«

»

Ağu 24 2012

Object Restore For Active Directory İle Silinmiş Kullanıcıları Geri Getirme

Merhabalar.. Bu makalemizde, Guest  Object For Active Directory yazılımını kullanarak, Windows Server 2008 Active Directory Domain ?i içerisinden silinmiş olan bir kullanıcının veya objenin, geri getirilmesi (Restore) işlemlerinden bahsediyor olacağız. Uygulama tarafına geçmeden önce, pogramın kullanılabilirliği konusunda kısaca bilgi vererek makaleme devam etmek istiyorum.

Object Restore For Active Directory

Object Restore For Active Directory, Windows Server 2003 ve Windows Server 2008 Active Directory Domain ortamında bulunan, silinmiş nesnelerin geri getirilmesi işlemlerinde kullanılan ücretiz bir araç olarak  karşımıza çıkmakta.  Bu araç sayesinde, Active Directory Domain?i içerisinde, yalnışlıkla silmiş olduğumuz objeleri geri getirebiliyoruz.

Ürünü http://www.quest.com/object-restore-for-active-directory/ adresinden download edebilirsiniz.  Ürünün kurulumu gayet basit olduğu için kurulum aşamalarına değinmeyeceğim. Evet, ürün hakkında da kısaca bilgi verdikten sonra, uygulama kısmına geçiş yapıyor olalım. Ben Restore işlemlerini Windows Server 2008 R2 Enterprise işletim sistemi ile çalışan Active Directory Domain rolüne sahip sunucu üzerinde gerçekleştiriyor olacağım. Test işlemi için ben daha önceden Active Directory Domain?i içerisinde Users klasörü altında yeni bir User (Kullanıcı) oluşturmuştum. Aşağıdaki şekil üzerinde de bunun örneğini görebilirsiniz.

Image00001

İşlemimize Active Drectory Domain ?i içerisinde oluşturmuş olduğum ?yavuz? isimli kullanıcıyı silerek başlıyoruz.

Image00002

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, Active Directory içerisinden ?yavuz? isimli kullanıcıyı silmek isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Biz de YES  tuşuna basarak ilgili kullanıcının silinmesi işlemini onaylıyoruz. Active Directory Domini içerisinden silmiş olduğumuz ?yavuz? isimli kullanıcının Object Restore For Active Directory konsolü üzerinde de yer aldığını görmekteyiz.

Image00003

Active Directory içerisinden silmiş olduğumuz kullanıcıyı geri getirmek için ise, konsol üzerinde silinmiş olan kullanıcının üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve ardından Restore seçeneğine tıklıyoruz.

Image00004

Image00005

Restore işleminin ardından, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, silinmiş objenin başarılı bir şekilde geri getirilmiş olduğu mesajını alıyoruz. Geri getirme işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini test etmek için ise, tekrar Active Directory Users And Computers ekranına geçiş yapıyoruz. Bakalım restore işlemi gerçekten de başarılı bir şekilde tamamlanmışmıJ

Image00006

Active Directory And Computers ekranına  baktığımızda ise , Restore işleminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olduğunu görüyoruz.  Geri getirmiş olduğumuz kullanıcı ile tekrar sunucumuz üzerine Login olmak istediğimiz de ise , aşağıdaki gibi bir hata almamız muhtemel.

Image00007

Image00008

Yukarıdaki hatayı almamızın sebebi ise, Active Directory içerisinden silinen bir kullanıcı, tekrar geri getirildği zaman hesap otomatik olarak devre dışı bırakılmaktadır. Şekil üzerinde de Login işlemi gerçeklekleştirmek istediğimiz hesabın disable konumunda olduğu bize bildirilmekte. Hesabı enable durumuna getirmek için ise, tekrar Active Directory Users And Computers ekranına dönüş yapıyoruz.

Image00009

Active Directory Users And Computers ekranı üzerinde ise,kullanıcı hesabını enable yapmak içi,  geri getirmiş olduğumuz kullanıcı üzerine gelip  sağ tuş yapıyoruz ve ardından açılan menü içerisinden Enable Account seçeneğine tıklıyoruz.

Image00010

Enable Account seçeneğinin de ardıdan, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi bit hata penceresi ile karşılaşıyoruz. Bu hatayı almamızın sebebi de, geri getirmiş olduğumuz kullanıcı üzerinde yeni bir password oluşturmamış olduğumuzdandır. Bu nedenle, yine kullanıcımız üzerinde sağ tuş yaparak, gelen menü içerisinden Reset Password tuşu yardımı ile yeni bir password oluşturuyoruz.

Image00011

Image00012

Rest Password ekranında ise, şifremizi yazdıktan sonra, User must change password at next logon seçeneğindeki işareti kaldırıyoruz ve OK diyoruz.

Image00013

Password oluşturma işlemimiz tamamlandı. Şimdi ise, tekrar yavuz isimli kullanıcımız üzerinde sağ tuş yaparak kullanıcımızı enable yapmayı deniyoruz.

Image00009

Image00014

Şekilde de görüldüğü gibi, kullanıcı hesabımızı başarılı bir şekilde enable durumuna getirmiş bulunuyoruz. Bu işlemden sonra, tekrar yavuz isimli kullanıcımız ile Active Directory sunucumuza Login olmayı deniyoruz.

Image00007

Kullanıcı adı ve password?ü yazıp Enter diyoruz.

Image00015

Image00016

Ve Masaüstü ekranımız..

Evet, bu makalemizde, Object Restore For Active Directory aracını kullanarak, Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile çalışan Active Directory Domain?i içerisinden silinmiş olan bir kullanıcının Restore edilmesi işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşünceye dek hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>