«

»

Ağu 15 2012

Acronis vmProtect 7 Kurulumu ve Backup Alma İşlemleri

Merhabalar. .  Bu makalemizde sizlere, Acronis ?in yedekleme ve felaketten kurtarma alanında çıkarmış olduğu Acronis vmProtect 7 kurulumu ve beraberinde gelen yeni özelliklerden sizlere bahsediyor olacağım.  Acronis vmprotect 7 hakkında kısaca bilgi vererek makalemize devam ediyor olalım.

Acronis vmProtect 7 Nedir?

Acronis vmProtect 7, VMware platformları üzerinde bulunan ESXİ Server , vSphere ve  vCenter Server gibi sunucuların yedeklenmesi ve bunun gibi birçok yönetimsel işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir ürün olarak karşımıza çıkmakta. Bütün bunların yanında vmProtect 7, Exchange Server üzerinde bulunan veritabanı,  e-posta mesajları, takvim öğeleri, gibi dataların da yedeklenmesini ve herhangi bir hata meydana gelmesi durumda alınmış olan datalar üzerinden (Restore) geri yükleme gibi işlemleri de gerçekleştirmemize olanak sağlamaktadır. vmProtect 7 ürünü ile beraber, VMware platformu üzerinde kullanmış olduğumuz sunucuların ( ESXİ Server, vCenter Server ve vSphere) sunucularının yönetimsel  işlemlerini tek bir konsol üzerinden kolay bir şekilde yönetebilme imkânına da sahip olmaktadırlar.

Acronis vmProtect 7 ile beraber gelen, yeni özelliklere de kısaca değinecek olursak;

·         vCenter İntegration

·         Replication

·         Recover Exchange Objects

·         Disaster Recovery Plan

·         Bare Metal Recovery

·         Cloud Storage İntegration

vCenter İntegration

vmProtect 7 ile beraber gelen bu yeni özellik ile beraber, VMware vCenter Server sunucusu üzerindeki, yedekleme ve kurtarma işlemleri de vmProtect 7 yönetim konsolu üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Replication

vmProtect 7 , herhangi bir felaket anında , herhangi bir veri kaybına maruz kalmamak için, VM hostları?nın bir kopyasının,  network ortamında bulunan diğer sunucu bilgisayarları üzerinden güncelleştirme özelliği de sunmaktadır.

Recover Exchange Objects

vmProtect 7 ile beraber gelen bir yeni özellikte, Exchange Server sunucusu üzerinde bulunan veritabanını, ya da sadece e-posta, kişiler veya Exchange Server üzerinde bulunan herhangi bir dosyayı kurtarma imkânına da sahibiz.

Disaster Recovery Plan

Disaster Recovery Plan özelliği ile ise, vmProtect 7 üzerinde , otomatik kurtarma adımlarını içeren belgeler de oluşturulabilmekte.

Bare Metal Recovery

Makalemizin başında da belirtmiş olduğumuz gibi, vmProtect 7 ile beraber, VMware platformu üzerinde bulunan tüm ESXİ sunucularının yönetilmesi ve yedeklenmesi işlemlerini network üzerindeki başka bir sunucu üzerine yedekleyebiliyoruz.

Cloud Storage İntegration

vmProtect 7, isteğe bağlı çevrimiçi depolama bulutu aboneliği ile, sorunsuz entegrasyon, satın alma, ve network üzerindeki sunucularınızı kendiniz yönetmek zorunda kalmadan,  veri merkezi üzerindeki  bilgileri başka bir veri merkezi içerisine yedeklememizi de sağlamaktadır.

Evet, vmProtect 7 ile beraber gelen yeni özellikler hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, sunucumuz üzerinde vmProtect 7 ürününü kullanabilmemiz için, sunucumuzun ne gibi donanım gereksinimlerine ihtiyacı var, bunlara bir göz atalım.

