«

»

Mar 23 2014

Windows Azure Üzerinde Storage Account Oluşturma ve Export VM İşlemi

Merhabalar;

 

Bu makalemizde, Windows Azure Storage içerisinde bulunan bir sanal makinayı nasıl dışarı aktarabileceğimizi inceleyeceğiz. Windows Azure içerisindeki bir sanal makinayı dışarı aktarma işleminde, yine Windows Azure ile beraber gelen  Azure Storage Explorers aracından faydalanacağız. Azure Storage Explorers ile taşıma işlemine başlamak için Windows Azure Portal?a kullanıcı adı ve şifremiz ile login oluyoruz.

 

01

Windows Azure Portala login olma işleminin ardından karşımıza, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, Windows Azure platformu üzerinde kullanabilceğimiz servis ve uygulamaları görmekteyiz. Bu ekran üzerinde, Storage, Sanal Makina, ve Media Services gibi servis ve uygulamaları kullanabiliyoruz. Bu servis ve uygulamalar ile ilgili detaylı incelemeyi ilerleyen makalelerimzde detaylı bir şekilde ele alıyor olacağız. Taşıma işlemine başlamak için Windows Azure portal üzerinde Storage seçeneğine tıklıyoruz.

 

02

Storage seçeneğine baktığımızda Windows Azure potal üzerinde oluşturulmuş olan storageleri görmekteyiz. Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi şuan aktif durumda kullanılmakta olan iki adet storage bulunmakta. Portalvhd ile başlayan storage, Windows Azure ile beraber default olarak gelen bir storage olmakta. Export işlemini bu storage üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi, yeni oluşturmuş olduğunuz bir storage üzerinden de dosya veya sanal makina taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Taşıma işlemine başlamak için herhangi bir storage üzerine tıklıyoruz.

 

03

Storage içerisine giriş yaptığımızda, üst tarafta Storage yönetimi ile ilgili menu seçeneklerini görmekteyiz. Bu menülerin de ne amaçla kullanıdığını ilerleyen makalelerimizde detaylı olarak ele alacağız.

 

Get the Tools altından Storage Explorers ?a tıkladığımızda Windows Azure Storage ile ilgili kullanılabilecek olan çeşitli uygulamaları bu liste içerisinden download edebiliyoruz.  Biz, taşıma işlemi gerçekleştireceğimiz için  Azure Storage Explorers uygulamasını download ediyoruz.

 

04

NOT:Kurulum basit olduğu için, kurulum adımlarından bahsetmeyeceğim.

 

Ilgili uygulamayı sistemimize kurduktan sonra, Azure Storage Explorers kısa yoluna tıklayarak uygulamayı açıyoruz.

 

05

Uygulamanın çalıştırılması işleminin ardından karşımıza yukarıdaki gibi bir karşılama ekranı çıkmakta.  Şekil üzerinde de görüldüğü gibi, Windows Azure üzerinde herhangi bir storage Account tanımlanmış değil. Continue diyerek devam ediyoruz.

 

06

Karşılama ekranını geçtikten sonra, Azure Storage Explorer ekranı üzerinde Add Account seçeneğine tıklayarak yeni bir Storage Account oluşturacağız. Account oluşturabilmemiz için ise Storage Account ve Storage Account key bilgilerine ihtiyacımız var. Storage Account ve Storage Account Key bilgilerini öğrenmek için taşıma işlemi yapılacak olan storage ekranı üzerinde Configure seçeneğine tıklıyoruz.

 

07

Configure ekranı üzerinde, alt menüden Manage Storage Keys seçeneğine tıklıyoruz.

08

Manage Access Keys ekranı üzerinde Storage Account Name ve Primary Access Key bilgilerini kopyalayıp Add Storage Account ekranı üzerindeki ilgili kısımlara yapıştırdıktan sonra Add Storage Account diyerek Account?umuzu oluşturuyoruz.

09 

10 

Ve Account oluşturma işlemi başladı..

11

Account oluşturma işleminin akabinde, aynı ekran üzerinde vhds klasörü altında sanal makinalarımızı görebilmekteyiz. Şekil üzerinde de görüldüğü gibi benim mevcut durumda bir adet server 2012 sanal makinam mevcut. Vhds altındaki sanal makinalarınızı dışarıya export etmek için ise üst menüden download seçeneğini kullanabilirsiniz.

Evet, bu makalemizde Windows Azure Üzerinde Storage Account oluşturma ve Export VM işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın .

Yavuz TAŞCI

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>