden bahsettik. Makalemizin bundan sonraki kısımlarında ise, vCenter Server 5.0 ve hemen akabinde vCenter Server üzerinde Windows 8 Developer Preview kurulumlarını gerçekleştiriyor olacağız.

vCenter Server 5.0 Kurulumu

vCenter Server kurulumunu gerçekleştirmeden önce, sizlere mevcut yapım hakkında bilgi vermek istiyorum. VMware  Workstation 8 üzerinde yapılandırmış olduğum;

·         1 ?adet VMware ESXi Server Sunucusu

·         1- adet Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile çalışan bir sanal sunucu

·         1-adet Windows 7 Client  bilgisayarım mevcut.

 

Evet, mevcut topoloji hakkında da bilgi verdikten sonra vCenter Server kurulumuna geçiş yapabiliriz. vCenter Server kurulumuna başlamak için ilk önce yapmamız gereken www.vmware.com sitesinden vCenter Server ISO dosyasını download ediyoruz. Üretici sitesinden, sadece vCenter Server ile ilgili iso dosyasını download edebildiğimiz gibi, vSphere Client ve Update Manager gibi yönetim araçlarını içeren dosyaları da download edebilirsiniz. İlgili kurulum dosyası aşağıdaki gibidir.

VMware-VIMSetup-all-5.0.0-639890

Download işleminin ardından ilgili klasör içerisine girip setup dosyasına çift tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

01

Yukarıdaki kurulum ekranı üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, indirmiş olduğumuz kurulum paketinin içerisinde, vCenter Server ürünü ile beraber, vSphere Client, VMware vSphere Web Client (Server), ve VMware Update Manager uygulamalarının da yer aldığını görmekteyiz.  Biz, sistemimiz üzerinde vCenter Server kurulumunu gerçekleştireceğimiz için seçenekler arasından vCenter Server seçeneğini seçip ardından Install tuşuna basıyoruz.

02

Dil seçimini yapıp ardından OK diyoruz.

03

Kurulum sihirbazı ekranını next diyerek geçiyoruz.

04

End ?User Patent Agreement (Son Kullanıcı Patent Sözleşmesi) ekranını da next adımı ile geçiyoruz.

05

License Agreement (Lisans Sözleşmesi) ekranında ise   Lisans Sözleşmesini kabul edip next diyoruz.

06

Customer Information ekranında, kuruluma devam etmek için User Name ve Organization bilgilerini tanımlıyoruz. Yine bu ekran üzerinde, eğer ürün ile ilgili bir License Key (Lisans Anahtarı) ?na sahipsek ilgili alana mevcut lisans anahtarımızı girerek kuruluma devam edebiliriz. Şuan halihazırda bir lisans anahtarım olmadığı için ben bu alanı boş bırakıyorum ve next diyerek bir sonraki adıma geçiş yapıyorum.

07

Database Options ekranında, vCenter Server sunucusunun erişim gerçekleştirirken kullanacağı veritabanı sunucusu ile ilgili seçenekler mevcut.  Eğer, vCenter Server sunucusunu, küçük ölçekli bir lokasyon üzerinde yapılandırmayı düşünüyor iseniz, Install a Microsoft SQL Server 2008 Express instance seçeneğini seçmeniz gerekir. Bunun haricinde, eğer mevcut yapınızda, konumlandırmış olduğunuz bir SQL Server veritabanı sunucusu var ise, Use an existing supported database seçeneği ile,  vCenter Server sunucusunun bu veritabanı sunucusuna erişim gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Ben, vCenter Server kurulumunu lokal bir sunucu üzerinde gerçekleştirdiğim için ilk seçeneği seçiyor ve next diyorum.

08

vCenter Server Service ekranında ise,  vCenter Server sunucusunu, ister SYSTEM account kullanarak, isterseniz de, Active Directory domain?i içerisinde bulunan bir kullanıcı hesabını kullanarak da, vCenter Server sunucusunu yapılandırabilirsiniz. Ben yapılandırma işlemini SYSTEM account kullanarak gerçekleştireceğim için Use SYSTEM Account seçeneğini seçiyorum ve next diyorum.

