«

»

Mar 12 2015

Microsoft Azure Upload Certificates

Merhabalar;

Bu makalemizde Microsoft Azure üzerinde Sertifika oluşturma işlemlerinden bahsediyor olacağız. Azure üzerinde oluşturmuş olduğumuz bu sertifika yı, örnek olarak  Azure yapımız ile halihazırda kullanmış olduğumuz on premises yapı arasındaki yönetimsel işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan Microsoft System Center ürünleri veya  VMware veya Hyper-V platformumuz üzerinde bulunan sanal makinalarımızı Azure ortamına taşımamız da bize yardımcı olan Microsoft Virtual Machine Converter kullanımında management bir sertifikaya gerek duyarız.

Azure üzerinde sertifika oluşturma işlemi için mevcut sistemimiz üzerinde ?makecert? dediğimiz uygulamanın yüklü olması gerekmektedir. Bu araç Windows Deployment Kit ile beraber ücretsiz olarak gelmektedir. İlgili uygulamayı buradan download edebilirsiniz. Makecert uygulamasını temin ettikten sonra cmd komut satırını açıp makecert uygulamasının kurulu olduğu dizine geçiş yapıyoruz. İlgili dosya  C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.0\bin\x64 dizini içerisinde bulunmaktadır.

01

İlgili dizine geçtikten sonra, sertifika oluşturma işlemi için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

makecert -sky exchange -r ?n ?CN=AzureCert? -pe -a sha1 -len 2048 -ss My ?AzureCert.cer?

02

Sertifika oluşturma işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda.  Oluşturulmuş olan sertifika ise yine,  C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.0\bin\x64 klasörü içerisinde depolanmakta.

03

Sertifikamızı oluşturduktan sonra, bu sertifikayı Azure platformu üzerine upload etmek için Azure hesabımıza login oluyoruz.

04

Azure hesabımıza login olduktan sonra Settings à Management Certificates à Upload Management Certificates seçeneklerine tıklıyoruz.

05

Upload a management certificate ekranında, Browse for file seçeneğine tıklayarak sertifikamızı seçip OK işaretine tıklıyoruz

06

07

Kısa bir Upload sürecinin ardından sertifikamızı Azure üzerine Upload etmiş oluyoruz.

Evet, bu makalemizde Microsoft Azure üzerinde sertifika oluşturma işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>