VmProtect 7 Sistem Gereksinimleri

vmProtect 7 İşletim Sistemi Gereksinimleri

Windows Server 2008

Windows Server 2008 R2

Windows 7 Professional

Windows 7 Ultimate

Windows Vista Businees

Windows Vista Ultimate

Windows XP Professional SP2 +

 

vmProtect 7 Tarayıcı Gereksinimleri

Microsoft Internet Explorer 7 ve Üzeri

Mozilla Firefox 3.5 ve Üzeri

Safari 5

Google Chrome 10 ve Üzeri

Opera 10 ve Üzeri

 

Evet, makalemizin bu bölümüne kadar, vmProtect 7 ile beraber gelen yeni özellikleri ve hemen akabinde, vmProtect 7 ürünü ile ilgili sistem gereksinimlerinden kısaca bahsettik. Makalemizin bundan sonraki bölümlerinde ise, vmProtect 7 kurulum adımlarını inceliyor olacağız.

vmProtect 7 Kurulumu

vmProtect 7 kurulumuna başlamak için ilk önce yapmamız gereken işlem, aşağıda vermiş olduğum linkten vmProtect 7 kurulum dosyasını indiriyoruz.

http://www.acronis.com/enterprise/products/vmprotect/

 

Kurulum dosyasını yukarıda vermiş olduğum adresten download ettikten sonra ,ilgili klasör içerisine girerek kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

01

Uygulama dosyasının çalıştırılmasının ardından karşımıza vmProtect kurulum seçeneklerini içeren bir ekran çıkmaktadır. Kurulum seçeneklerinden de kısaca bahsedecek olursak;

Install Acronis vmProtect 7.0 as Virtual Appliance on an ESX (İ) host

Bu kurulum seçeneği ile, network ortamında bulunan ESXİ sunucuları üzerine Virtual Appliance (sanal sunucular) oluşturulmak istendiğinde bu seçenek seçilmelidir.

Install Acronis vmProtect 7.0 as Windows Agent

02

Bu seçenek ile ise, network ortamındaki Windows işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayar üzerine vmProtect ürününü yüklemek için bu seçenek seçilmelidir. Benim halihazırda kullanmış olduğum test ortamında bir adet ESXİ sunucum olduğu için, kurulum seçenekleri arasından Install Acronis vmProtect 7.0 as Virtual Appliance on an ESX (İ) host seçeneğini seçerek kuruluma devam ediyor olacağım.

Extraction Installation Files

03

Bu seçenek ile de, vmProtect içerisinde barındırılan komponentleri farklı bir lokasyon içerisine Extract etmemizi sağlamaktadır.

04

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi komponent seçimi ekranından, extact edilmesini istediğimiz .msi uzantılı uygulama dosyalarını seçerek ilgili lokasyon içerisine extract edebiliyoruz.

05

Install Acronis vmProtect 7.0 as Virtual Appliance on an ESX seçeneğinin seçilmesinin ardından karşımıza The Acronis vmProtect 7.0 license agreement (Lisans Sözleşmesi) ekranı çıkmaktadır. Lisans Sözleşmesini kabul ediyor ve next diyoruz.

06

Lisans Sözleşmesi ekranından sonra  karşımıza ESXİ sunucumuza ait IP adresi, kullanıcı adı ve parola bilgilerini girebileciğimiz ekran çıkmakta. Bu ekran üzerinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, IP/name kısmına, ESXİ sunucumuzun IP adresini, User Name ve Password kısımlarına ise, yine ESXİ sunucumuza ait kullanıcı adı ve parola bilgilerini girerek ardından Check connection tuşuna basıyoruz. Bu tuşa basmamızın sebebi ise, ESXİ sunucumuza ait girmiş olduğumuz kimlik doğrulama bilgileri ile ESXİ sunucumuz üzerinde daha önceden tanımlamış olduğumuz bilgileri doğrulamaktır.  Şekilde de görüldüğü gibi successful mesajı ile ESXİ sunucumuza başarılı bir şekilde bağlantı gerçekleştirdiğimiz görülmekte. Next diyerek diğer bir adıma geçiş yapıyoruz.

07

Create New or Update an existing Acronis Virtual Appliance ekranında ise, sanal cihaz oluşturmada kullanabileceğimiz seçenekler mevcut. Create new Acronis Virtual Appliance seçeneği ile, yeni bir cihaz oluşturabilir, Show All Acronis Virtual Appliances (such as deployed manually from.ovf template) seçeneği ile de, önceden oluşturulmuş olan bir sanal cihazı seçmemiz mümkün. Benim test ortamım da daha önceden oluşturulmuş olan bir sanal cihaz olmadığı için, kuruluma Create new Acronis Virtual Appliance seçeneğini seçerek devam ediyorum.