09

Next işleminin  hemen akabinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz bir hata mesajı almış durumdayız. Bunun sebebi ise, vCenter Server sunucusunu yapılandıracağımız ortamda herhangi bir Qualified Domain Name bulunmadığı için, kurulum sonunda bazı features (özellik)?leri kullanamayacağımızı bize bildirmekte. OK diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

10

Destination Folder ekranında ise, vCenter sunucusuna ait kurulum dosyalarının depolanacağı partition bilgilerini tanımlıyoruz. Change butonunu kullanarak da lokasyon bilgileri değiştirilebilir. Ben herhangi bir değişiklik yapmadan next diyorum.

11

vCenter Server Linked Mode Options ekranında, standalone mode veya  vCenter Server sunucusu üzerinde oluşturulacak olan instance mode seçenekleri mevcut. 

Create a standalone VMware vCenter Server instance

Bu bağlantı seçeneği ile, standalone grubu  veya vCenter Server sunucusu için yeni bir instance oluşturulur.

Join a VMware vCenter Server group using linked mode tos hare information

Eğer, mevcut ortamda, birden fazla vCenter Server sunucusu var ise, vCenter Server Linked Mode seçeneği kullanılarak, diğer vCenter Server sunucularına erişim gerçekleştirilmesi sağlanır. vCenter Server Linked Mode kullanılarak erişim gerçekleştirilen vCenter Server sunucusu üzerinde, paylaşıma açılmış olan dosyaları görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.

vCenter Server Linked Mode, birden fazla vCenter Server Sunucuları arasında, veri depolamak ve vCenter Sunucuları arasında  senkronizasyon  işlemi gerçekleştirmek için Microsoft Active Directory Uygulama Modu (ADAM) kullanmaktadır. ADAM. vCenter Server kurulumunun bir parçası olarak gelir.  Benim mevcut yapımda, birden fazla vCenter Server sunucusu olmadığı için seçenekler arasından, Create a standalone VMware vCenter Server instance seçeneğini seçerek kuruluma devam ediyorum.

12

Configure Ports ekranında ise, vCenter Server sunucusuna bağlantı gerçekleştirilirken kullanılacak olan port numaraları yer almakta. Bu ekranı da next ile geçiyoruz.

13

14

vCenter Server JVM Memory ekranında ise, vCenter Server sunucuları üzerinde barındırılacak olan host?lar için maksimum memory miktarları yer almakta. Şekil üzerinde de görüldüğü gibi, small (küçük) bir lokasyon üzerinde çalışan vCenter Server sunucuları üzerindeki sanal makinalar için gerekli olan RAM miktarı 1024 MB olarak belirtilmiş durumda. Eğer, vCenter sunucunuz üzerinde, 4000 host ve 4000 sanal bilgisayar konuşlandırmayı  düşünüyor iseniz, sisteminiz üzerindeki RAM miktarının, 3072 MB olması gerekmekte. 

15

Ve Install diyerek vCenter Server kurulumunu başlatıyoruz.

16

17

18

SQL Server 2008 R2 kurulum dosyaları kopyalanıyor.

19

VMware vCenter Server kurulum dosyaları kopyalanıyor..

20

Evet, şekide de görüldüğü gibi vCenter Server kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.  Finish diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.Evet, vCenter Server kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlandı.  vCenter Server Sunucuma erişim gerçekleştirmek için, vSphere Client yazılımı yüklü olan Windows 7 işletim sistemi ile çalışan sanal bilgisayarıma geçiş yapıyorum ve vSphere Client uygulamasını çalıştırıyorum.

21

vSphere Client ekranı üzerinde, IP address /Name bölümüne vCenter Server bilgisayarımızın IP adresini, User Name ve Password bölümüne yine vCenter Server bilgisayarımız üzerinde oturum açmış olduğumuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriyoruz ve ardından Login tuşuna basıyoruz.

22

Ve vCenter Server 5.0 yönetim konsolumuz karşımızda.. 

