«

»

May 21 2014

Exchange Server 2010 OWA üzerinde Sertifika Import İşlemi

Merhabalar;

 

Bu makalemizde, Exchange Server OWA (Outlook Web App) üzerinde sertifika yükleme işlemlerinden sizlere bahsediyor olacağım. Bilindiği gibi, Exchange Server kurulumu ile self-signed olarak adlandırdığımız bir serfifika da berberinde gelmekte. Biz default olarak gelen bu sertifikayı 1 yıl süre ile Exchange Sunucumuz üzerinde kullanabilmekteyiz. Default olarak gelen bu sertifika dışında üçüncü parti SSL ertifikalar da kullanarak da, Exchange sunucumuz üzerinde güvenli bir şekilde iletişim gerçekleştirebiliriz.

 

Aşağıdaki şekil üzerinde de Exchange Server sunucumuz üzerindeki mevcut sertifikalar görülmekte.

 

01

Exchange Server kurulumu sonunda, OWA (Outlook Web App)?a explorer dan erişim gerçekleştirmek istediğimiz de kullanılan sertifikanın güvenli olmadığına dair bir hata ekranı ile karşılaşmamız muhtemel.

 

02

03

Böyle bir hata ekranı ile karşılaşmamızın sebebi, Exchange Sunucumuz üzerindeki sertifikanın, OWA üzerinde yüklenmemiş olmasından kaynaklanmakta. OWA üzerinde serfika yükleme işlemi için Untrusted Certificate ekranında, View certificates seçeneğine tıklıyoruz.

 

04

Karşımıza gelen Certificate ekranı üzerinde sertifika yükleme işlemi için Install Certificate seçeneğine tıklıyoruz.

 

05

Welcome to the Certificate Import Wizard ekranını Next ile geçiyoruz.

 

06

Certificate Store ekranında, Place all certificates in the following store seçeneğini seçip Browse tuşuna tıklıyoruz.

 

07

Karşımıza gelen Select Certificate Store ekranı içerisinden TrustedRoot Certification Authorites seçeneğini seçip OK diyoruz.

 

08

Completing the Certificate Import Wizard ekranında Finish diyerek işlemi tamamlıyoruz.

 

09

Security Warning ekranında bize, sertifikayı yüklemek isteyip istemediğimiz sorulmakta. YES diyerek sertifika kurulumunu tamamlıyoruz.

 

10

Yukarıdaki şekil üzerinde de görülfüğü gibi sertifika yükleme işlemimiz başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.

 

11

Sertifika yükleme işleminden sonra tekrar OWA?ya giriş yapmak istediğimizde herhangi bir sertifika hatası ile karşılaşmadığımızı görüyoruz.

 

Evet, bu makalemizde Exchange Server 2010 OWA üzerinde sertifika Import işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

 

Yavuz TAŞCI

TAT BANNER

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>