08

Acronis vmProtect 7 ,.0 Settings kurulum ekranında ise, oluşturulacak olan sanal cihazın ismi, ESXİ sunucumuzun IP adresi , vs bilgiler yer almakta. Sunucumuza ait bilgileri kontrol ettikten sonra next diyoruz.

09

Configure network settings for Acronis vmProtect 7.0 ekranın da, oluşturulacak olan makinanın, IP adresi, DNS Server adresi  Subnet Mask, Gateway adresi gibi network bilgilerinin DHCP üzerinden yapılandırılmasını sağlayabiliyoruz. Eğer, sunucunuz için gerekli olan network yapılandırma bilgilerini, manuel olarak tanımlamak istiyorsanız, yine bu ekran üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

10

About Acronis Customer Experience Program (ACEP)  ekranında, müşteri deneyimi programına katılmak isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Eğer müşteri deneyimi programına katılmak istiyorsanız, Yes I want to participate in the ACEP seçeneğini, katılmak istemiyorsanız da, No I do not want to participate in the ACEP  seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Ben de müşteri deneyimi programına katılmak istemediğim için bu seçeneği seçerek next diyorum.

11

Ve Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

12

Ve kurulum başladı..

13

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, vmProtect 7 kurulumu başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. Kurulum akabinde, yönetim konsoluna ulaşmak için https bağlantısına tıklamanız yeterli. Close diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

14

Ve vmProtect 7 yönetim konsolumuz karşımızda.  Konsol üzerinde bir takım konfigürasyon yapılandırmalarının yapılmadığını görüyoruz. Bunun için yönetim konsolu üzerinde, ilk önce gerçekleştireceğimiz işlem, ESXİ sunucumuzun konfigürasyon yapılandırmasını yapmamız olacak.  ESXİ sunucumuza ait konfigürasyon yapılandırması için, yönetim konsolu üzerinde iken Configure ESX(i) Hosts  seçeneğine tıklıyoruz.

15

Add Host / vCenter penceresi üzerinde, yapılandırmak istediğimiz sunucunun IP adresi , kullanıcı adı ve password bilgilerini giriyoruz. Kullanıcı adı  ve Password bilgilerinin hemen altında görmüş olduğunuz Enable vCenter İntegration seçeneği ile de, Hyper-V üzerinde bulunan fiziksel makinalarınızı yedekleyebiliyorsunuz. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki, Hyper-V üzerinde bulunan sunucularınızı yedeklemek için önerilen Acronis ürünü ise, Acronis backup recovery 11 ürünüdür.

 Makalemizin giriş kısımlarında, vmProtect yönetim konsolu üzerinden ESXİ sunucuları dışında, VMware Platformları üzerinde bulunan vCenter sunucularını da yönetebildiğimizi belirtmiştik. Eğer, mevcut yapınız da herhangi bir VMware vCenter sunucusu var ise, vCenter sunucunuzun IP adresini bu pencere üzerinde tanımlayarak, vCenter sunucunuzu yönetme imkanına sahip olabilirsiniz. Benim test ortamım da ESXİ sunucum  olduğu için, ESXİ sunucuma ait konfigürasyon bilgilerini girerek Test Connection tuşuna  basarak Test işlemini başlatıyorum.

16

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, test işlemimiz başarılı bir şekilde sonuçlanmış durumda. OK diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

17

Test işleminin ardından, yönetim konsoluna tekrar dönüş yaptığımız da, 1.seçenekte, ESXİ sunucumuzun konfigürasyon yapılandırmasının tamamlanmış olduğunu görüyoruz. ESXİ sunucumuzun yapılandırılması işleminden sonra, şekil üzerinde de görüldüğü gibi, 2.sırada ESXİ sunucumuz için Lisanslama işlemi mevcut. Lisanslama işlemine başlamak için Configure Licenses seçeneğine tıklıyoruz.

