«

»

Ağu 07 2015

Exchange Server 2010 Mailbox Export

Bu makalemizde, Exchange Server 2010 sunucusu üzerinde Mailbox  Export işlemlerinden bahsediyor olacağız. Mailbox Export işlemi ile beraber, Exchange sunucularımız üzerinde bulunan kullanıcı mailbox?larını, pst dosyası olarak dışarıya aktarıyor olacağız. Mailbox Export işlemini, şirket çalışanlarından birisinin işten ayrılması durumunda ilgili kullanıcıya ait maillerin saklı tutulmak istenmesi durumlarında kullanabilmekteyiz.

Exchange sunucularımız üzerinde Mailbox export işlemi için Exchange Management Shell üzerinde Export işlemini gerçekleştirecek olan kullanıcı hesabına yetki vermemiz gerekmekte. Bu işlem için Exchange sunucumuz üzerinde Exchange Management Shell konsolunu açıyoruz ve aşağıdaki komut setini çalıştırıyoruz.

New-ManagementRoleAssignment ?Role ?Mailbox Import Export? ?User deneme

01

Yetki verme işlemimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. Bu aşamadan sonra yine Management Shell üzerinde aşağıdaki komut setini çalıştırarak mailbox export işlemini gerçekleştirebiliriz.

New-MailboxExportRequest ?Mailbox deneme ?FilePath \\2008EXCH\export\deneme.pst

02

Bu komutun da çalıştırılması ile Exchange Sunucum üzerindeki export klasörü içerisinde ?deneme? isimli kullanıcımın mailbox dosyası pst olarak kaydedilecek.

03

Komutumuzun çalıştırılması ile beraber deneme.pst uzantılı dosyamız export klasörü içerisinde başarılı bir şekilde oluşturulmuş durumda.

Evet, bu makalemizde User Mailbox Export işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>