«

»

Mar 11 2015

Microsoft Azure Üzerinde Statik IP Atama İşlemi

Merhabalar;

Bu makalemizde, Microsoft Azure platformu üzerinde Static IP işlemlerinden bahsediyor olacağız. Bilindiği gibi Microsoft Azure platformu üzerinde oluşturmuş olduğumuz sanal makinaların IP ataması yapılması işlemi Microsoft Azure tarafından yapılmaktadır. Azure üzerinde barındırmış olduğumuz sanal makinalarımıza üstlenecekleri rolleri bakımından farklı ve statik IP ataması atamak isteyebiliriz. Buna örmek olarak, mesela Azure üzerinde ki Windows Server 2012 işletim sistemi ile çalışan bir sunucumuzu DC (Domain Controller) olarak yapılandırmak isteyebiliriz.  Domain Controller olarak yapılandıracağımız bu sunucu, DC sunucusu olduğu için IP adresinin sürekli olarak değişmemesi gerekmekte.  Bunun için de statik bir IP adresine ihtiyacımız var..

Microsoft Azure üzerine bulunan bir sanal sunucuyu static IP adresi alacak şekilde çalışmasını sağlamak için birkaç powershell komutundan faydalanıyor olacağız. Bunun için buradan Windows Azure PowerShell?i download ediyoruz.

01

Download işleminin ardından Windows Azure PowerShell?i açıyoruz ve Microsoft Azure hesabımıza bağlanmak için Add-AzureAccount komutunu çalıştırıyoruz.

02

Windows Azure oturum açma ekranında, azure üzerinde tanımlamış olduğumuz mail hesabımızı yazıp devam diyoruz.

03

Oturum aç ekranında, tekrar mail hesabımızı ve şifremizi yazıp Oturum aç diyoruz.

04

Azure hesabımıza bağlandıktan sonra hesabınız ile ilgili bilgileri görüntülemek için Get-AzureSubscription komutunu kullanabilirsiniz.

05

Azure üzerinde statik IP yapılandırması işlemleri için yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı powerShell komutlarını kullanmaktayız. İlgili komutlar aşağıdaki gibi..

Get-AzureVM -ServiceName <your_vm_name> -Name <your_vm_name>

Set-AzureStaticVNetIP -IPAddress "<your_new_ip_address>"

Update-AzureVM

Şimdi yukarıdaki komutları Azure yapımıza göre konfigüre ederek çalıştıralım.

Get-AzureVM -ServiceName DC2012CS -Name SRV2008R2 | Set-AzureStaticVNetIP -IPAddress "10.0.1.16" | Update-AzureVM

Yukarı daki komutların da karşılıklarını açıklayacak olursak;

ServiceName: Azure üzerinde oluşturmuş olduğunuz Cloud Service ismi

Name: Sanal Makina isminiz

Set-AzureStaticVNetIP: Sanal makinaya vermek istediğiniz IP

Şuan kullanmakta olduğum sanal makinamın  IP ?si aşağıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi 10.0.1.15. Şimdi yukarıdaki komutu kullanarak sunucumun IP adresini 10.0.1.16 olarak değiştireceğim.

06 

Bunun için Windows Azure PowerShell?I açıp ilgili komutu çalıştırıyorum.

07

IP değiştirme işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. Şimdi azure üzerindeki sanal sunucuma bağlanıp gerekli test işlemini gerçekleştiriyorum. Bakalım IP adresimiz değişmiş miJ

08

Sanal makinam üzerinde de test işlemini gerçekleştirdiğim de sunucumun IP adresinin 10.0.1.16 olarak değişmiş olduğunu görüyorum.

Evet, bu makalemizde Microsoft Azure üzerinde Statik IP atama işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>