«

»

May 17 2015

Windows Server Technical Preview 2 Yenilikleri

Merhabalar;

Bu makalemizde, Microsoft?un sunucu işletim sistemleri tarafında çıkarmış olduğu, Windows Server Technical Preview 2 işletim sistemi ile beraber gelen özelliklerden ve kurulum aşamalarından bahsediyor olacağız. Windows Server Technical Preview 2, henüz beta aşamasında olduğu için Production ortamlarınızda denememeniz önerilmekte. Henüz test aşamasında olan bu ürünü test ortamlarınızda kurup test etmek isterseniz buradan  ISO veya VHD kurulum dosyalarını download ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Ürün henüz beta aşamasında olduğu için resmi ürün de daha bir çok yeni özellikler eklenmesi veya çıkarılması gibi farklılıklar meydana gelebilir. Bu yüzden ürünü gerçek ortamda kullanmamanız önerilir.

Windows Server Technical Preview 2 Yenilikleri

Microsoft, geçtiğimiz günlerde sunucu işletim sistemleri tarafında çıkarmaya hazırlandığı sunucu işletim sistemlerinden birisi olan Windows Server technical Preview 2?nin beta sürümünü kullanıma sundu. Şuan itibari ile ürün ismi henüz netleşmiş durumda değil fakat, söylentiler ürün isminin Windows Server 2016 olacağı yönünde. Microsoft, çıkarmış olduğu gerek sunucu ve gerekse client işletim sistemleri ile de beraberinde yeni özellikleri getirmekte. Bugün sizlere ürün ile beraber gelen yeni özelliklerden ve kurulum aşamalarından bahsediyor olacağımız Windows Server Technical Preview 2 ile de yine yepyeni özelliker gelmiş durumda. Üzerine basa basa söylemekte yarar var. Ürün henüz beta aşamasında olduğu için bu ürün ile resmi ürün arasında farklar olabilir.  Windows Server Technical Preview 2 ile beraber gelen yeni özelliklerden kısaca bahsedecek olursak bunlar;

·         Compute and Virtualization

·         Networking

·         Storage

·         Management

 

Compute and Virtualization

Windows Server Technical Preview 2 ile beraber gelen bu yeni özellik, basitleştirilmiş yükseltme, yeni ve gelişmiş kurulum seçenekleri, ve artan bir esnek yapı bizlere sunmakta.  Yine tüm bu özelliklerle beraber;

·         Hyper-V ve File Server Cluster sunucu adaptasyonu ve yükseltilmesi işlemlerinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi

·         Memory ve NIC gibi aygıtların eklenmesi ve kaldırılması işleminde sunucuların downtime işleminin minimuma indirgenerek işlevselliğinin sağlanması

·         Sanal Makina Hesaplama Esnelliği sayesinde, Sanal Makinaların çalışması sırasında meydana gelen herhangi bir hata sonucunda servisler herhangi bir kesinti olmadan çalışmaya devam eder

·         Bulut platformu için optimize edilmiş small footprint ve Remotelly managaed installation seçenekleri ile optimize edilmiş bir cloud yapısı için iş akışı sağlar.

Networking

Windows Server Technical Preview 2, networking tarafında da yeni özellikleri beraberinde getirmekte. Bunlar;

·         RDMA trafiği karşısındaki maliyetleri optimize etmek için çıkarılan Tümleşik NIC desteği

·         4 adet NIC  kullanımı ile beraber yüksek performans ve ağ hata toleransı sunar

·         PacketDirect üzerinde optimize edilmiş 40G performansı

 

Storage

·         Sanal Makine depolama yolu esnekliği özelliği sayesinde, sanal makinelerin start ?stop edilmesi işlemi sırasında meydana gelen geçici veya kalıcı depolama başarısızlıklarının minimuma indirilmesi

·         Scale-Out ile beraber depolama alanları arasındaki maliyeti minimuma indirerek, depolama alanlarının birden çok sunucu üzerinde tutulması sağlanır.

·         Storage Qality of Service (QoS ile daha fazla kontrol alanı ve öngörülebilir performans

·         Storage Replication özelliği ile, felket kurtarma, uygun iş sürekliliği ve depolama çoğaltma stratejileri için senkron çoğaltma desteği

Management

·         PowerShell Desired State Configuration özelliği ile kolay, hızlı ve tutarlı dağıtım ve güncelleştirme

·         PowerShell Package Manager ile birleşik paket yönetimi ve dağıtımı

·         Windows Management Framework 5.0 ve DSC Resource Kit

Evet, Windows Server Technical Preview 2 ile beraber gelen yeni özelliklerden de kısaca bahsettikten sonra kurulum aşamalarına geçiş yapabiliriz. Ben kurulum işlemini Vmware üzerinde gerçekleştireceğim için yeni oluşturmuş olduğum sanal makinamı ISO dosyası ile boot ediyorum.

01

Sanal makinamızı boot edilmesi ile beraber karşımıza Windows Server 2012 ?nin kurulum ekranına benzer bir kurulum ekranı bizi karşılıyor. Klavye ve Dil seçimini yaptıktan sonra Next diyerek bir sonraki kurulum ekranına geçiş yapıyoruz.

