«

»

Nis 05 2014

Windows PowerShell ile Client Bilgisayarın Domain’e Alınması

Merhabalar;

 

Bu makalemizde, Network ortamındaki Windows 8 işletim sistemi ile çalışan bir client bilgisayarımızı, Windows PowerShell üzerinden Active Directory Domain yapısı içerisine dahil etme işlemlerinden bahsediyor olacağız. Mevcut yapım üzerinde halihazırda, Windows Server 2012 işletim sistemi ile çalışan bir DC sunucum ve bu sunucu üzerinde de test2012.local isminde bir adet domain mevcut. Client işletim sistemi tarafında ise Windows 8 işletim sistemine sahip bir sanal makina bulunmakta.

01 

Test2012 domaini içerisinde, şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi IT isminde bir OU (Organizational Unit mevcut. Windows PowerShell üzerinde tanımlayacağımız  bir paremetre ile, Windows 8 işletim sistemi ile çalışan client bilgisayarımız otomatik olarak bu OU içerisinde yer almış olacaktır. Aşağıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi client bilgisayarımız WORKGROUP ortamında çalışmakta.

02 

Windows PowerShell üzerinden de Get-WMIObject Win32_ComputerSystem komutu ile kontrol işlemi gerçekleştirdiğimizde client bilgisayarımızın WORKGROUP ortamında olduğunu görebilmekteyiz.

03 

Windows PowerShell üzerinde domain join işlemine başlamak için, Windows 8 Client bilgisayarım üzerinde Windows PowerShell uygulamasını Admin yetkisi ile açıyorum ve PowerShell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.

Add-Computer ?DomainName ?TEST2012 ?OUPath ?OU=IT,dc=test2012,dc=local? ?Credential ?test2012\administrator?

04

İlgili komut satırının çalıştırılmasının ardından karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkmakta. User Name ve Password alanına gerekli hesap ve şifre bilgilerini girdikten sonra OK diyerek işlemini onaylıyoruz.

05 

OK işleminin ardından yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi sunucumuzun restart edilmesine dair bir uyarı mesajı aldık. Restart-Computer komutunu çalıştırarak sistemimizi restart ediyoruz.

 

 

 

 

06

07

Restart işleminin ardından kullanıcı adı ve şifremizi yazarak TEST2012 domain?imize login oluyorum.

08 

Login işlemimiz başarılı bir şekilde gerçekleşti. Active Directory Users and Computers yönetim konsolunu açtığımda WIN8CLİENT isimli bilgisayarımızın Active Directory Domain?i içerisindeki IT ou ?su içerisine gelmiş olduğunu görüyoruz.

09

PowerShell üzerinde kontrol işlemi gerçekleştirdiğimde de artık client bilgisayarımın TEST2012 domain?inin de olduğunu görüyorum.

Evet, bu makalemizde, Windows 8 client bilgisayarı üzerinde Windows PowerShell kullanarak client bilgisayarın domain?e alınması işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>