«

»

Ara 12 2015

Group Policy ile Yerel Gruplara Kullanıcı Dahil Etme

“Merhabalar;

Yeni bir makale ile tekrar merhabalar. Bu makalemizde, Windows Server 2012 R2 Group Policy ile beraber, mevcut Active Directory domaini yapımız içerisinde bulunan bir Domain User kullanıcısını Local Gruplar içerisinde bulunan herhangi bir grup içerisine dahil edilmesi işlemlerinden bahsediyor olacağız.

Domain User kullanıcımızı herhangi bir lokal grup içerisine dahil etmek için Windows Server 2012 DC sunucumuz üzerinde Group Policy Management konsolunu açıyoruz.

dc01.png

GPMC konsol üzerinde de görüldüğü gibi, mevcut dc sunucum üzerinde yavuztasci.local isminde bir adet domainim ve yine bu domain altında test amaçlı olarak oluşturmuş olduğum policyler mevcut. GPMC konsol üzerinde uygulayacağımız herhangi bir policy ‘nin OU (Organizational Unit) bazlı yapılması, uygulanacak olan policy’nin sadece o OU altındaki kullanıcı ve bilgisayar hesaplarını kapsayacak olup, bu policy den Domain içerisindeki diğer kullanıcı ve bilgisayar hesapları etkilenmemiş olacaktır.

dc02.jpg

Ben gerçekleştireceğim uygulamayı, deneme isimli policy’im üzerinden gerçekleştiriyor olacağım. Bu nedenle ilgili policy üzerine gelip sağ tuş yapıyorum ve gelen ekrandan edit seçeneğine tıklayarak policy ‘mi düzenlemeye başlıyorum.

dc03.jpg

Group policy üzerinde oluşturmuş olduğumuz bir policy ‘i Computer Configuration ve User Configuration olarak iki obje üzerinde etkin olmasını sağlayabiliyoruz. Eğer biz oluşturmuş olduğumuz policy’den sadece domain içerisindeki kullanıcıların etkilenmesini istiyorsak, User Configuration seçeneğini, veya da sadece domain içerisindeki bilgisayarların etkilenmesini istiyorsak Computer Configuration seçeneği ile devam etmemiz gerekmekte. Ben, oluşturduğum policy den sadece kullanıcılarımın etkilenmesini istediğim için User Configuration seçeçneği ile devam ediyorum. Bu işlem için de yine yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi User Configuration à PreferencesàControl Panel Settingsà Local Users and Groupà New Local Group seçeneklerine tıklıyorum.

 

dc04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Local Group Properties ekranında, Action seçeneği içerisinden Update seçeneğini seçiyorum. Group Name kısmında da ilgili kullanıcımı dahil etmek istediğim Grubu seçiyorum. Alt kısımdan Add tuşuna basarak bu policy den etkilenecek olan kullanıcımı seçerek ekliyorum.

 

dc05.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Local Group Member ekranında dikkat etmemiz gereken iki seçenek mevcut. Eğer biz kullanıcımızı herhangi bir group içerisine dahil etmek istiyorsak Add to this group seçeneğini, eğer kullanıcımızı herhangi bir group içerisinden çıkarmak istiyorsak da Remove from this group seçeneğini seçmemiz gerek. Biz kullanıcımızı group içerisine dahil etmek istediğimiz için Add to this group seçeneğini seçiyoruz.

dc06.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulanıcı ekleme işleminin akabinde Members kısmında, eklemiş olduğumuz kullanıcımızı ve SID numarasını görebilmekteyiz. OK diyerek işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra GPMC konsola tekrar dönüş yapmak istediğimizde Local Users aand Group seçeneği altında kullanıcımızı dahil etmek istediğimiz Backup Operators isimli grubun eklenmiş olduğunu görüyoruz

dc07.jpg

 

Şimdi tüm bu işlemlerden sonra oluşturmuş olduğumuz policy nin aktif olması için dc sunucumuz üzerinde gpupdate /force komutunu çalıştırıyoruz.

dc08.jpg

 

Yukarıdaki ekran üzerinde de komutumuzun başarılı bir şekilde çalıştırıldığını görmekteyiz. Şimdi policy miz başarılı bir şekilde uygulanmış mı client makinamıza gidip kontrol edelim.

dc09.jpg

 

Kontrol işlemini gerçekleştirdiğim de test isimli kullanıcımın client makinam üzerinde Backup Operators grubuna eklenmiş olduğunu görüyorum.

Evet, bu makalemizde Windows Server 2012 Group Policy ile beraber kullanıcıyı local gruba dahil etme işleminden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>