Makalemizin bu bölümüne kadar, vCenter Server 5.0 nedir, nerelerde kullanılır ve vCenter Server 5.0 ile beraber gelen yeni özelliklerden bahsettik. Makalemizin bundan sonraki bölümlerinde, vCenter Server sunucusu üzerinde, Windows Server 2012 kurulumunu ele alıyor olacağız.

vCenter Server 5.0 Üzerinde Windows Server 2012 Kurulumu

vCenter Server 5.0 üzerinde Windows Server 2012 kurulumuna başlamak için ilk önce yapmamız gereken işlem, vCenter Server sunucusu üzerinde yeni bir datacenter oluşturmak olacak. vCenter Server üzerinde yeni bir datacenter oluşturmak için, vCenter Server sunucusu üzerinde  hostname üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve ardından açılan menü içerisinden New Datacenter seçeneğine tıklayıp, oluşturulacak olan datacenter için yeni bir isim giriyoruz.

23

24

Ben oluşturacağım datacenter ismi olarak, Ankara- vCenter Server yazdım. Sizde kendi amaçlarınız doğrultusunda bir isim yazabilirsiniz. Yeni bir datacenter oluşturma işleminden sonra sırada host oluşturma işlemi var. Host oluşturmak için ise, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi Add a host seçeneğine tıklıyoruz. İsterseniz bu işlemi oluşturmuş olduğunuz datacenter üzerine gelip sağ tuş yaparak da gerçekleştirebilirsiniz.

25

26

Specify Connection Settings  ekranında, Host bölümüne vCenter Server bilgisayarımızın IP adresini, User Name ve Password bölümüne ise, kullanıcı adı ve şifremizi yazarak next diyoruz.

27

Host Summary ekranında ise, hostumuz?a ait bilgiler yer almakta. Bu sayfayı da next ile geçiyoruz.

28

Assign License ekranında ise, eğer elimizde vCenter Server sunucusu için mevcut bir lisans anahtarı var ise Assign a new license key to this host seçeneğine tıklayarak  lisans anahtarını ilgili kısıma girerek kuruluma devam edebilirsiniz. Benim, elimde lisans anahtarı olmadığı için bu kısmı boş bırakarak next diyorum.

29

Lockdown Mode ekranında, eğer uzak merkezdeki kullanıcıların vCenter Server sunucusuna erişim gerçekleştirmesini istemiyorsanız Enable Lockdown Mode seçeneğini seçebilirsiniz. Ben herhangi bir işlem yapmadan next diyorum.

30

Virtual Machine Location ekranında, oluşturmuş olduğumuz datacenter  yer almakta.

31

Finish diyerek işlemimizi tamamlıyoruz.

32

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, oluşturmuş olduğumuz host , konsol üzerinde eklenmiş durumda. Bu aşamalardan sonra ise, yeni bir sanal makine oluşturma işlemi gerçekleştireceğiz. vCenter Sunucusu üzerinde, yeni bir sanal makine oluşturmak için Create new virtual machine seçeneğine tıklıyoruz.

33

Configuration penceresinde, oluşturulacak olan sanal makine için konfigürasyon yapılandırma seçenekleri mevcut.   Typical seçeneği ile devam edildiğinde, oluşturulacak olan sanal makine üzerine en sık kullanılan bileşenler yüklenir. Custom seçeneği ile devam edildiğinde ise,  CPU, RAM, Network ve SCSI Controller gibi bileşenlerin de seçilmesi sağlanır. Bende Typical seçeneğini seçerek kuruluma devam ediyorum.

34

Bu ekran üzerinde ise, oluşturulacak olan sanal makine için yeni bir isim giriyoruz ve next diyoruz.

35

Storage ekranında ise, sunucumuz üzerinde bulunan storage diskimize ait bilgiler yer almakta. Next ile diğer bir ekrana geçiş yapıyoruz.

36

Guest Operations System ekranında, sanal makinemiz üzerine kurulumunu gerçekleştireceğimiz işletim sisteminin türünü belirliyoruz. Ben sunucum üzerinde Windows Server 2012 işletim sisteminin kurulumunu gerçekleştireceğim için seçenekler arasından Windows seçeneğini seçiyor ve next diyorum.

