«

»

Ağu 04 2012

Citrix XenServer 6.0 Kurulumu Bölüm 2–KonfigürasyonYapılandırma

Merhabalar.. Bundan bir önceki makalemizde, Citrix XenServer 6.0 kurulumu ve beraberinde gelen yeni özellikleri sizlerle paylaşmıştık. Bu makalemizde ise, XenServer  sunucusu üzerinde configuration yapılandırma seçeneklerinden sizlere  bahsediyor olacağım.. XenServer kurulumu ile ilgili makalemizi incelemek isteyen arkadaşlarımız buradan ilgili makale hakkında bilgi alabilirler.  XenServer sunucumuz üzerinde configuration yapılandırması için ilk önce yapmamız gereken XenServer sunucumuzu çalıştırıyoruz.

Image00001

XenServer sunucumuzun açılmasının ardından, karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Şekil üzerinde de görüldüğü gibi, XenServer sunucusu üzerinde uygulanacak olan birden çok yapılandırma seçeneği mevcut. Şimdi bu yapılandırma seçeneklerini adım adım inceleyelim. Costomize System ekranına baktığımız da ilk yapılandırma seçeneğimiz Status Display seçeneği.  Şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, bu ekran üzerinde, XenServer sunucusunu hangi sanallaştırma platformu üzerinde oluşturduğumuz, kullanmış olduğumuz mevcut XenServer versiyonu ve XenServer sunucumuza ait Network bilgileri mevcut.

Image00002

Network and Management Interface kısmında ise, sunucumuz üzerinde bulunan network ınterfacemiz ile ilgili, MAC Adresi, DHCP, sunucumuzun IP adresi, Gateway adresi, ve hostname bilgileri yer almakta. Eğer, network bilgilerinizde değişiklikler yapmak istiyorsanız yine Network and Management Interfaces seçeneği üzerinde iken Enter tuşuna basarak configuration değişikliği yapacağımız bölüme giriş yapıyoruz.

Image00003

Bu configuration ekranı üzerinde de yine karşımıza bazı yapılandırma seçenekleri çıkmakta. Interface üzerinde configuration değişikliği yapmak için Configure Management Interface üzerinde Enter tuşuna basıyoruz.

Image00004

Select NIC for Management Interface ekranında , XenServer sunucumuz üzerindeki Interface ?ler mevcut. Şuan da benim sunucum üzerinde aktif durumda kullanmakta olduğum PCnet32 LANCE ismine sahip bir interface mevcut.  Mevcut interface üzernde iken Enter tuşuna basarak DHCP ve IP adresi ile ilgili değişiklikler yapabileceğim ekrana ulaşıyorum.

Image00005

Bu configuration ekranı üzerinde, DHCP seçeneğine tıklayarak DHCP ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Gerektiğinde , DHCP with Manually Assisgned Hostname  seçeneği ilede, DHCP ve Hostname bilgilerini manuel olarak girebilirsiniz.

Image00006

DHCP  üzerinde yeniden yapılandırma için Enter tuşuna basıyoruz.

Image00007

DHCP ile ilgili yapılandırma işlemleri için yine iki seçeneğimiz mevcut. Continue Wiht DHCP enabled  seçeneği ile  yapılandırmaya devam edebilir, Convert to static Addressing seçeneği ile de, IP adresinizi static adrese dönüştürme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Image00008

Bu ekran üzerinde ise,  Copy Hostname to XenCenter Name seçeneği ile XeCenter sunucunuzun ismini kopyalayabilir, Enter a New XenCenter Name ile, XenCenter sunucunuz için yeni bir isim belirleyebilirsiniz.   

Image00009

Eğer, DHCP tarafındaki IP yapılandırmasını statik bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, DHCP with Manually Assigned Hostname seçeneği ile de , gerekli IP yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Image00010

Display DNS Serves ekranında ise, DNS Server ?a ait IP adesimiz yer almakta.

Image00011

Bu configuration ekranında ise, XenServer sunucunuzu, network üzerindeki  bir veya daha fazla NTP Server arasında eşitlemek için gerekli olan yapılandırma bilgileri mevcut.

Image00012

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, Network Time (NTP) seçeneği üzerinde Enter dediğimiz zaman NTP Server sunucusu ile ilgili karşımıza bazı yapılandırma seçenekleri çıkmakta. Bunlara da kısaca değinecek olursak;

Enable NTP Time Synchronization

Bu seçenek ile, XenServer sunucumuzu, NTP server bilgisayarları arasında eşitleme işlemi gerçekleştirmesi için aktif duruma getirmektedir.

Disable NTP Time Synchronization

NTP Server bilgisayarları arasındaki eşiteme işlemini durdurur.

Add an NTP Server

Bu seçenek ise, mevcut NTP Server bilgisayarları arasında yeni bir NTP Server eklememizi sağlar.

Remove a Single NTP Server

Network üzerindeki NTP Server bilgisayarları arasından tek bir NTP Server bilgisayarını kaldırmamızı sağlar.

