«

»

Ağu 02 2012

Citrix XenServer 6.0 Kurulumu Bölüm-1

Merhabalar.. Bu makalemizde, sanallaştırma  yazılımlarından biri olan Cıtrix Xen Server ile beraber gelen özelliklerden ve Xen Server kurulum aşamalarından bahsediyor olacağız. Sanallaştırma ürünü olarak sizin de bildiğiniz gibi , piyasada bir çok ürün mevcut. Xen Server ?da bu ürünlerden bir tanesi.  Sözü fazla uzatmadan, makaleme Citrix XenServer hakkında kısaca bilgi vererek makaleme başlamak istiyorum.

Citrix XenServer Nedir ?

Citrix XenServer, makalemizin giriş bölümünde de belirtmiş olduğumuz gibi, sanallaştırma platformu ürünleri arasında kullanılan bir ürün. XenServer, karmaşık BT ortamları ve veri merkezleri üzerinde, radikal, akılcı ve daha dinamik kararlar alarak,  BT ortamları ve veri merkezleri üzerindeki artan maliyetleri düşürmemize olanak sağlayan bir sunucu sanallaştırma çözümüdür.  XenServer ile tek bir yönetim konsolu üzerinden çalıştırılabilen sanal makinalar oluşturmamızı ve yönetmemizi sağlar.

XenServer, Advanced, Enterprise ve Platinum Edition ürünleri ile beraber, BT yöneticilerine zengin bir yönetim ve otomasyon yetenekleri sunmaktadır. XenServer, alt yapısı itibari ile, açık kaynak tasarımına dayanan, yerel uygulama performansı ve eşsiz sanal makine yoğunluğu yanında, son derece güvenilir bir sanallaştırma ürünüdür. XenServer, sezgisel bir sihirbaz güdümlü programı ile, kolay sunucu kurulumu, veri depolama ve network kurulumu yapmamıza imkan tanımaktadır.

Xen Server ile beraberinde gelen temel özelliklerden de bahsedecek olursak bunlar;

·         Site Recovery (Site Yedekleme)

·         High availability (Yüksek Kullanılabilirlik)

·         Automated workload balancing (Otomatik İş Yükü Dengeleme)

·         Host power management (Sunucular İçin Güç Yönetimi)

·         Memory optimization (Bellek Optimizasyonu)

·         Provisioning services (Kaynak Ayırma Hizmetleri)

·         Citrix XenConvert

·         Citrix XenCenter management console

·          

 

Site Recovery

XenServer, sanallaştırma ortamları üzerinde, site-to site felaket kurtarma planlaması yapmak için hizmet vermektedir. XenServer, herhangi bir felaket anında, hızlı bir şekilde kurtarma planlaması gerçekleştirme özelliğine sahiptir.

High availability

XenServer, sanal makineler üzerinde meydana  gelen bir arıza durumunda, otomatik olarak yeniden başlama özelliğine sahiptir. Otomatik yeniden başlama özelliği, organizasyon içerisindeki yöneticilerin kullanmış olduğu sanallaştırılmış uygulamalarını ve iş performansını  yüksek seviyede tutmasını sağlamaktadır.

Automated workload balancing

XenServer, ortak bir kaynak havuzu içerisindeki sanal makinelerin iş yükünü dengeleyerek, sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Host power management

XenServer, veri merkezleri üzerindeki donanımsal özellikleri minimum düzeyde kullanarak elektrik tüketiminden de tasarruf etmemizi sağlamaktadır. BT ortamlarında meydana gelen isteğe bağlı değişimlerde, XenServer dinamik olarak,  yeniliklere uyum sağlamaktadır.

Memory optimization

XenServer, önceden tanımlanmış olan iş akışlarını, bir dizi kümesi aracılığı ile, yönetici tarafından tanımlanmış olan sanal ortamlara erişim gerçekleştirerek, karmaşık uygulamaları azaltarak bellek optimizasyonu sağlamaktadır.