37

Network  ekranı üzerinde , vCenter sunucusu üzerinde kullanılacak olan network kartını belirliyoruz. Yine bu ekran üzerinde, sunucu üzerinde kaç adet network kartının kullanılması gerektiğini de belirleme imkanımız mevcut.

38

Create Disk ekranında ise, sunucu üzerinde oluşturulacak olan sanal diskimizin boyutunu belirliyoruz.

39

ReadReady to Complete ekranında ise, bu zamana kadar gerçekleştirmiş olduğumuz işlemlerin bir özeti bize sunulmakta. Finish diyerek sanal makina  oluşturma işlemimizi tamamlıyoruz.

40

Sanal makinamızın sağlıklı bir şekilde oluşturulduğunu vCenter konsolu üzerinde Recent Task bölümünde de görmekteyiz.  vCenter Server sunucumuz üzerinde sanal makine oluşturma işleminden sonra, oluşturmuş olduğumuz sanal makine üzerinde Windows Server 2012 kurulumuna geçiş yapıyor olalım. vCenter Server üzerinde Windows Server 2012 kurulumuna başlamak için, ilk önce sanal makinamızı açıyoruz. Sanal makinamızı açmak için ise, oluşturmuş olduğumuz sanal makine üzerine gelip sağ tuş yaparak gelen menüden Open Console seçeneğine tıklıyoruz.

41

42

Windows kurulum işleminin başlayabilmesi için sistemimizi cd den boot edilecek şekilde ayarlamamız gerekmekte. Bunun için, konsol üzerinde, VM menüsü içerisinde bulunan Edit Settings seçeneğine tıklıyoruz.

edit

Sanal Makine özellikleri penceresinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, kırmızı kutu içerisine alınmış olan seçenekleri seçip ardından OK tuşuna basıyoruz. OK işleminin ardından ise, Windows Server 2012 kurulum dvd, sini DVD ROM sürücümüze takıp, sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

43

44

Sistemimizin restart edilmesinin ardından, karşımıza yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, Windows Server 8 Beta kurulum ekranı çıkmakta. Kurulum ekranı üzerinde, dil ve klavye seçimini yapıyoruz ve next diyoruz.

45

Install now tuşuna basarak Windows Server 8 kurulumunu başlatıyoruz.

46

Bu kurulum ekranı üzerinde ise, Windows Server 8 kurulumunu grafiksel arayüz kullanarak mı, yoksa komut satırı üzerinden mi gerçekleştireceğimiz bize sorulmakta. 

Ben kurulumu grafiksel ekran üzerinden gerçekleştirmek istediğim için Windows Server Beta Datacenter (Server with a GUI) seçeneği ni seçerek kuruluma devam ediyorum.

47

Lisans anlaşmasını onaylayıp next diyoruz.

48

Bu ekran üzerinde ise, kurulum tipini belirliyoruz. Eğer, sisteminiz üzerinde eski bir Windows işletim sistemi varsa, ve siz upgrade (yükseltme) yaparak Windows Server  8?  i kurmayı planlıyor iseniz 1. Seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Eğer, sıfırdan bir Windows kurulumu gerçekleştirmek istiyorsanız 2. Seçenek olan yani custom seçeneği üzerinden kuruluma devam etmeniz gerekecekir. Ben, sıfırdan bir Windows Server 8 kurulumu yapmak istediğim için Custom seçeneği üzerinden kuruluma devam edeceğim.

49

Bu kurulum ekranı üzerinde ise, sistemimiz üzerinde mevcut durumda bulunan diskimiz ile alakalı bilgileri görmekteyiz.

50

Ve Windows Server 8 kurulumu başladı

51

Ve Windows Server 8 kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandı.

52

Administrator şifremizi girip Login oluyoruz.

Evet, bu makalemizde, VMware vCenter 5.0 ürünü ile beraber gelen yeni özellikler ve vCenter Server üzerinde Windows Server 2012 işletim sisteminin kurulum aşamalarından bahsettik. Bir dahaki makalem de görüşmek üzere hoşcakalın..

 

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>