«

»

Nis 25 2014

Office 365 Üzerindeki Mailbox Hesabını Outlook 2013 ‘de Tanımlama

Merhabalar;

Bu makalemizde, Office 365 platformu üzerinde oluşturmuş olduğumuz bir kullanıcı hesabının, Outlook 2013 üzerinde tanımlanması işlemlerinden bahsediyor olacağız. Office 365 üzerindeki herhangi bir kullanıcı hesabını outlook 2013 üzerinde kullanmak için ilk önce Office 365 portalına Login oluyoruz.

01

Office 365 portalına login işleminin ardından bizi Office 365 yönetim merkezi ekranı karşılamakta. Office 365 yönetim merkezi ekranında, sol konsol da çeşitli yönetimsel işlemleri gerçekleştirebilmemizi sağlayan menü seçenekleri mevcut. Kullanıcılar ve Gruplar seçeneğine baktığımızda etkin kullanıcılar içerisinde, onmicrosoft.com domainine sahip bir kullanıcı hesabımız mevcut. Bu kullanıcı hesabı, Office 365 üyeliği aşamasında oluşturulduğu için, bu kullanıcıyı silme veya değiştirme gibi işlemler yapılamamakta. Bundan bir önceki domainimizde, onmicrosoft.com domaini dışında bir de yavuztasci.info isminde yeni bir domain oluşturmuştuk. Ben mevcut kullanıcım dışında yavuztasci.info domaini ile entegre çalışacak olan bir kullanıcı hesabı oluşturacağım. Bunun için, kullanıcı ve gruplar içerisinde + simgesine tıklıyorum.

02

Ayrıntılar ekranı üzerinde, oluşturulacak olan yeni kullanıcıya ait kimlik bilgilerini giriyoruz. Kulanıcı adı altında sağ kısımda ise, yavuztasci.info ve yavuztasci365.onmicrosoft  isminde iki domainimiz mevcut. Ben oluşturulacak olan kullanıcımın yavuztasci.info domainine sahip olmasını istiyorum Bunun için yavuztasci.info domainini seçip ileri diyorum.

03

İkinci adıma (ayarlar) kısmına geldiğimizde, oluşturulacak olan kullanıcımıza dair rol atama işlemlerini gerçekleştiriyoruz.Bu ekranda kullanıcımıza rol olarak, Genel yönetici, Fatura yöneticisi,Kullanıcı yöneticisi, Parola yöneticisi gibi roller atayabiliyoruz. Ben oluşturacağım kullanıcının Genel Yönetici rolü ile yetkilendirilmesini istediğim için liste içerisinden Genel yönetici seçeneğini seçiyorum. Kullanıcı konumu kısmından lokasyon bilgisini de Türkiye olarak belirledikten sonra İleri diyorum.

04

Lisans Ata ekranında, kullanıcımızın kullanabileceği Lisansları belirliyoruz. Office 365 üzerindeki kullanıcılarımız Lisans olarak, Office Online,Office365 ProPlus,Exchange Online Plan 1,SharePoint Online Plan 1,ve Lync Online Plan 2 gibi lisanslama çeşitlerini kullanabiliyolar. Ben, kullanıcımın Office365 üzerindeki lisansların tümünü kullanmalarını istediğim için herhangi bir değişiklik yapmadan İleri diyorum.

05

Bu ekranda ise, kullanımıza  geçici parola gönderme işlemi gerçekleştiriyoruz. Oluştur diyerek kullanıcımızı  oluşturuyoruz.

06

Sonuç ekranında da kullanıcı adı ve geçici şifre bilgileri mevcut. Burada oluşturulan kullanıcı ile, Office 365 portal üzerinde oturum açıldığı zaman bizden geçici şifreyi değiştirmemiz istenecektir. Son diyerek kullanıcı oluişturma işlemlerini tamamlıyorum.

07

Kullanıcı oluşturma işleminden sonra tekrar Office365 portala döndüğümüzde kullanıcımın etkin kullanıcılar içerisine gelmiş olduğunu görüyorum. Şimdi, oluşturduğumuz kullanıcı ile login olmayı deneyelim.

09

Login işleminin ardıdan yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi Office365 bizi şifremizi değiştirmemizi istedi. Yeni şifreyi belirleyip Kaydet diyoruz. Şifrenin güncellenmesinin de ardından, kullanıcımız üzerinden mail göndermeyi deneyelim. Mail gönderme işlemi için üst menüden Outlook seçeneğine tıklıyoruz.

10

11

Outlook Web App ekranında, Dil ve Saat dilimini belirledikten sonra Kaydet diyip devam ediyoruz.

12

Outlook Web App başlıyor..

13

Ve kullanıcı mailbox?u karşımızda.. Şimdi yeni posta seçeneğine tıklayarak mail göndermeyi deneyelim.

14

İlgili kısımları doldurduktan sonra Gönder deyip mailimizi gönderiyoruz.

15

Diğer mail adresimi kontrol ettiğimde göndermiş olduğumuz mailin gelmiş olduğunu görüyorum. Şimdi, oluşturmuş olduğumuz kullanıcıyı Outlook 2013 üzerinde tanımlayalım.

Office 365 Kullanı Hesabını  Outook 2013 de Tanımlama

Office 365 üzerindeki bir kullanıcı hesabını Outlook 2013 üzerinde tanımlamak için Outook 2013?ü açıyorum. Outook 2013 üzerinde File menüsü içerisinden Add Account seçeneğine tıklıyorum.

16

17

Add Account ekranında kullanıcımıza ait bilgileri girip next diyoruz.

18

Configuring adımında setup işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finih diyerek işlemi tamamıyoruz.

19

Finish işleminin ardından kullanıcımıza ait outlook hesabının başarılı bir şekilde açıldığını görüyoruz.

Evet, bu makalemizde Office 365 üzerindeki bir kullanıcı hesabının Outlook 2013 üzerinde tanımlanması işleminden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.

Yavuz TAŞCI

1 yorum

  1. Hasan Dimdik

    Ellerine sağlık Abi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>