Provisioning services

Citriz kaynak ayırma hizmetleri, hızlı, tutarlı ve güvenilir uygulama dağıtımları için, fiziksel ve sanal sunucular üzerinde, gerçek zamanlı olarak aktarılabilir görüntü kümesi oluşturarak, depolama gereksinimlerini de azaltmaktadır.

Citrix XenConvert

Citrix XenConvert, fiziksel ve sanal sunucular arasında, anlık olarak dönüşüm sağlamaktadır. Bu dönüşümler ise, P2V ve V2V araçları ile sağlanmaktadır.

Citrix XenCenter management console

XenServer, organizasyon içerisindeki sanal makinelerin yönetimini ve izleme işlemlerini tek bir yönetim konsolu üzerinden gerçekleştirmektedir. BT yöneticileri bu sayede, birden fazla sanal makineyi, masaüstü bilgisayarından yönetme imkânına sahip olmaktadır.

Evet, Citrix XenServer ile beraber gelen özelliklerden de kısaca bahsettikten sonra, sunucumuz üzerinde XenServer kurulumu yapmak için ne gibi sistem gereksinimlerine ihdiyacımız var bunlara bir göz atalım.

XenServer Host Sistem Gereksinimleri

01

XenCenter Sistem Gereksinimleri

02

Evet, makalemizin bu bölümüne kadar, XenServer ile beraberinde gelen yeni özelliklerden ve hemen akabinde, XenServer için gerekli olan sistem gereksinimlerinden bahsettik. Makalemizin bundan sonraki bölümlerinde ise, Citrix XenServer ürününün kurulum aşamalarından bahsediyor olacağız.

Citrix XenServer Kurulumu

XenServer kurulumuna başlamak için ilk önce, kurulum için gerekli olan iso dosyasını aşağıdaki adresten download ediyoruz.

http://www.citrix.com/English/ss/downloads/index.asp

İso dosyasını temin ettikten sonra, ister DVD ?ye yazdırıp kullanabilir, isterseniz de VMware üzerinden ilgili iso dosyasını göstererek sisteminizi boot edebilirsiniz. Ben XenServer kurulumunu VMware Workstation üzerinde gerçekleştireceğim için bu yöntemi kullanacağım. Bunun için, VMware üzerinde XenServer isimli bir sanal makine oluşturdum. Sistemimizi iso dosyası üzerinden boot etmemiz sonucunda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacağız.

03

Boot işleminin ardından karşımıza, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi Welcome to XenServer ekranı çıkmakta.  Bu ekran üzerinde ister F1 tuşu ile Standart bir kurulum gerçekleştirebilir, isterseniz de, F2 tuşu ile Advanced (gelişmiş) bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Kuruluma başlamak için Enter diyoruz.

04

Select Keymap ekranın da ise, klavye seçimimizi yaptıktan sonra OK tuşu ile işlemi onaylayabilir, F12 tuşu ile de isterseniz bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Ben OK diyerek işlemi onaylıyorum.

05

Welcome to XenServer Setup ekranında ise, XenServer kurulumuna başlamadan önce eğer yedeklememiz gereken datalarımız var ise, yedeklememiz gerektiğini bize hatırlatmakta. Ben OK diyerek bu ekranı da geçiyorum.

06

End User License Agreement ekranında ise, Lisans sözleşmesini Accept EULA tuşuna basarak kabul ediyoruz.

07

Virtual Machine Storage ekranında, oluşturulacak olan sanal makinaların hangi disk üzerinde depolanacağı bize sorulmakta. Şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, sunucu üzerinde 100 GB depolama alanına sahip bir sanal diskimiz bulunmakta. Enable thin provisioning (Optimized storage for XenDesktop) seçeneğini işaretlememiz durumunda ise ile ise, XenDesktop için optimize depolama alanının belirlenmesi için aktif duruma getirebiliyoruz.

