«

»

May 21 2016

Vcenter Server SSO Password Reset

Merhabalar;

Bu makalemizde, Vmware sanallaştırma platformlarımız üzerinde kullanmış olduğumuz Vcenter uygulamasına ait SSO, yani administrator@vsphere.local şifresinin resetlenmesi işlemlerinden bahsediyor olacağız.

Vcenter hostumuza erişim gerçekleştirmede kullanmış olduğumuz SSO hesabına ait şifrenin resetlenmesi işlemi için komut satırı ekranı üzerinde aşağıdaki komut satırını çalıştırarak vcenter uygulamamız ile ilgili dosyaların bulunduğu vmdird klasörü içerisine giriş yapıyoruz

052116_2239_VcenterServ1.jpg

052116_2239_VcenterServ2.jpgvcenter02 Vmdird klasörü içerisinde iken komut satırı ekranı üzerinde vdcadmintool.exe komutunu çalıştırıyoruz.

052116_2239_VcenterServ3.jpgvcenter03Vdcadmintool.exe komutunun çalıştırılması işleminin ardından karşımıza yukarıdaki şekil üzerinde ki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinde de görüldüğü gibi çeşitli amaçlar için kullanabileceğimiz birden çok seçenek mevcut. Biz şifre resetleme işlemi gerçekleştireceğimiz için seçenekler arasından 3 numaralı seçenek ile (Reset account password) seçeneği ile devam ediyoruz.

052116_2239_VcenterServ4.jpgvcenter04İşlemimize reset account password seçeneği ile devam ettiğimiz de bizden şifresini resetleyeceğimiz hesaba ait DN yolunu göstermemiz istenecektir. Ben root hesap olarak administrator hesabını kullandığım için yukarıdaki komutu yazıp enter diyorum.

052116_2239_VcenterServ5.jpg

vcenter05     İlgili komutu çalıştırmam ile beraber, administrator hesabıma ait password resetlendi ve bana yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi yeni bir şifre verildi. Şimdi bu şifre ile vsphere client uygulamamız üzerinden vcenter sunucumuza bağlanmayı deneyelim.

vcenter06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vsphere client üzerinde belirlenmiş olan yeni şifreyi giriyorum

vcenter07vcenter07Ve oluşturulmuş olan yeni şifre ile vcenter sunucuma başarılı bir şekilde login olabiliyorum.

Evet, bu makalemizde vcenter sunumuz üzerinde SSO şifresinin resetlenmesi işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşcakalın

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>