02

Gelen ekran da Install Now diyerek kurulumu başlatıyoruz.

03

Select the operating System you want install ekranında, Windows Server Technical Preview ve Windows Server Technical Preview 2 (with local admin tools) olmak üzere iki adet kurulum seçeneğimiz mevcut. Önceki sunucu işletim sistemleri kurulumlarında aşina olduğumuz Core İnstallation seçeneği Technical Preview sürümü ile beraber kaldırılmış durumda. Kurulumu grafik tabanlı olarak gerçekleştirmek istersek Windows Server Technical Preview 2 (with local admin tools) seçeneğini, komut satırı üzerinden gerçekleştirmek istersek Windows Server Technical Preview seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Ben grafiksel arayüzü kullanarak kurulum gerçekleştirmek istediğim için Windows Server Technical Preview 2 (with local admin tools) seçeneğini seçip Next diyorum.

04

Lisans antlaşmasını kabul edip Next diyorum.

05

Which type of installation do you want ekranında yine seçeneklerimiz değişmemiş durumda. Eğer kurulumu mevcut işletim sisteminiz üzerinden Upgrade yaparak, örnek Windows Server 2012 işletim sisteminden Windows Server 2016 işletim sistemine geçiş yapmak isterseniz Upgrade: Install Windows and keep files,settings, and applications seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Bu seçenek ile beraber kurulum yapmak istenildiğinde, mevcut ayarlarınız ve dosyalarınız korunarak geçiş işlemi tamamlanmış olur. Eğer,bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi yoksa, sıfır bir işletim sistemi kurulumu yapmak isterseniz Custom: Install Windows Only (advanced) seçeneği ile kuruluma devam etmeniz gerekmekte. Ben sıfırdan bir işletim sistemi kurmak istediğim için Custom: Install Windows Only (advanced) seçeneği ile kuruluma devam ediyorum.

06

Where do you want to install Windows ekranıda kurulumu yapmak istediğimiz diski seçiyoruz.  Kurulumu mevcut diskinizden farklı bir partitiona kurmak isteyebilirsiniz. Bunun için New tuşu yardımı ile yeni bir disk oluşturup kurulumu oluşturmuş olduğunuz diske gerçekleştirebilirsiniz. Ben bu ekran da herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyorum.

07

Ve kurulum başladı..

08

Kurulum sürecinden sonra karşımıza Administrator kullanıcı hesabı için şifre tanımlama ekranı karşımıza çıkmakta. Şifremizi tanımladıktan sonra sunucumuza Login oluyoruz.

09

10

Sunucumuza login olduktan sonra karşımıza ilk olarak server manager yönetim konsolu ekranı çıkmakta. Windows Server Technical Preview 2 sürümünde önceki işletim sistemlerinde aşina olduğumuz masaüstü ekranı karşımıza hemen çıkmıyor. Bunun için Server Manager üzerinden User Interfaces and InfraStructure özelliğini kurmamız gerekmekte. Bunun için Server Manager üzerinden Add Roles and Features seçeneğine tıklayarak ilgili bileşenin kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

11

Before You Begin ekranında, her zamanki gibi kuruluma başlamadan önce , kurulumu gerçekleştirecek olan kullanıcı hesabının Admin yetkisine ve güçlü bir paraloya sahip olması, TCP/IP yapılandırmasının static olarak ayarlanmış olması gibi bilgiler verilmekte. Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

12

Installation Type ekranında, kurulumun gerçekleştirilmesi aşamasında bize iki seçenek sunulmakta. Eğer kurulumu rol veya Features tabanlı gerçekleştirmek istiyorsak Role-based or feature-based installation seçeneğini seçmemiz gerekmekte. Bu seçenek dışında, eğer Uzak Masaüstü Servisleri kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsak da, Remote Desktop Services İnstallation seçeneğini seçmemiz gerekmekte. Biz rol ve feature tabanlı bir kurulum gerçekleştireceğimiz için Role-based or feature-based installation seçeneğini seçerek kuruluma devam ediyoruz

13

Server Selection adımında, kurulumu gerçekleştireceğimiz sunucuyu seçiyoruz. Kurulumu Server Pool içerisinde belirtilen sunucu üzerine gerçekleştirebildiğimiz gibi, Select a virtual harddisk seçeneği ile de sanal bir disk üzerine kurulumu gerçekleştirebiliriz. Kurulum tipini belirledikten sonra next diyerek bir soonraki adıma geçiş yapıyoruz.

14

Server Roles ekranını Next ile geçiyoruz.

15

Select Features ekranında, Desktop Experience ve Server Graphical Shell seçeneklerini seçip Next diyoruz.

16

Install diyerek kurulumu başlatıyoruz..

17

Kurulum başladı..

18

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlandı. Kurulumun tamamlanması ile beraber sunucumuzu da yeniden başlatmamız gerekmekte.

19

Sunucumuzun yeniden başlatılmasının ardından sunucumuza login oluyoruz ve masüstümüzün artık kullanıma hazır olduğunu görüyoruz.

Evet, bu makalemizde Microsoft?un yeni sunucu işletim sistemlerinden birisi olan Windows Server Technical Preview ile beraber gelen yeni özelliklerden ve kurulum aşamalarından bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>