«

»

Haz 07 2014

2Tware Convert VHD ile VMDK to VHD Convert

Merhabalar;

 

Bu makalemizde, Vmware platformlarımız üzerinde kullanmış olduğumuz sanal makinalarımızı, Hyper-V sunucularımız üzerinde nasıl kullanabileceğimizden bahsediyor olacağız. Bildğiniz gibi, Vmware sunucularımız üzerinde kullanmış olduğumuz sanal makinalarımızın disk uzantıları .vmdk olarak gelmekte.  Vmware üzerinde kullanmakta olduğumuz bu vmdk uzantılı sanal makinaları Hyper-V üzerinde kullanmak için vhd formatına convert etmemiz  gerekmekte. Vmdk uzantılı sanal makina dosyalarını vhd uzantısına convert etmek iiçin piyasada bir çok third-party uygulama mevcut. Ben uygulamalar içerisinden 2Tware Convert vhd ürününü kullanarak, daha önceden vmware sunucum üzerinde kullanmış olduğum sanal makinamı, vhd formatına convert ediyor olacağım.

 

İlgili uygulamayı buradan download edebilirsiniz..  Uygulamanın download edilmesi işleminin ardından uygulamamızı açıyoruz.

 

01

Uygulamayı açtığımızda, karşımıza iki tip convert seçeneğinin çıktığını görüyoruz. Convert VMDK to VHD seçeneği ile vmware üzerinde kullanmakta olduğumuz sanal makinalarımızı convert edebilirken, alt kısımda bulunan Convert Physcial Disk to VHD seçeneği ile de mevcut diskimizi convert edebiliyoruz. Source Vmdk kısmında, convert etmek istediğimiz sanal makinenin seçilmesi işlemini, Destination Vmdk seçeneği ile de, convert edilecek olan sanal makinanın hangi dizin içerisine kayıt edileceğini belirliyoruz.

 

Ben vmware üzerindeki sanal makinamı convert edeceğim için Convert VMDK to VHD seçeneği altında Source VMDK kısmından  Browse diyerek convert etmek istediğim sanal makinayı seçiyorum.

 

03

02

Sanal makinanın seçilmesi işleminin ardından Convert diyerek işlemi başlatıyorum.

 

04

Convert işlemi başladı..

 

05

Convert işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. İlgili dizini kontrol ettiğimizde, vhd. Uzantılı sanal makinamızın başarılı bir şekilde oluşmuş olduğunu görmekteyiz.

 

06

Sanal makinamızın özelliklerine baktığımızda, disk uzantısının  .vhd olduğunu görüyoruz.

07 

Evet, convert işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, sıra convert etmiş olduğumuz sanal diskimizi sanal makinamıza bağlamaya geldi. Bu işlem için Hyper-V konsol üzerinde New menüsü içerisinden Virtual Machine seçeneğine tıklayarak yeni bir sanal makina oluşturmaya başlıyorum.

 

08

Before you begin ekranını next ile geçiyorum.

 

09

Specify Name and Location ekranında, oluşturulacak olan sanal makina için yeni bir isim verip next diyorum.

 

10

Assign Memory adımında, sanal makinamızın ne kadar RAM kullanması gerektiğini belirliyoruz. Ben default olarak 512 mb ?da bırakıyorum.

 

11

Configure Networking adımında, sanal makinamız için network adapter seçimini gerçekleştiriyoruz.

 

12

Connect Virtual Hard Disk adımında Use an existing virtual hard disk seçeneği seçip browse diyerek karşımıza gelen pencere içerisinden convert etmiş olduğumuz vhd uzantılı sanal disk?imizi seçip next diyoruz.

 

13

Completing the new Virtual Machine Wizard adımında, oluşturulacak olan sanal makinaya ilişkin özet bilgileri görmekteyiz. Finish diyerek işlemi tamamlıyoruz.

 

14

Sanal makinamızı oluşturduktan sonra Hyper-V konsola geçiş yaparak  sanal makinamızı çalıştırıyoruz.

15

Sanal makinamız açılıyor..

 

16

admin şifremi yazıp sunucuma login olmayı deniyorum..

17 

Login işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı…

Evet, bu makalemizde 2Tware Convert VHD uygulaması ile vmdk uzantılı bir sanal makinanın, vhd formatına convert edilmesi işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

 

Yavuz TAŞCI

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>