«

»

Mar 18 2012

Windows Server 2003 İşletim Sistemi Üzerinde DNS Server Kurulumu

Merhaba..Bu makalemde DNS Server servisinin kurulması, DNS Server?in destek verdiği zone tipleri ve DNS Server bilgisayarı üzerinde zone oluşturulması konusunda bilgi sahibi olmuş olacağız..

DNS SERVER SERVİSİ:
Windows Server 2003 işletim sistemi yük bir server bilgisayarında DNS Server servisini kullanabilmek için DNS Server olarak kullanılacak makine üzerine DNS Server servisinin ınstall edilmesi gerekmektedir.
DNS Server olarak yapılandırılacak server makinesinin, DNS Server bilgisayarı olabilmesi için bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir.Bunlar;

1.  DNS Server olarak yapılandırılacak server makinesinin, işletim sistemleri arasından Windows Server işletim sistemi ailesinden bir işetim sistemi üzerine kurulu olması gerekmektedir.

2.  Windows XP Professional yüklü bir bilgisayar DNS Server olarak yapılandırılamaz.Windows xp yüklü bir bilgisayarın DNS Server olarak yapılandırılamamasının  sebebi ise, DNS Server ait komponentlerin Windows xp işletim sisteminde yer almamış olmasıdır.

3.  DNS Server olarak yapılandırılmak istenen server bilgisayar üzerinde Transmission Control Protocol (TCP/IP) servisinin yüklü olması gerekmektedir.

4.  DNS Server rolüne sahip server bilgisayarın TCP/IP ayarları dinamik olmamalıdır.

 

DNS SERVER SERVİSİNİN INSTALL EDİLMESİ

DNS Server servisinin ınstall edilmesi için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz.

Start? Settings? Control Panel içerisinde Add/Remove Programs kısayolu kullanılarak Add/Remove Windows Components?e tıklanır.  Karşımıza gelen Add/Remove Windows Components penceresinde yer alan networking services servisi seçilerek details butonu tıklanır.

1

Açılan Networking Services penceresinde, liste içerisindeki listelenen servislerden DNS (Domain Name System) servisi işaretlenir ve OK tuşuna basılır.

2

DNS Server servisinin seçilmesinin ardından Next tuşu ile devam edilerek kurulum tamamlanmış olur.

DNS SERVER İÇERİSİNDE ZONE OLUŞTURULMASI:
DNS Server servisinin kurulmasının ardından DNS Server içerisinde zone oluşturulması işlemine geçiş yapabiliriz.DNS Server içerisinde zone oluşturmaya başlamadan önce isterseniz  DNS Server servisinin kaç çeşit zone tipine destek verdiğini açıklayalım.
DNS Server zone tipi olarak;
1-Standart Primary
2-Standart Secondary
3-Active Directory Integrated
4-Stub Zone
tipi olarak dört çeşit zone tipine destek vermektedir.

Standart Primary Zone:
Bu zone çeşidinde, zone içerisindeki oluşturulan bilgiler, txt dosyası içesine kaydedilmektedir.Txt içerisine kaydedilen bu zon bilgileri okunabilir ve daha sonra yapılan değişiklikler bu zone üzerine tekrar kaydedilebilir.Bu tipte bir zone oluşturmak için DNS Server rolüne sahip bilgisayar üzerinde Active Directory dzin servisinin kurulması zorunlu değildir.

Standart Secondary Zone:
Bu zone tipinde de , aynı standart primary zone tipinde olduğu kaydedilecek olan zone bilgileri txt dosyası içerisinde tutulmaktadır.Standart primary zone tipinde oluşturulan zone bilgileri hem okunabilir hemde yazılabilir durumda iken, Standart secondery zone tipinde, oluşturulan zone bilgileri sadece okunabilir konumda olmaktadır.

Active Directory Integrated Zone:
Bu zone tipinin yukarıda bahsetmiş olduğumuz zone tiplerinden farkı, Standart Primary zone ve Standart Secondery zone tipinde zone oluşturabilmek için DNS Server bilgisayarı üzerinde Active Directory dizin servisinin kurulu olmasına gerek yoktu.Ancak bu zone tipinde, zone oluşturulurken DNS Server bilgisayarı üzerinde Active Directory dizin servisinin kurulması zorunlu olmaktadır.

Active Directory Integrated zone tipinin diğer zone tiplerinden bir diğer farklı yanı ise her iki zone tipinde, oluşturulan zone bilgileri txt dosyasına kayıt edilirken, Active Directory Integrated zon tipinde, zone oluşturulurken oluşturulan zone bilgileri txt dosyasına kaydedilmemektedir.

Active Directory Integrated zone tipinde oluşturulan zone bilgileri DNS Server bilgisayarı üzerinde kurulu durumda olan Active Directory dizin servisi içerisinde bir veri tabanına kaydedilmektedir.
Active Directory zone tipinde oluşturulan zone bilgileri hem okunabilir, hem de tekrardan üzerine yazılabilir olma özelliğine sahiptir.

Active Directory zone tipini diğer zone tiplerinden ayıran farklı bir özelliği ise DNS Server bilgisayarı üzerinde oluşturulan gerek donanımsal hatalar, gerekse yazılımsal hatalardan dolayı oluşan hatalar, diğer DNS Server bilgisayarları etkilememektedir.

DNS Server üzerinde zone oluşturmak için;
Start>>Programs>>Administrative Tools >>içerisinden DNS servisi seçilir.

3

4

New Zone seçeneğinin seçilmesinin ardından, karşımıza gelecek olan “Welcome to the New Zone Wizard” sihirbazı penceresi next adımı ile geçilir

5

New Zone Wizard penceresi next adımı ile geçildikten sonra karşımıza gelecek olan bir sonraki pencere Zone Type ekranı olacaktır.

6

Zone Type ekranında ise birden fazla zone seçeneği karşımıza çıkacaktır.

Biz ise Standart Primary zone oluşturacağımız için next tuşunu kullanarak diğer bir adım olan Active Directory Zone Replication Scope sayfasına geçiyoruz.

7

Bu sayfada ise Active Directory içesinde nasıl bir replikasyon işleminin yapılacağı sorulmaktadır.Ben yapılacak olan replikasyon işleminin bütün domainlerde etkili olmasını istiyorum ve ilgili seçeneği seçerek bir sonraki adım olan Zone Name sayfasına  geçiyorum.

8

Karşımıza gelen Zone Name penceresinde ise, DNS server içerisinde oluşturulacak olan zone için isim ataması girilir.Oluşturulacak olan zone için ise herhangibir isilm verebilirsiniz.Ben örnek olarak server.com ismini veriyorum.İsim ataması işleminin sonunda ise gerçekleştirilecek adımlardan biri olan Dynamic Update  sayfasına geçiş yapıyorum.

9

Dynamic Update sayfasında,ilk seçenek olan Allow only secure dynamic updates seçeneğini seçili olarak bırakıp,zone updatelere karşı güvenli bir şekilde izin vereceğimizi belirtip Primary zone oluşturma işlemini bitiriyoruz.

10

Bir dahaki makalemde görüşmek üzere..

Yavuz TAŞCI

Microsoft Certified Systems Engineer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>