«

»

Mar 23 2014

Windows Azure Attach Disk

Yeni bir Windows Azure makalesi ile sizlerle tekrar beraberiz. Bu makalemizde, Windows Azure Portal üzerinde disk Attach işlemlerinden bahsediyor olacağız. Windows Azure üzerinde bulunan bir sanal makinamıza, yeni bir disk Attach etmek için yapmamız gereken işlem, Windows Azure portal?a giriş yapıyoruz.

01 

Windows Azure portal?a login olma işleminin ardından, sol menüden Virtual Machines seçeneğine tıklıyoruz. Virtual Machines içerisinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi hali hazırda Server 2012 R2 işletim sistemi ile çalışan bir sanal makinamız mevcut. Bu sanal makinamıza yeni bir sanal disk eklemek için alt menüden Attachà Attach empty disk seçeneklerine tıklıyoruz.

02

03

Attach an empty disk to the virtual machine ekranında, sanal makina ismi, sanal makinamızın bulunduğu storage lokasyonu ve dosya ismi gibi bilgiler mevcut. Biz bu ekran üzerinde, oluşturulacak olan sanal disk ayrılacak olan disk alanine belirleyip, Hot Cache Preference kısmından da READ/WRİTE seçeneğini seçip OK diyoruz.

04 

OK işleminin de ardından, Virtual Machines ekranına tekrar döndüğümüzde Status alanında Updating işleminin başlamış olduğunu görmekteyiz.

 

 

05

Update işlemi tamamlandı ve sanal makinamız şuan hazır durumda. Alt menüden Connect diyerek sanal makinamıza login oluyoruz.

 

06

Login olma işleminin de ardından Disk Management üzerinden control işlemini gerçekleştirdiğimizde, oluşturmuş olduğumuz diskin disk management ?a gelmiş olduğunu görüyoruz. OK diyerek initialize işlemini başlatıyoruz.

 

07

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü üzere diskimiz de henüz bölüm oluşturulmamış ve formatlanmamış. Bölüm oluşturmak için disk üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden New Simple Volume seçeneğine tıklıyoruz.

 

08

Welcome ekranını next ile geçiyoruz.

09

Specify Volume Size ekranında, diskimizin ne kadar disk alanına sahip olması gerektiğini belirliyoruz. Ben herhangi bir değişiklik yapmadan next diyorum.

 

10

Assign Drive Letter or Path ekranında, oluşturulacak olan disk için bir sürücü harfi belirliyoruz.

 

11

Format Partition ekranında ise, oluşturulacak olan diske ait, dosya sistemi, ve Volume ismi gibi bilgileri görüyoruz. Artık next diyerek formatlama aşamasına geçiş yapabiliriz.

12 

Finish diyerek formatlama işlemini başlatıyoruz.

 

13

Ve format işlemi başladı..

 

14

Format işlemi bitti. Diskimiz artık kullanılmaya hazır..

 

15

Explorer?dan baktığımızda da diskimizin hazır olduğunu görüyoruz.

 

Evet, bu makalemizde Windows Azure üzerinde Disk Attach işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşcakalın..

 

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>