«

»

Mar 06 2015

Vmware ESXI Sunucusunun Boot Süresini Öğrenme

Merhabalar;

Mevcut yapıda ki ESXI sunucularınızın hangi tarih ve saatlerde boot olduğunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.  Bu işlem için PUTTY veya WinSCP den faydalanabilirsiniz. Ben işlem adımlarını WinSCP üzerinden anlatıyor olacağım.

Diğer sunucularda olduğu gibi, ESXI sunucumuzun da çalışma sürelerini veya olası durumlar da vermiş olduğu hataları gözlemlemek için sunucularımızın içerisinde bulunan log dosyalarından faydalanırız. Log okuma işlemi, Windows Sunucularda grafiksel ekran üzerinden yapılabilse de, Linux sunucular üzerinde bazen mümkün olmayabiliyor.

ESXI sunucularımızın ne kadar süredir çalıştığını öğrenmek için ilk önce sunucumuza Putty veya WinSCP programı ile bağlanıyoruz.

01

WinSCP ekranı üzerinde Sunucu adı, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri girdikten sonra sunucumuza login oluyoruz.

02

03

ESXI sunucumuza login olduktan sonra açılan pencere de sağ sütunda ESXI sunucumuz içerisinde ki klasörleri görmekteyiz. ESXI sunucumuz içerisindeki log dosyalarına ulaşmak için varà log klasörlerine tıklıyoruz.

04

/var/log klsörü içerisinde, yukarıda ki şekil üzerinde de görüldüğü gibi birden fazla log dosyası mevcut. Bu klasör içerisinde ESXI sunucumuzun açılış veya kapanış gibi bilgiler vmksummary.log dosyası içerisinde tutulmakta. Log dosyasını açmak için dosya üzerine gelip sağ tuş yaparak ardından açın seçeneğine tıklıyoruz.

05

Log dosyası içerisinde yukarıda ki şekil üzerinde de görüldüğü gibi birden çok kayıt mevcut. Burada, heartbeat :up değeri ile başlayan kısımlar sunucumuzun boot edilme süresi, tarihi ve sunucu üzerinde bulunan VM (Sanal Makine) sayısını göstermekte.

Faydalı olması dileği lle..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>