«

»

May 03 2013

Windows Server 2012 Group Policy Management (GPO) Shortcuts Policy

Bu makalemizde, Windows Server 2012 Group Policy Management (GPO) üzerinden, Active Directory Domain?I içerisinde bulunan kullanıcılarımızın masaüstüne herhangi bir uygulamanın kısayolunun gönderilmesi işlemlerini gerçekleştiriyor olacağız.  Ben bu işlemleri, Windows Server 2012 işletim sistemi ile çalışan Active Directory sunucum üzerinde gerçekleştiriyor olacağım. Bu işlem için, Active Directory sunucum üzerinde Eğitim isminde bir OU oluşturuyorum.

01

OU oluşturma işleminden sonra,  oluşturmuş olduğum OU içerisine test1 ve test2 isminde iki adet User oluşturuyorum.

02

Kullanıcı oluşturma işleminden sonra Server Manager yönetim konsolunu açıyoruz ve Tools menüsünden Group Policy Management seçeneğine tıklıyoruz.

03

04

Group Policy Management ekranına baktığımızda, Domains tabı altında domain ismimiz ve onun altında da ilgili grup policy objelerini görüyoruz. Bu objelerin ne amaçla kullanıldığını da ilerleyen makalelerimiz de detaylı bir şekilde ele alacağız. Biz, grup policy üzerinde policy oluşturacağımız için Default Domain Policy seçeneği üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve karşımıza gelen ekrandan Edit seçeneğine tıklıyoruz.

05

06

Edit seçeneğinin de ardından karşımıza Group Policy Management Editör ekranı çıkmakta. GPO editör ekranı üzerinde şekilde de görüldüğü gibi Computer Configuration àPreferences àWindows Settingsà Shortcuts seçeneklerine tıklıyoruz. GPO editör üzerinde kısayol oluşturma işlemlerine başlamak için ise, Shortcuts seçeneği üzerinde iken yine sağ tuş yapıyoruz ve ardından New seçeneğine tıklıyoruz.

07

08

New Shortcut Properties ekranında, kısayol oluşturma işlemlerinde uygulanmasını istediğimiz işlemleri belirleyebiliyoruz. Action tarafına baktığımız da karşımıza birden çok seçenek çıkmakta. Bunlar;

·         Create

·         Replace

·         Update

·         Delete

Create

Create seçeneğini seçtiğimizde, kullanıcının masaüstünde,ilgili uygulamaya ait yeni bir kısayol oluşturulur.

Replace

Bu seçenek ise, daha önceden oluşturulmuş olan bir kısayolun, yeni bir kısayol ikonu ile değiştirilmesi sağlanır.

Update

Update seçeneği ile beraber, önceden oluşturulmuş bir kısayolun, yeni bir kısayol ile güncelleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Delete

Bu seçeneği seçtiğimizde ise, oluşturmuş olduğumuz kısayolun kullanıcı masaüstünden silinmesi işlemi gerçekleşir.

Ben , daha önce herhangibir kısayol oluşturma işlemi gerçekleştirmediğim için Create seçeneği ile işlemlerime devam ediyorum.  Action tarafında uygulanmasını istediğimiz seçeneği seçtikten sonra Name kısmına oluşturacak olduğumuz kısayola ait bir isim belirliyoruz.  Location kısmında, oluşturulacak olan kısayolun nereye kaydedileceğini belirliyoruz. Bu işlem için de yine birden çok seçenek mevcut. Ben, oluşturacak olduğum kısayolun kullanıcımın masaüstüne kaydedilmesini istediğim için liste içerisinden Desktop seçeneğini seçiyorum. Target Path kısmında, oluşturulacak olan uygulamaya ait kısayolun hangi lokasyon üzerinde olduğunu belirliyoruz. İlgili işlemlerimizi bitirdikten sonra ise Apply diyerek oluşturmuş olduğumuz policy nin kaydedilmesini sağlıyoruz

09

Shortcuts ekranına tekrar baktığımızda, oluşturmuş olduğumuz policy?nin pencere üzerinde yer aldğını görüyoruz. Bu işlemlerden sonra, cmd komut satırına geçip gpupdate /force komutunu kullanarak oluşturmuş olduğumuz policy?nin aktif duruma gelmesini sağlıyoruz.

10

Gpupdate /force komutunun çalıştırılması işleminin ardından oluşturmuş olduğumuz ?test? kullanıcısı ile sisteme login oluyorum. Ve oluşturmuş olduğum kuralın başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorum.

11

Test1 kullanıcısı ile sistemime login oluyorum

12

Login işlemimin ardından Foxit Reader isimli kısayolun kullanıcımın masaüstüne gelmiş olduğunu görüyorum.

Evet, bu makalemizde Windows Server 2012 Group Policy Management üzerinde kısayol oluşturma işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

1 yorum

  1. Alper

    Bu uygulama örneği için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>