«

»

Eyl 29 2013

Veeam Backup & Replication 7 üzerinde Exchange Server 2010 Backup Ve Restore İşlemleri

Merhabalar;

 

Bu makalemizde, Veeam Backup 7 yazılımı ile mevcut sunucumuz üzerinde bulunan sanal makinelerimizin backup (yedekleme) ve restore (geri yükleme) işlemlerinden bahsediyor olacağız. Veeam Backup 7 üzerinde backup ve restore işlemlerine geçmeden önce, size mevcut test yapım hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

 

Mevcut test sunucum üzerinde, Windows Server 2012 işletim sistemi ile çalışan HYPERSRV node üzerinde hali hazırda çalışan;

 

·         Server 2012 DC

 

·         Server 2012 Exchange

 

·         Server 2012 SQL

 

·         Windows 7

 

·         Server 2012 Veeam

 

Sanal makinalarım mevcut. Ben bu sanal makinalarım arasından Windows Server 2012 işletim sistemi ile çalışan  Exchange Server 2010 sunucumun Veeam Backup ile yedeğini alıp, akabinde geri yükleme işlemini gerçekleştireceğim.  Backup ve Restore işlemlerine başlamak için yapmamız gereken ilk işlem, Veeam Backup yönetim konsolunu çalıştırı01

02 

Veeam Backup yönetim konsolunu açtığımız karşımıza yukarıdaki şekildeki gibi bir ekran çıkıyor olacaktır.Veeam Backup yönetim konsoluna baktığımızda, Virtual Machines konsolu altında, mevcut Hyper-v hostum, sağ tarafta ise, sanal sunucularım yer almakta.. Ben, Exchange sunucumun yedeğini alacağım için ilgili sunucum üzerine gelip sağ tuş yapıyorum ve gelen menü içerisinden VeeamZIP to C:\Backup seçeneğine tıklıyorum.

03

VeeamZIP to C:\Backup seçeneğinin ardından aşağıdaki şekilde backup işleminin başladığını görüyoruz. Backup alma süresi ise datanızın boyutuna bağlı olarak değişecektir.

04

06

Exchange sunucumuzun backup işlemi yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı bir şekilde tamamlandı. OK diyere bu pencereyi de kapatıyoruz.

07

Veeam Backup ile almış olduğumuz yedekler ise yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere C:\backup dizini içerisinde depolanmakta. Backup alma işleminin tamamlanmasının ardıdan Hyper-V sunucuma gidip, Exchange sunucumu siliyorum.

08

Hyper-V sunucumuz üzerinden de Exchange Sunucumuzu sildiğimize göre, sıra almış olduğumuz Exchange Sunucumuzun yedeğini geri yükleme işlemine geldi. Veeam Backup ile almış olduğumuz yedekten geri dönme işlemi için Veeam Backup yönetim konsolu üzerinde Home àRestore  tabına geçiş yapıyoruz.

09

10

Select backup file to Restore penceresinde Browse tuşuna basarak C:\backup klasörü üçerisinden yedeğini almış olduğumuz Exchange sunucumuza ait dosyayı seçiyoruz.

11

12

Backup Properties ekranında, Backup Size kısmında yedeğini almış olduğumuz Exchange Sunucumuzun dosya boyutu, yedeğin alınmış olduğu tarih, ve Exchange Sunucumuzun hangi host üzerinde bulunduğuna dair bilgiler yer almakta. Restore tuşuna basarak geri yükleme işlemini başlatıyoruz.

13

Restore tuşunun ardından ise, almış olduğumuz yedeğin ne şekilde geri yükleme yapılacağına dair seçenekler karşımıza çıkmakta. Şekilde de görüldüğü gibi, almış olduğumuz yedeği VM (sanal makine,9 olarak, VM Files (VHD, VHDX VSV,BIN,XML) dosyaları biçiminde de kaydedebiliyoruz. Ben almış olduğum yedeğin sanal makine olarak geri dönmesini istediğim için seçenekler arasından Entire VM ?i seçiyorum.

14

Full VM Restore Wizard ekranında, restore işlemi tipini belirleyebileceğimiz iki seçenek karşımıza çıkmakta. Restore to the original location seçeneği ile restore işlemi yapıldığında, yedeğini almış olduğunuz sanal sunucunuz orijinal ayarları ile, orijinal lokasyon üzerine geri yüklenecektir. Buna örnek verecek olursak, benim yedeğini almış olduğum sanal makinem, silmeden önce Hyper-v hostum üzerinde çalışmaktaydı. Eğer ben restore işlemine bu seçenek üzerinden devam edersem, sanal Exchange sunucum geri yükleme sonucunda yine Hyper-V hostum üzerinde çalışmaya devam edecektir.

Restore to a new location or with different settings seçeneği ise, restore işlemini mevcut lokasyonunuz dışında yeni bir lokasyon üzerinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bu seçeneği seçmeniz gerekmekte.  Ben, restore işleminin orijinal lokasyon üzerine gerçekleştirilmesini istediğim için Restore to the original location seçeneğini seçerek Restore işlemine devam ediyorum.

15

Summary ekranında, geri yükleme yapacağımız sunucunun ismi, sunucunun hangi host üzerinde olduğuna dair özet bilgiler yer almakta. Alt tarafta bulunan Power on VM after restoring seçeneği ile ise, eğer restore işlemi sonucunda sunucunun otomatik olarak açılmasını istiyorsanız bu seçeneği de işaretlemeniz gerekmekte. Finish diyerek restore işlemini başlatıyoruz.

16

Ve Restore işlemimiz başladı..

17

Restore işleminin ne aşamada olduğunu görmek için ise Statistics tabına bakmamız yeterli.

18

Restore işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.

19

Restore işleminin sonunda Hyper-V sunucuma geri dönüp baktığımda, daha önceden silmiş olduğum 2012EXCH isimli sunucumun geri geldiğini görüyorum.

Sunucumun üzerine gelip sağ tuş yapıyorum ve gelen menüden Connect diyerek sunucumun açılmasını sağlıyorum.  Bakalım Exchange Sunucum düzgün bir şekilde çalışyor muJ

20

21

Sunucumuz açılıyor..

22

Sunucuma Login oluyorum.

23

 

Ve Exchange Management Consol karşımızda..

Evet, bu makalemizde Veeam Backup yazılımı üzerinde Exchange Server Backup ve Restore işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek dileği ile hoşcakalın..

 

Yavuz TAŞCI

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>