«

»

Mar 23 2012

Windows Server 2003 to Windows Server 2008 Upgrade

Yeni bir makale ile tekrar sizlerle beraberiz. Bundan bir önceki makalemizde, Microsoft Management Consol (MMC) konsol üzerinde Snap-in oluşturma işlemlerinden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise, mevcut Windows Server 2003 işletim sistemine ile çalışan Domain Controller bilgisayarının, network ortamındaki  Windows Server 2008 işletim sistemi üzerine geçişi (upgrade) yöntemlerinden bahsediyor olacağız. 

Makalemizde  upgrade yöntemlerinin yanısıra, Windows Server 2003 işletim sistemi ile çalışan bir sanal makinanın, ortamdaki diğer Windows Server 2008 işletim sistemi yüklü sanal makine üzerine nasıl upgrade yapılır hususuna da bir uygulama ile değiniyor olacağız. Uygulama tarafındaki işlemlere geçiş yapmadan önce, dilerseniz upgrade (geçiş) işlemleri sırasında  ne gibi yöntemler kullanabiliriz. Bunlara kısaca değinelim.

Windows Server 2003 İşletim Sisteminden, Windows Server 2008 ? Upgrade (Geçiş) Senaryoları

Windows Server 2003 işletim sistemi ile çalışan (DC) Domain Controller bilgisayarının, Windows Server 2008 işletim sistemi ile çalışan başka sanal makine  üzerine geçiş  yöntemleri  olarak karşımız üç adet seçenek çıkmakta. Bunlar

·         In- place Upgrade

·         Active Directory Migration Tool (ADMT) ile Upgrade

·         Transitioning

In-Place Upgade

Bu seçenek, mevcut durumda kullanmış olduğumuz Windows Server 2003 İşletim Sistemi ile çalışan Domain Controller bilgisayarı üzerinde, herhangi bir yazılım kaldırma veya formatlama işlemi gerçekleştirmeden, Windows Server 2003 işletim sistemi ile çalışan DC bilgisayarının olduğu gibi , Windows Server 2008 işletim sistemi üzerine taşınması işlemidir. Bu yöntem ile geçiş işlemlerine başlamadan önce dikkat etmemiz gereken bazı kriterler mevcut. Bunlardan da kısaca bahsedecek olursak Bunlar;

  •         Geçiş işlemi gerçekleştirilecek Windows Server 2003 işletim sistemi üzerinde Service Pack 1 veya Service Pack 2 nin kurulu olması gerekmektedir.

  •          Windows Server 2003 32 bit işletim sistemine sahip bir bilgisayar üzerinden, Windows Server 2008 64 bit işletim sistemi üzerine In-place upgrade yapılmamaktadır.
  •       Windows Server 2003 Standart Edition işletim sistemi ile çalışan makinemizi, yine Windows Server 2008 Standart Edition veya Enterprise Edition işletim sistemi ile çalışan makine üzerine upgrade etmemiz gerekmektedir.
  •         Yine Enterprise Edition işletim sistemi ile çalışan makinemizi , yalnızca bir başka Enterprise Edition makinesi üzerine upgrade edebiliriz.
  •        Eğer ortamımızda Datacenter Edition işletim sistemi ile çalışan bir makinemiz var ise, yine bu makineyi , yalnızca Datacenter Edition makinesi üzerine upgrade yapabiliriz.

Bizde makalemizde ,In-place upgrade yöntemini kullanarak makalemize devam edeceğiz.

Active Directory Migration Tool (ADMT) ile Upgrade

Mevcut Windows Server 2003 işletim sistemi üzerindeki Active Directory Domain yapısını, Active Directory Migration Tool (ADMT) aracını kullanarak, içerisindeki Active Directory objeleri ile birlikte , Windows Server 2008 işletim sistemi ile çalışan başka bir Active Directory Domain yapısı içerisine taşıyabiliriz.

Transitioning

Bu seçenekte ise,varolan Windows Server 2003 Domain Forest?i içerisine ikincil bir Windows Server 2008 Domain yapısı kurulur. Yani ,Server 2003 işletim sistemi ile çalışan Active Directory yapısı üzerine Additional Domain Controller kurulumu gerçekleştirilir.

Desteklenen Yükseltme Senaryoları

Aşağıdaki tabloda, mevcut Windows Server 2003 işletim sistemlerinden, Windows Server 2008 işletim sistemleri ne geçişte desteklenen işletim sistemleri  yer almaktadır.

13

14

15

Evet, desteklenen işletim sistemleri hakkında da kısaca bilgi verdikten sonra upgrade işlemlerimize geçiş yapabiliriz.  Upgrade işlemlerine geçmeden önce, makalemizde de bahsetmiş olduğumuz gibi, Domain Controller makinemiz üzerindeki  Server 2003 işletim sistemi üzerinde Service Pack paketinin kurulu olması gerekmektedir. Service Pack kontrol işleminden sonra ise,  Server 2003 makinemiz üzerinde  Raise Domain Functional Level modunun  Windows Server 2003 seviyesine alınması gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Raise Functional Level seviyesini değiştirmek için Start? Programs? Administrative Tools içerisinde Active Directory Users and Computers seçeneğine tıklanır.

20

Active Directory Users and Computers yönetim konsolu üzerinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi btgonulluleri.com isminde bir adet domain?inimiz ve onun altında da organizational unit?ler mevcut. Raise Domain  Functional level seviyesini değiştirmek için mevcut domain üzerinde sağ tuş yapıyoruz ve açılan properties menüsü içerisinden Raise Domain Functional Level seçeneğine tıklıyoruz.