Remove All NTP Servers

Network üzerindeki bütün NTP Server bilgisayarlarının kaldırılmasını sağlar.

Image00013

Test Network seçeneği ile , şekil üzerinde de görüldüğü gibi, lokal IP adresimize, gateway adresimize, ve citrixxenserver.com adresine Ping atma işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

Image00014

Örnek olarak, ben kendi  gateway adresime pink atmayı deniyorum. Bakalım sonuç başarılı olacakmı..

Image00015

Şekil üzerinde de görüldüğü gibi, gateway adresimize ping atma işlemi başarılı bir şekilde sonuçlandı. Eğer, network üzerinizde ki başka bir bilgisayara ping atmak isterseniz, bu işlemi de, Ping custom Address seçeneğini kullanabilirsiniz.

Image00016

Display NIC?s ekranında ise, sunucumuz üzerindeki Network Interface ?sine ait MAC Address  ve cihaz bilgileri yer almakta.

Image00017

Emergency Network Reset seçeneğinde ise, Network configuration ayarlarımızın resetlenmesi işlemini gerçekleştiriyoruz.

Image00018

Burada dikkat edeceğimiz husus, resetleme işlemi sonucunda, sunucumuz üzerinde kayıtlı durumda bulunan network yapılandırma bilgilerinin silineceğidir. Bununla ilgili uyarı mesajını  da zaten yukarıdaki şekil üzerinde almaktayız.

Image00019

Image00020

Authentication tarafına baktığımızda ise, yine karşımıza bazı yapılandırma seçeneklerinin çıktığını görmekteyiz. Log In /Out seçeneği ile, sunucu üzerinde oluşturulmuş olan geçerli kullanıcı adı ve şifresini kullanarak sunucu üzerinde giriş ve çıkış işlemleri gerçekleştirilmekte.  Change Password seçeneği ile ise, kullanıcıya ait şifre değiştirme işlemi gerçekleştirilmekte. Change Auto ?Logout Time seçeneği ile de, kendimizin belirlemiş olduğu zaman aralıkları içerisinde otomatik çıkış işlemi gerçekleştirilmekte.

Image00021

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, otomatik çıkış işlemi default olarak 5 minutes (dakika) olacak şekilde ayarlanmış durumda. İsterseniz otomatik çıkış işlemini de kendiniz manuel olarak belirleyebiliyorsunuz.

Image00022

Image00023

Virtual Machines kısmında ise, sunucumuz üzerindeki sanal  bilgisayarlara ait performans bilgilerini görebiliyoruz.

Image00024

Şuan benim sunucum üzerinde, herhangi bir sanal makine olmadığı için yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi sanal makine kısmı, No Virtual Machines Present olarak görülmekte.

Image00025

Host Performance İnformation seçeneğine baktığımız da ise, XenServer hostumuza ait CPU ve Memory kullanım değerlerini görmekteyiz. All VMs seçeneği ile de, sunucumuz üzerinde bulunan bütün sanal makinelerin performans değerlerini görebiliyoruz.

Image00026

Image00027

Disk and Storage Repositories ekranına baktığımız da, yine birden çok yapılandırma seçeneğinin olduğunu görüyoruz.  İncelememize Current Storage Repositories seçeneği ile devam edelim.

Image00028

Current Storage Repositories seçeneği içersinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, sunucumuz üzerinde mevcut durumda kullanılan depolama aygıtlarının listesi bulunmakta. Depolama aygıtı olarak , DVD Drives, Local Storage, Removable Storage aygıtlarının olduğunu görmekteyiz.

Image00029

Örnek olarak, Local Storage (yerel depolama) aygıtı hakkında yapılandırma bilgisi almak istediğimiz de karşımıza kullanıcı adı ve Password ekranı çıkmakta. Gerekli alanlara kullanıcı adı ve password bilgileri girildiği zaman depolama aygıtımız hakkındaki bilgilere ulaşıyoruz.

Image00030

Şekil üzerinde de görüldüğü üzere, local diskimizin 90 GB depolama alanına sahip olduğunu, Device kısmında ise, diskimize ait aygıt bilgilerini görmekteyiz.

Image00031

Create New Storage Repositories seçeneği ile ise, sunucumuz üzerinde yeni depolama havuzları oluşturabiliyoruz.

Image00032

Yeni bir depolama aygıtı oluşturulmak istendiğinde ise, oluşturulmak istenen aygıt üzerinde Enter tuşuna basıyoruz ve gelen ekran da oluşturulacak olan depolama aygıtına ait bilgileri girerek yeni bir depolama aygıtı oluşturabiliyoruz.

Image00033

Attach Existing Storage Repositories seçeneği ile beraber ise, mevcut depolama diskimizi diğer depolama diskleri ile Attach (bağlama) işlemi yapabiliyoruz.

Image00034

Specify Suspend SR seçeneğinde, sunucumuz üzerindeki mevcut depolama diskimizi suspend (bekleme) konumuna alabiliyoruz.