08

Select İstallation Source ekranında ise, kurulum dosyalarının kaynağını belirliyoruz.  Kurulum seçenekleri arasından Local Media seçeneği seçerek OK diyoruz.

09

Supplemential Packs ekranında ise, bize Supplemential Pack kurulumu yapmak isteyip istemediğimiz sorulmakta. Ben, No seçeneğini seçerek kuruluma kaldığım yerden devam ediyorum.

10

Verify İnstallation Source ekranında ise, kurulum yapacağınız aygıtın, kurulum için sağlıklı bir şekilde çalıştığını  test etmek isteyip istemediğimiz bize sorulmakta.  Test işemine başlamak için, Verify installation source seçeneğini, eğer test işlemi yapmak istemiyorsanız da, Skip verification seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Ben Test işlemi gerçekleştirmek istediğim için Verify İnstallation Source seçeneğini seçerek kuruluma devam ediyorum.

11

Ve Test işlemimiz başladı..

12

Yukarıdaki şekil üzerinde ise, test işleminin başarılı bir şekilde sonuçlandığını, Verification Successful mesaji ile görmekteyiz. OK diyerek bu ekranı da geçiyoruz.

13

Set Password ekranında ise, XenServer sunucusuna erişim gerçekleştirirken kullanacağımız şifreyi belirliyoruz. Oluşturacağımız şifrenin de,  maksimum 6 (altı) karakter uzunluğunda olması gerektiğini de unutmuyoruz. Şifre oluşturma işleminden snra yine OK diyerek diğer bir kurulum adımına geçiş yapıyoruz.

14

Networking ekranında ise, XenServer yönetim konsoluna erişim gerçekleştirirken kullanılacak IP yapılandırması bilgilerini görüyoruz. Eğer, XenServer sunucunuzun otomatik olarak yani DHCP den IP almasını istiyorsanız, Automatic configuration (DHCP) seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Eğer, sunucunuz için statik bir IP yapılandırması yapmak istiyosanız ise, Statik configuration seçeneğini seçmelisiniz. Ben, XenServer sunucumun DHCP üzeerinden IP almasını istediğim için ilgili seçeneği seçerek OK diyorum.

15

Hostname and DNS configuration ekranında ise, eğer sunucunuzun Hostname ve DNS bilgilerini DHCP üzerinden  almasını istiyorsanız Automatically set a via DHCP seçeneğini seçmeniz gerekir. Eğer, DNS ve Hostname bilgilerini manuel olarak  girmek isterseniz, Manuely Specify seçeneğini seçmeniz gerekmekte.  Ben seçenekler arasından, Automatically set a via DHCP seçeneğini işaretleyerek kuruluma devam ediyorum.

16

Select Time Zone ekranında ise,  saat dilimi seçimini yapıyoruz. Seçenekler arasından Europe seçeneğini seçiyor ve OK diyoruz.

17

18

System Time ekranında ise yerel saat belirleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlemi, eğer NTP Server üzerinden belirmek istiyorsanız Using NTP server seçeneğini, manuel yapmak için de, Manual time entry seçeneğini seçiyoruz. Ben, seçenekler arasından Manual time entry seçeneğini seçerek kuruluma kaldığım yerden devam ediyorum.

19

20

Ve Install XenServer butonuna basarak kurulum işlemini başlatıyoruz.

21

Kurulum işlemleri başlıyor..

22

Ve Kurulum başladı..

23

24

Kurulum tamamlanıyor..

25

OK diyerek saat ve tarih ayarlarını onaylıyoruz.

26

Ve yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlandı. Enter diyerek sunucumuzu Restart ediyoruz.

27

28

29

Ve XenServer Configuration ekranı karşımızda..

Evet, bu makalemizde, Citrix XenServer 6.0 ile beraber gelen özelliklerden ve XenServer kurulum aşamalarından bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşünceye dek hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Kaynak:http://www.citrix.com/lang/English/home.asp

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>