«

»

Nis 17 2014

Windows Server 2012 Group Policy Backup

Merhabalar;

Bu makalemizde, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde, GPO Backup işlemlerinden bahsediyor olacağız. Windows Server 2012 ?nin bizlere sunmuş olduğu bu özellik sayesinde, mevcut Group Policy yapımızın yedeğini alıp, GPO yapısında meydana gelebilecek herhangi bir sorun karşısında almış olduğumuz yedekten tekrar geri dönerek GPO yapımızın yeniden sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabiliriz.

Windows Server 2012 işlettim sistemi üzerinde GPO backup işlemleri için Server Manager yönetim konsolunu açıyoruz.

01

Server Manager yönetim konsolu üzerinde Tools menüsü altından Group Policy Management seçeneğine tıklıyoruz.

02

Group Policy Management üzerinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi mevcut durumda kullanılan yavuztasci.com domainimiz ve hemen onun altında da, domain yapımız ile ilgili Domain Controllers ve Group Policy gibi objeler yer almakta. Group Policy Management üzerinde, mevcut GPO yapımızın yedeğini almak için Group Policy Objects tabı üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Backup All seçeneğine tıklıyoruz.

04 

Backup Up Group Policy Object ekranında, yedeğini alacağımız GPO dosyasını nereye kayıt edeceğimiz bize sorulmakta. Ben, c:\ dizini içerisinde GPO Backup isminde yeni bir klasör oluşturdum. Browse diyerek oluşturdğum klasörü burada seçip OK diyorum.

05 

OK işleminin ardından Back Up diyerek yedek alma işlemini başlatıyorum.

06

Yedek alma işlemi başladı..

07

Backup alma işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başaılı bir şekilde tamamlanmış durumda. OK diyerek pencereyi kapatıyoruz. Almış olduğumuz backup hakkında bilgi almak istediğimizde yine Group Policy Management ekranı üzerinde Group Policy Object tabı üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Manage Backup seçeneğine tıklıyoruz.

09 

08

 

Manage Backups ekranında, almış oldduğumuz GPO  backup?a ilişkin tarih, saat ve GPO ID bilgilerini görüyoruz.

Evet, bu makalemizde Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde GPO Backup işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>