Image00035

Specify Crash Dump SR seçeneği ile ise, sunucumuzu, kilitlenme durumunda  meydana gelebilecek sorunlara karşı depolama diski olarak kullanabiliyoruz.

Image00036

Resource Pool Configuration seçeneği , mevcut kaynak havuzları içerisine yeni bir kaynak havuzu oluşturmamızı,  sanal makineler arasında migrate (geçiş) işlemleri gerçekleştirmemizi sağlar.

Image00037

Join a Resource Pool (Forced) seçeneğinde ise, sunucumuz üzerinde mevcut durumda bulunan kaynak havuzu içerisine yeni bir kaynak havuzu üye yapmamızı sağlar. Burada dikkat edeceğimiz nokta, kaynak havuzu içerisine başka bir kaynak havuzu oluşturulması durumunda, sanal makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına ve data kayıplarına yol açacağı unutulmamalıdır.

Image00038

Remove This Host from the Pool seçeneği ise, mevcut kaynak havuzları içerisinden, herhangi bir kaynak havuzunu silmemizi sağlamaktadır. Burada da dikkat edeceğimiz husus, kaynak havuzunun silinmesi sonucunda tüm yerel depolama aygıtlarının da silineceği unutulmamalıdır.

Image00039

Designate a New Pool Master, kaynak havuzu içerisine, kaynak havuzu yöneticisi olarak, geçici bir kaynak havuzu atamamızı sağlar. Bunun sonucunda ise, XenCenter Sunucusunun geçici bir süreliğine kaynak havuzu ile bağlantısı kesilir.

Image00040

Hardware and BIOS Information ekranında ise, sunucumuz üzerinde bulunan CPU,Memory, ve BIOS bilgilerini görüntülememizi sağlar.

Image00041

System Description tarafına baktığımızda, sistemimizin modeli, serial numarası ve üreticisi hakkındaki bilgilere ulaşabiliyoruz.

Image00042

Processor tarafında ise, sunucumuz üzerindeki işlemcimiz hakkındaki donanım bilgilerine ulaşıyoruz.

Image00043

System Memory seçeneği içerisinde ise, toplam ram miktarı, toplam bellek soketleri gibi bilgiler mevcut.

Image00044

Local Storage Controllers seçeneğinde, sunucumuz üzerindeki yerel depolama denetleyicisi hakkındaki bilgiler mevcut.

Image00045

BIOS Information seçeneğinde de, BIOS ile ilgili versiyon bilgileri mevcut.

Image00046

Keyboard and Timezone ekranında, klavye ve zaman dilimi ile ilgili ayarları değiştirebiliyoruz.

Image00047

Image00048

Yukarıdaki şekil üzerinde ise, Klavye ve Dil seçeneklerinin listesi görülmekte.

Image00049

Bu ekran üzerinde ise, Bölge Seçenekleri mevcut..

Image00050

Remote Service Configuration kısmında, uzak lokasyon üzerinde bulunan bilgisayalar hakkında syslog hizmetlerini yapılandırmamızı sağlamaktadır.

Image00051

Backup , Restore and Update seçeneğinde, XenServer sunucumuz üzerinde bulunan sanal makinelerin yedeklenmesi, restore (geri yükleme) ve Update  yapılması işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Image00052

Schedule Virtual Machine Metadata seçeneği ile, sanal bilgisayarlarımızın günlük,haftalık, ve aylık olarak metadata bilgilerinin yedeklenmesini sağlayabiliyoruz.

Image00053

Örnek olarak, sanal makinelerimizin günlük olarak yedeklenmesini istiyorsak Daily seçeneği üzerinde iken Enter tuşuna basıyoruz.

Image00054

Enter işleminin akabinde, şekil üzerinde de görüldüğü gibi, Metadata bilgilerinin günlük olarak yedeklenecek şekilde yapılandırıldığını görmekteyiz.

Image00055

Backup Virtual Machine Metadata  seçeneği ile, backup alma işleminin başlamasını sağlıyoruz.

Image00056

Backup alma işlemi başlıyor..

Image00057

Ve Backup alma işlemimiz başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda..

Image00058

Restore Virtual Machine Metadata ile de, yedeğini almış olduğumuz metadata?nın geri yükleme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Image00059

Technical Support menüsünde ise, sunucumuz üzerinde ki configuration bilgilerini doğrulama, kaydetme, ve upload etme, yani uzak lokasyon üzerindeki bir bilgisayara gönderme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Image00060

Reboot or Shatdown seçeneği ile de,sunucumuzun yeniden başlatılmasını sağlıyoruz.

Image00061

Local Command Shell ile de, komut satırı ekranına geçiş yapıyoruz.

Evet, bir makalemizin daha sonuna geldik. Bu makalemizde, XenServer sunucusu üzerinde Configuration Yapılandırma Aayarlarından bahsettik. Bir sonraki citrix konulu makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>