«

»

Nis 14 2016

Failed to Connect Veeam Backup Replication Server Hatasının Çözümü

Merhabalar;

 Veeam Backup Replication Console ekranının açılışı sırasında aşağıdaki gibi bir hata ekranı ile karşılaşabilirsiniz.

041416_1313_FailedtoCon1.jpg


Bu veya benzeri bir sorunla karşılaştığımız da aklımıza  ilk gelen ilgili servislerin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olacaktır. 
Kontrol işlemi için servisler listesine baktığınızda Veeam Backup Servisinin sağlıklı bir şekilde çalışmadığını ve ilgili servisin stop konumunda olduğunu görebilirsiniz. 
Çözüm için servisi yeniden başlatmak istediğimiz de ise, aşağıdaki gibi bir hata ekranı ile karşılaşabiliriz.  
Bu ve benzeri sorunların çözümü olarak birden çok seçenek olabilir fakat ben bu sorunu group policy üzerinde ufak bir yetkilendirme işlemi ile çözmüş bulunmaktayım.

veeamservice
Bu hatanın çözümü için ise, Active Directory sunucumuz üzerinde Group Policy management yönetim konsolunu açıyoruz.

veeamservice

Group policy management yönetim konsolu içerisinde, mevcut domain ismimiz altında yer alan Default Domain Policy seçeneği üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden Edit seçeneğine tıklıyoruz.

veeamservice


Edit seçeneğinin ardından, yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi Group Policy Management ekranı üzerinde sırası ile Computer ConfigurationàPoliciesàWindows SettingsàSecurity Settingsà Local PoliciesàUser Right Assignment seçenekleri içerisinde Log on as a service seçeneği üzerine gelip çift tıklıyoruz.

veeamservice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Log on as as service seçeneği default olarak Not Defined yani yapılandırılmamış olarak gelmektedir. Biz bu servis seçeneği üzerinde hesap tanımlama işlemi gerçekleştireceğimiz için ilgili servisi açıyoruz ve Add user or group seçeneği üzerinden  Administrator hesabını ekliyoruz.

veeamservice


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yetkilendirme işleminin ardından Veeam Backup servisini yeniden başlattığımız da servisin başarılı bir şekilde çalıştığını görüyoruz.

Faydalı olması dileği ile..

Yavuz TAŞCI

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>