«

»

Şub 13 2016

Microsoft Office 365 İstenmeyen Posta Filtresi

Merhabalar;

Bu makalemizde, Microsoft Office 365 platformu üzerinde belirli bir mail adresi üzerinden gönderilen maillerin engellenmesi işleminden bahsediyor olacağız. Microsoft Office 365 ‘in bizlere sunduğu Exchange online protection zelliği sayesinde, belirli domain veya IP ler den gönderilen spam mailleri engelleyebilmekteyiz. 0ffice 365 üzerinde spam mail engelleme işlemleri için Office 365 kullanıcı adı ve şifremiz ile Office 365 portal’e login oluyoruz.

021216_2340_1.jpg

Office 365 portal’e login olduktan sonra, portal içerisinde gerekli yönetimsel işlemleri gerçekleştirmek için Yönetici seçeneğine tıklıyoruz.

021216_2340_2.jpg

Yönetici ekranı üzerinde sol sütunda, domain ekleme, mevcut kullanıcıları görüntüleme, grup oluşturma ve Exchange sunucumuz ile ilgili daha bir çok yönetimsel işlemleri gerçekleştirebileceğimiz seçenekler mevcut. Bunların dışında, Office 365 raporlama servisi ile beraber hangi kullanıcının daha çok mail gönderdiği, ve hangi kullanıcıya daha çok spam mail geldiği konusunda detaylı olarak rapor almamız mümkün. Office 365’in koruma tarafında bizlere bir çok seçenek sunmakta.Bunlar;•
 • Kötü Amaçlı Yazılım Filtresi
• Bağlantı Filtresi
• İstenmeyen Posta Filtresi
• Giden İstenmeyen Posta Filtresi
• Karantina
• Dkim
Gibi koruma seçenekleri mevcut. Biz bu makalemizde istenmeyen posta filtresi özelliğinden bahsediyor olacağız. Office 365 ile beraber gelen istenmeyen posta filtresi özelliği sayesinde ister belirli bir mail adresinden veya belirli bir domain adresinden gönderilen mailleri engelleyebilmekteyiz. Belirli bir mail adresi üzerinden gönderilen mailleri engellemek için Office 365 portal üzerinde Exchange yönetim paneli içerisinde  Exchange–>koruma–> istenmeyen posta filtesi seçeneğine tıklıyoruz.

021216_2340_3.jpg

 

 

İstenmeyen posta seçeneği ekranı üzerinde Office 365 ile beraber default olarak gelen bir adet kuralımız mevcut. Biz, çeşitli amaçlarımız doğrultusunda birden fazla yeni kurallar oluşturup uygulayabilmekteyiz. Ben örnek olması açısından default kuralı üzerinden işlemlerimi gerçekleştiriyor olacağım. İlgili kural üzerine gelip çift tıkladığımızda ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

021216_2340_4.jpg

Bu ekran üzerinde istenmeyen postalar için farklı kategorilerde kurallar oluşturabiliyoruz. Ben makalemin konusu gereği belirli bir mail adresi üzerinden gelen maillerin karantinaya alınması ile ilgili bir senaryo gerçekleştireceğim. Bu işlem için de seçenekler arasından engelleme listeleri seçeneğine tıklıyorum.

021216_2340_5.jpg

Engelleme listeleri ekranında + tuşuna basarak karantinaya alınacak olan mail adresini ekliyorum.

04

Ben yukarıdaki ekran üzerinde de görüldüğü gibi yavuz@yavuztasci.com mail adresi üzerinden gelecek olan maillerin karantinaya alınmasını istediğim için ilgili kısma mail adresini ekledim. Eğer birden fazla mail adresi eklemek istiyorsak adres aralarına virgül koyarak ekleme yapabiliriz. Engellemek istediğimiz mail adresini yazdıktan sonra Tamam tuşuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

05

Mail adresimiz yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi eklenmiş durumda. Mail adresimizi enegelli listesine ekledikten sonra, yine bu ekran üzerinde istenmeyen posta ve toplu eylemler seçeneğine tıklıyoruz.

06

İstenmeyen posta ve toplu eylemler ekranında eklemiş olduğumuz mail adresi üzerinden herhangi bir mail gönderildiği zaman nasıl bir aksiyon aldırmak istiyoruz bunu belirleyeceğiz. Gönderilen mailin yani istenmeyen postanın silinmeden karantinaya alınmasını istiyorsak istenmeyen posta seçeneği altından iletiyi karantinaya al seçeneklerini seçiyoruz. Toplu posta seçeneği altından karantinaya alınacak olan mailin önem derecesini belirliyoruz. Burada en düşük değer gönderilen maillerin istenmeyen posta olarak işaretlenmesini sağlayacaktır. Office 365 üzerinde karantinaya alınacak olan mailler default olarak 15 gündür. Eğer bu süreyi azaltıp veya da çoğaltmak istiyorsak Karantina seçeneği altından ilgili değişikliği gerçekleştirebiliriz. Tüm işlemleri bitirdikten sonra kaydet diyerek işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Test işlemi için yavuz@yavuztasci.com mail adresi üzerinden Office365 mail adresime test maili gönderiyorum.

07

Mail gönderme işleminin ardından Office 365 exchange yönetim paneli üzerinden karantina seçeneğine gelip kontrol işlemini gerçekleştiriyorum.

08

Kontrol işlemini gerçekleştirdiğim de yavuz@yavuztasci.com mail adresi üzerinden gönderilen mailin karantinaya alınmış olduğunu görüyoruz.
Evet, bu makalemizde Office 365 üzerinde istenmeyen posta uygulamasından bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>