18

Cnfigure Licenses seçeneğine tıkladğımız da, herhangi bir lisanslama işleminin yapılmadığını görmekteyiz. Lisanslama işlemine başlamak için Add tuşuna basıyoruz.

19

Add  License ekranında, üretici sitesine üye olduğumuz sırada e-mail adresimize gönderilen license key numarasını kopyalayıp ilgili alana yapıştırıyoruz.  Şekil üzerinde görmüş olduğunuz Import the serial keys from the file seçeneği ile ise, license key ?i Browse diyerek serial dosyası üzerinden ımport edebilirsiniz.  Bu kısma girmiş olduğunuz license key ?in kullanım süresi ise 15 gündür. İlgili License key?i girdikten sonra ise, Save tuşuna basarak lisans keyimiz?in kaydedilmesini sağlıyoruz.

20

Yukarıdaki şekilde, Lisans numaramızın başarılı bir şekilde eklenmiş olduğunu görüyoruz. OK diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

21

Yönetim konsoluna tekrar dönüp baktığımız da, Lisanslama işleminin de başarılı bir şekilde tamamlandığını görmekteyiz.  Bu aşamaya kadar, 1.seçenekte, ESXİ sunucumuzun konfigürasyon yapılandırmasını, 2 . seçenekte ise, Lisanslama işlemlerini gerçekleştirdik. Son adımımız da ise, mevcut ESXİ sunucumuzun  yedekleme işlemini gerçekleştiriyor olacağız. Bunun için Create Backup Task seçeneğine tıklıyoruz.

22

New Backup Task  ekranı üzerinde, select virtual machines alanında, ESXİ sunucumuzun IP adresi yer almakta.  Sunucumuzun IP adresini seçip  ?>?  işaretine tıklayarak sunucu IP miz?in diğer tarafa geçmesini sağlıyoruz.

23

 Next diyoruz..

25

Next tuşunun akabinde, karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkmaktadır. Bu ekran üzerinde gerçekleştireceğimiz işlem ise, yedeğini alacağımız ESXİ sunucumuzun network üzerindeki hangi sunucu üzerine kaydedileceğini belirleyeceğiz. Ben ESXİ sunucumun yedeğini, vCenter server sunucum üzerine kayıt edeceğim. Browse tuşuna basarak karşımıza açılan pencere içerisinden ilgili sunucumuzu seçiyoruz.

26

ESXİ yedeğinin alınacağı sunucuyu, isterseniz Location kısmına  sunucu bilgisayarınızın IP adresini girerek de belirleyebilirsiniz. Sunucu belirleme işleminin ardından OK diyerek tekrar bir önceki ekrana geçiş yapıyoruz.

27

Next diyerek diğer bir adıma geçiyoruz.

28

Step 3 ekranında ise, alınacak olan yedeğe ilişkin gün, tarih  ve saat tanımlamalarını gerçekleştiriyoruz. Ben bu ekran üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan next diyorum.

29

Step 4 ise, nasıl bir backup işlemi gerçekleştirmek istediğimiz bize sorulmakta. Ekran üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, bunun için de birkaç adet seçeneğimiz mevcut. Backup Type seçeneğinde, alınacak olan sunucunun yedeği, bir dosya içerisine kayıt edilmekte. Önerilen backup seçeneği de budur. Enable Exchange Aware Backup  seçeneği ile ise, Exchange Server bilgisayarımızın yedeklenmesini istiyor isek bu seçeneği seçmemiz gerekmekte. Automatically delete old backups seçeneği ile de daha önceden alınmış olan eski yedeklerin otomatik olarak silinmesi sağlanmaktadır. Ve Save Run diyerek backup işlemini başlatıyoruz.

30

Ve backup alma işlemimiz başladı..

31

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi backup alma işlemimiz başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. Backup alma işleminden sonra, ESXİ sunucumun yedeğinin kayıt edildiği sunucuma dönüyoruz ve ilgili klasör içerisinde backup dosyalarının kayıt edilmiş olduğunu görüyoruz.

32

Evet,  bu makalemizde, Acronis vmProtect  kurulumu  ve hemen akabinde vmProtect 7 üzerinde backup alma işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>