18

19

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi Domain Functional level seviyesi zaten Windows Server 2003 modunda. Eğer, domain functional level seviyesi Windows Server 2000 native mod durumunda ise, gerekli değişikliği bu pencere üzerinde değiştirebilirsiniz. Burada dikkat edeceğimiz nokta ise, Domain Functional level seviyesinin bir kereye mahsus değiştirilebilmesidir. 

Active Directory Domain Functional Level seviyesinin değiştirilmesi işleminden sonra, geçiş işlemi sırasında kullanacağımız komut satırı uygulamalarına geçiş yapabiliriz. Bu işlem için, Windows Server 2003 işletim sistemine sahip Domain Controller makinemiz üzerinde C:\ partitionu içerisine Windows Server 2008 kurulum DVD ?si içerisindeki  support klasörü içerisinde bulunan  Adprep  isimli klasörü kopyalıyoruz.

Bu işleminde ardından Windows Server 2003 makinemiz üzerinde komut istemi penceresini açıyoruz. Komut istemi penceresinde ise, adprep /forestprep ve adprep /domainprep komutlarını kullanacağız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz komutların da ne manaya geldiğini açıklayacak olursak,

Adprep /forestprep

Windows 2000 etki alanı içerisine, Windows Sever 2003 etki alanı denetleyicilerinin yükseltilmesi işlemlerinde kullanılmaktadır. Biz, adprep komutunu ise, Windows Server 2003 etki alanının , ortamdaki Windows Server 2008 işletim sistemi ile çalışan Active Directory etki alanı içerisine taşınmasında kullanıyor olacağız.

Adprep /domainprep

Etki alanı denetleyicilerinin yükseltme işlemlerinde kullanılır.

Evet, yukarıdaki bahsetmiş olduğumuz komutların da ne işe yaradıklarını açıkladıktan sonra uygulama işlemlerimize geçiş yapabiliriz. Bunun için komut istemi penceresi üzerinde ilk önce cd adprep komutunu yazarak adprep klasörünün içerisine giriş yapıyoruz. Adprep klasörü içerisine girş yaptıktan sonra yine komut istemi penceresi üzerinde iken ? adprep /forestprep? komutunu çalıştırıyoruz. Bu işlemlerinde ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

01

Yukarıdaki pencere üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, adprep /forestprep komutunun çalıştırılmasının ardından karşımıza bir uyarı çıkmakta.  Bu uyarı penceresinde ise bize, adprep komutu çalıştırılmadan önce, ortamdaki tüm etki alanı denetleyicilerinin Windows Server 2000 SP4 ve sonrası service pack güncelleştirmelerinin yapılması gerektiğine dair bize mesaj verilmekte.  Yükseltme işlemlerine başlamak için C Tuşuna basmamız yeterli.

Forest update işleminin ardından aşağıdaki resim üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, forest update işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. Adprep /forestprep komutunun ardından, aynı pencere üzerinde bu kez adprep /domainprep komutunu çalıştırıyoruz.

02

Yukarıdaki resim üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, adprep/domainprep işlemi de hatasız bir şekilde tamamlandı.  Son olarak kullanacağımız komut ise, adprep/rodcprep komutu. Bu komut sayesinde ise, Active Directory etki alanı içerisindeki DNS uygulama dizinleri içerisindeki izinler güncelleştirilmektedir.  Bu komut aynı zamanda, ortamdaki DNS sunucusu olarak kullanılan RODC ler ?in başarılı bir şekilde çoğaltılmasını sağlamaktadır.

03-2

Yukarıdaki ekran üzerinde ise, Adprep /rodcprep işleminden sonra ise, FSMO izinlerinin başarılı bir şekilde güncelleştirildiğini görmekteyiz. Schema upgrade işlemlerinden sonra, Windows Server 2008 kurulum DVD si içerisindeki setup.exe uygulama dosyasını çalıştırıyoruz.

07

Kuruluma başlamak için Install now tuşuna basıyoruz.

03

Updates for Installation penceresinde, updates kurulumu yapmak isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Ben updates kurulum işlemi gerçekleştirmek istemediğim için Do not get the latest updates for ınstallation seçeneğine tıklayarak kuruluma kaldığım yerden devam ediyorum.

05

Select the edition of Windows that you purchased penceresinde, kurmak istediğimiz Windows işletim sistemi sürümünü seçiyor ve next diyoruz.

06

Lisans sözleşmesini kabul edip next diyoruz.

08

Yukarıdaki pencere üzerinde kurulum tipi seçenekleri karşımıza çıkmakta. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki , Upgrade seçeneği üzerinden kurulma devam etmek için, Windows içerisinden Windows Update servisinin aktif durumda olması gerekir. Aksi takdirde, Upgrade seçeneği pasif durumda gözükecektir. Biz, kurulum tipi olarak Upgrade seçeneğini seçerek kuruluma devam edeceğiz. Bu seçeneği seçmemizdeki amaç, var olan server 2003 işletim sistemimizi , Windows Server 2008 işletim sistemine yükseltmek.

11

Upgrading Windows ekranında da görüldüğü üzere Windows kurulum dosyalarının kopyalanması işlemi başlamış durumda. Kurulum sonucunda upgrade işleminin başarılı bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığını kontrol etmek için Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde Active Directory Users and Computers içerisine giriş yapıyoruz.

Windows Server 2003 Active Directory Users and Computers Yönetim Konsolu

12

Windows Server 2008 Active Directory Users and Computers Yönetim Konsolu

17

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi, WS2008 tarafındaki Active Directory Users and Computers içerisine giriş yaptığımızda , daha önce server 2003 Active Directory yapısı içerisinde oluşturmuş olduğumuz Organizational Unitler?in, server 2008 Active Directory içerisine eklendiğini görüyoruz.

Evet, bu makalemizde, Windows Server 2003 işletim sisteminden , Windows Server 2008 işletim sistemine yükseltme (In-place upgrade) işlemlerinden bahsettik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>