«

»

Ara 29 2013

Windows Server 2012 Active Directory Recycle Bin

Merhabalar. Bu makalemizde, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde Active Directory Recyle Bin özelliğinden bahsediyor olacağız. Active Directory Recycle Bin özelliği, Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile beraber gelen bir özellik olup, Windows Server 2012 işletim sistemi ile beraber kullanımına devam edilmektedir. Windows Server 2008 R2 işletim sisteminde, Active Directory Recyle Bin özelliğinin aktifleştirilmesi Windows PowerShell üzerinden gerçekleştirimekteydi. Windows Server 2012 ?nin gelişi ile beraber Active Directory Recycle Bin özelliği Active Directory Administrative Tools (ADAC) üzerinden etkinleştirilmekte.

 

Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde, Active Directory Recycle Bin özelliğini aktifleştirmek için öncelikle yapmamız gereken, Server Manager yönetim konsolunu açıyoruz.

 

01

Server Manager yönetim konsolu üzerinde Tools menüsünden Active Directory Administrative Center seçeneğine tıklıyoruz.

 

02

Active Directory Administrative Center ekranı üzerinde, Recycle Bin özelliğini aktifleştirmek için Task menüsünden Enable Recyle Bin seçeneğine tıklıyoruz.

 

03

Enable Recyle Bin seçeneğinin ardından karşımıza, Recyle Bin özelliğini aktifleştirmek isteyip istemediğimiz sorulmakta. Recyle bin özelliğinin aktif edilmesi durumunda tekrar disable edemeyeceğimiz de bize verilen mesajda belirtilmekte. OK tuşuna basar Recyle Bin özelliğini aktif duruma getiriyoruz.

 

04

OK tuşunun ardından karşımıza yukarıdaki mesaj da Recyle Bin özelliğinin ilgili forest yapısı üzerinde etkinleştirildiğinin ve Recycle Bin özelliğinin ortamdaki bütün domain controller sunucuları üzerinde de kullanılabilmesi Recycle Bin konfigürasyonu için gerekli replikasyon sürecinin tamamlanması gerektiğine dair bize mesaj verilmekte.  OK tuşuna basar işlemi onaylıyoruz.

 

05

Recycle Bin özelliğinin etkinleştirilmesi işleminin ardından ADAC yönetim konsolu yeniden başlatıyoruz. ADAC konsolunun yeniden başlatılmasının ardından mevcut domain?imiz üzerinde sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Recycle Bin seçeneğinin artık pasif durumda olduğunu görüyoruz.

 

06

Recycle Bin özelliğini etkinleştirdikten sonra, test işlemi için Active Directory domain?im içerisinde test isminde yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuyorum. Kullanıcı oluşturma işlemini Active Directory Users And Computers konsolu üzerinden gerçekleştirebildiğimiz gibi ADAC üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilmekteyiz. Bundan bir önceki makalemizde ADAC üzerinden kullanıcı oluşturma işlemini detaylı bir şekilde anlatmıştık. İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

07

08

?Test? kullanıcımı oluşturduktan sonra, Active Directory içerisinden kullanıcıyı siliyorum.

 

09

YES tuşu ile kullanıcımın silinmesini onaylıyorum.

 

10

ADAC üzerinden de kontrol ettiğimde kullanıcımın silinmiş olduğunu görüyorum. Kullanıcı silme işleminden sonra, yine ADAC üzerinden bu silmiş olduğumuz test kullanıcısını geri getirmeye çalışacağız. Kullanıcı geri getirme işlemi için yine ADAC konsolu içerisinde bulunan Deleted Objects klasörüne çift tıklıyorum.

 

11

Deleted Objects klasörüne çift tıkladığımda, silmiş olduğumuz test kullanıcımızı görüyoruz.

12 

Silmiş olduğumuz test kullanıcısını geri getirmek için, kullanıcı üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen ekrandan Restore seçeneğine tıklıyoruz.

 

13

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Restore seçeneğinin dışında bir de restore to seçeneği mevcut. Restore seçeneğini kullandığımız zaman, Active Directory içerisinden silinmiş olan herhangi bir obje, silinmiş olduğu lokasyona geri yüklenir. Restore to seçeneğinde ise, istenilen bir OU içerisine silinmiş olan obje geri yüklenebilmektedir. Ben geri getirme işlemini Restore seçeneği ile gerçekleştiriyorum.

 

14

Restore işleminin ardından Deleted Objects klasörünün boş olduğunu görüyoruz. Bakalım test kullanıcımız geri gelmiş mi?

 

15

Kontrol işlemini ADAC üzerinden kontrol ettiğimde silmiş olduğum ?test? kullanıcısının Users klasörü içerisine geri geldiğini görüyorum. Aynı işlemi bir de Active Directory Users and Computers içerisinden gerçekleştiriyorum.

 

16

Kullanıcımın Active Directory Users and Computers içerisine de gelmiş olduğunu görüyoruz.

 

Evet, bu makalemizde, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde Active Directory Recycle Bin özelliğinden bahsettik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşcakalın.

 

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>